"Бомба сповільненої дії". Експерт - про механізм списання боргів України — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Бомба сповільненої дії". Експерт - про механізм списання боргів України

Казна та Політика
4100
В одному з положень Угоди про реструктуризацію державного боргу України закладено механізм компенсації кредиторів — так званий інструмент відновлення вартості.
Це бомба сповільненої дії, яка заблокує зростання української економіки вже до 2021 року, впевнена експерт Інституту суспільно-економічних досліджень Христина Аврамченко.
“На сьогодні ВВП на душу населення в Україні становить $3083, тобто на рівні таких країн, як Ангола або Ямайка. Для того, щоб наздоганяти розвинені економіки і досягти ВВП на душу населення принаймні такий, як Польща чи країни Балтії ($9163) в 2025 році, українська економіка повинна зростати більше 7% щорічно”, — зазначила експерт.
Аврамченко нагадала, що у відповідності до Угоди “Інструмент відновлення вартості” передбачає, що якщо зростання ВВП України до 3%, то вона нічого не буде виплачувати кредиторам; якщо ВВП буде рости від 3 до 4% на рік, то кредитори отримають 15% на суму перевищення 3% від ВВП; якщо ВВП перевищить 4% на рік — кредитори отримають 40% від вартості кожного відсотка, який перевищує таке зростання.
“Якщо при таких темпах зростання ми будемо віддавати 40% вартості від кожного відсотка приросту ВВП, який перевищує 4%, за те, що нам списують $3,6 млрд, то вирватися із замкнутого кола запозичення і віддачі боргів буде просто неможливо”, — впевнена експерт.
При зростанні в 7% щорічно за 20 років додатково потрібно буде сплатити 1598,5 млрд грн (це в перерахунку на долари $62,9 млрд за курсом 25,4 грн/дол), що більш ніж у 17 разів (!) перевищує суму списаного нам боргу.
“Рости такими темпами протягом 2021-2039 років сумнівно за умови сплати кредиторам таких непідйомних сум. За умовами вищезазначеної угоди в 2021 році, якщо ВВП зросте на 7%, потрібно буде виплатити додатково 31,83 млрд грн, а ця сума більш ніж в 1,5 рази перевищує капітальні витрати державного бюджету України в 2014 році. Фактично кошти, які можна було б використовувати на розвиток, ми будемо віддавати кредиторам і відповідно можливості зростання будуть скорочуватися”, — підкреслила Аврамченко.
За матеріалами:
Обозреватель
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас