Банки хочуть кредитувати фермерів через проблеми з агрохоолдингами — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Банки хочуть кредитувати фермерів через проблеми з агрохоолдингами

Кредит&Депозит
562
Після відмови ряду великих українських агрохолдингів повертати кредити банкіри кардинально змінили своє ставлення до кредитування сільгосппідприємств.
Великі українські агрохолдинги заборгували кредиторам близько $1,5 млрд. Найбільшим боржником, за даними банків, є агрохолдинг «Мрія», чий борг перевищує $1,3 млрд. Серед його кредиторів – Альфа-банк, Укргазбанк, ПУМБ, Промінвестбанк, Мегабанк, Євробанк, «Фінансовий партнер», «ОТП Лізинг», «Райффайзен Лізинг Аваль», «УніКредит Лізинг», «Український лізинговий фонд», зарубіжні банки та МФО, у тому числі IFC. Ще одним відомим боржником є «ТАКО», яка перестала обслуговувати кредити в липні 2014 року. Загальна заборгованість компанії перед ПУМБ, Укрсоцбанком, Райффайзен Банком Аваль, Креді Агріколь Банком, Дельта Банком, за оцінками банкірів, – $60 млн і 900 млн грн. Проблемними боржниками банкіри також називають групу компаній «Амарант» (до $50 млн і 5 млн грн) і компанію «Сінтал Д» ($23 млн).
Банкіри визнають, що спілкування з боржниками, як правило, відбувається в судах, на мирову з ними не йдуть. І шанси на повернення всієї суми боргу невеликі. «Навіть якщо ми реалізуємо все те, що у нас в заставах за цими кредитами, ми повернемо собі лише частину коштів», – нарікає директор департаменту роботи з підприємствами АПК, харчової та легкої промисловості Промінвестбанку Сергій Середа. «В агросекторі ризики є завжди. В Україні першою ластівкою був «Агротон» (в 2013 році компанія двічі реструктуризувала борги. – ред). Але ми продовжували запевняти власників, що таке більше не повториться. Україна пішла по аргентинському шляху розвитку: у нас створювалися величезні агрохолдинги, з якими нам доводилося працювати. Наприклад, в Угорщині, якщо компанія обробляє 60 тис. га, вона вже вважається мегавеликою. Зручно, звичайно, укласти одну угоду на $10 млн з таким клієнтом, але в майбутньому можуть виникнути проблеми», – говорить гендиректор ОТП Лізинг Андрій Павлушин.
Ця ситуація змусила банкірів переглянути ставлення до галузі. «Агросектор залишається для нас пріоритетним, але ми будемо віддавати перевагу компаніям з земельним банком 5-10 тис. га. Виявилося, що великі компанії недостатньо чесні. Власники бізнесу заходили на цей ринок, коли ціни на зерно були високими, а собівартість – низькою. Коли ситуація змінилася, їх головним завданням став порятунок своїх коштів за будь-яку ціну», – зазначає директор департаменту середніх корпоративних клієнтів Укрсоцбанку Андрій Путівський.
За матеріалами:
FinMaidan
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас