«Ніхто не вкладе гроші в Сомалі»: що думає бізнес про конфлікт в Мукачеві — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

«Ніхто не вкладе гроші в Сомалі»: що думає бізнес про конфлікт в Мукачеві

Кримінал
1764
Перестрілка з важкої зброї, вбиті і поранені, спішно підняті по тривозі збройні сили – це не новини із зони антитерористичної операції на Донбасі, а опис подій у мирному до останнього часу закарпатському містечку Мукачевому. З 11 липня тут розгорнувся конфлікт між силовиками та представниками «Правого сектора», в ході якого було вбито троє, а 11 осіб отримали поранення.
Бійці ПС, які брали участь у перестрілці, а потім утримували оборону від силовиків, швидше за все покинули місце конфлікту, припустив губернатор Закарпаття Василь Губаль. Таким чином озброєна стадія конфлікту, очевидно, завершилася і перейшла в юридичну. 13 липня генеральна прокуратура у зв’язку з подіями в Закарпатті викликала на допит Михайла Ланьо і має намір допитати нардепа Віктора Балогу, який пройшов до парламенту від Закарпатської області та чий вплив в регіоні до останнього часу був близьким до абсолютного.
Якщо сам конфлікт у Мукачеві тривав дві доби, то його наслідки можуть бути куди більш довгостроковими. Перестрілка з гранатометів і загиблі на вулицях українського міста, прикордонного до ЄС – маркер, який працює проти держави у всіх можливих областях. Найбільш критичні похідні від збройного зіткнення в Мукачево – страх інвесторів і відкладений на невизначений термін безвізовий режим з ЄС.
Forbes опитав представників політикуму та бізнес-середовища – чи є підстави для таких побоювань.
Єгор Фірсов, член Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції
Але тим не менше, немає правил без винятків. Погляньте на Молдову – незважаючи на те, що у них є проблема Придністров’я, ЄС прийняв політичне рішення про введення з ними безвізового режиму. У ситуації з Мукачева, якщо ми доведемо Європі, що цей інцидент був єдиним і ми далі працюємо над своїми помилками, добровольчі об’єднання легалізуються, держава робить все, щоб бійці таких об’єднань почувалися соціально-захищеними, – думаю, що проблем не буде.
Якщо ситуація затягнеться або – ще гірше – повториться в інших містах, звичайно ж, для Європи це буде гучним дзвінком. ЄС не захоче у себе бачити державу, на зразок Сомалі, де хто завгодно може брати зброю і робити розправи. Для Європи це буде вагомий аргумент на користь того, щоб не давати нам в 2016 році безвізовий режим, якого ми всі так довго чекаємо.
Олександр Кардаков, голова наглядової ради «Октава Капітал»
Сьогодні через корупцію в усіх ешелонах влади, включаючи «верхівку», інвестиційна привабливість України абсолютно відсутня. Якщо офіційні особи Вашингтона звинувачують чиновників у корупції, то погіршити ситуацію вже ніщо не зможе. Ситуація [конфлікт у Мукачеві] неоднозначна, центральна влада займає [позицію] одного боку, хоча, на мій погляд, не праві обидві. Це може призвести до розколу країни.
Ігор Петрашко, заступник генерального директора агрохолдингу Ukrlandfarming
Мова йде вже не тільки про залучення інвестицій, а й про політичну підтримку – це негативним чином позначиться на готовності США і Європи допомагати нам. Я вважаю, що відносини з МВФ також можуть погіршитися, хоча сам Фонд з цього приводу поки не робив заяв.
З приводу шляхів вирішення конфлікту я, в цілому, підтримую тези глави фракції БПП Юрія Луценка: необхідно усунути учасників конфлікту на місцях з відстороненням керівництва регіональних силових структур, провести неупереджене розслідування причин зіткнення під патронатом генпрокурора, начальника МВС і під контролем президента. У той же час незаконні формування повинні бути роззброєні – не можна, щоб у містах стріляли з гранатометів. Такі кроки зробили б у будь-якому цивілізованому суспільстві, наприклад, у США чи Європі, якби там сталася схожа ситуація.
Юрій Товстенко, начальник відділу по роботі з борговими інструментами на локальному ринку Concorde Capital
Звичайно, зіткнення в Мукачеві сприяють погіршенню інвестиційного клімату. Вони показали, що навіть далеко від Донбасу – у самих кордонів з ЄС! – Можливі збройні конфлікти.
Але якщо ця ситуація буде одиночною і не матиме продовження – говорити про істотний вплив на інвестклімат не доведеться.
Ерік Найман, керуючий партнер компанії Capital Times
Це, в першу чергу, політична подія, а будь-яка політична нестабільність, загрозлива також здатності влади тримати під контролем озброєних людей, ставить питання правової держави: хто тепер при владі – люди зі зброєю чи все-таки особи, уповноважені законом? Якщо будуть такі питання, і на них не буде чіткої відповіді, ніхто не буде інвестувати [в Україні].
«Правий сектор» повинен або роззброїтися, або стати частиною офіційних правоохоронних органів. Він не може бути самостійною «бандитською» силою. Владі потрібно вирішити це питання.
Єгор Перелигін, начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank
Ігор Хсів, міжнародний експерт
З точки зору зовнішньополітичної ситуації конфлікт в Мукачево, безумовно, сумна подія. Це може потенційно ускладнити отримання безвізового режиму з ЄС. Але я б не говорив, що справа в самому конфлікті, а скоріше, в способі, якому Україна вирішить його. Очевидно, що сама по собі ситуація не додає Україні рейтингів, але для нашої влади вона може стати зручним приводом для пояснення громадянам, чому вдруге зірваний безвізовий режим. «Правий Сектор» буде в ролі невістки, яка завжди в усьому винна.
На конфлікт у Мукачеві ЄС навряд чи буде посилатися, вибудовуючи відносини з Україною. Поки це локальна подія, і тільки Угорщина вжила заходів, а точніше поки тільки оголосила про те, що буде їх приймати.
Сама по собі ситуація на західному кордоні набагато більше загрожує зриву безвізового режиму з ЄС, ніж те, що відбувається в Мукачево – тотальна злочинна контрабанда, якій потурають чиновники вищого ешелону. Києва. Питання не в місцевій владиі західних регіонів України, не в їх правоохоронців і митників, це лише виконавці, невеликий інструмент. Всі питання і причини виключно в Києві в районі Печерських схилів.
Ольга Левкович, Богдан Хлімоненко, Дарина Кравченко, Андрій Леденьов, Віталій Кравченко
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас