2299
Янукович роздасть "юліну тисячу"
— Казна та Політика
7 березня президент України Віктор Янукович заявив про прийдешнє повернення вкладів Сбербанку СРСР та низку інших соціальних ініціатив уряду. Що змусило главу держави звернутися до політики засудженої нині екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко? Адже за словами регіоналів, саме надмірні соціальні витрати і призвели майже до краху вітчизняну економіку.
"Вітіна тисяча"
Перед Міжнародним жіночим днем український президент вирішив виступити зі своїми соціальними ініціативами. Обіцяно Януковичем чимало. Так, президент пообіцяв двовідсотковий іпотечний кредит на житло з 1 травня, підвищення пенсій різним категоріям населення і, найголовніше, те, що порадувало багатьох пенсіонерів: повернення вкладів Сбербанку СРСР. "Залишилася значна кількість громадян, які не змогли отримати обіцяну суму - одну тисячу гривень. До таких належать понад 6 млн громадян, держава повинна виконувати свої зобов'язання", - заявив президент. У його оточенні запевняють: гроші на це є. "Підраховував Мінфін, потрібно 8 млрд. Чи під силу і по кишені на сьогоднішній день", - прокоментувала слова глави держави заступник Адміністрації президента Ірина Акімова. У свою чергу, у Національному банку України вже створили робочу групу з повернення вкладів Сбербанку СРСР. "Уже проведено першу нараду з цього питання, ми працюємо і у вівторок будемо готові надати попередню інформацію про виконання доручення президента", - зазначив голова НБУ Сергій Арбузов. При цьому він категорично заперечує можливість додаткової емісії грошей. "Ні, ну ви що, друкувати гроші точно не будемо... заспокойте людей", - сказав Арбузов журналістам. Правда, поки Арбузов не готовий сказати, яку суму виплатять в цьому році і за рахунок чого вона буде виплачуватися. За його словами, пошук ресурсів на цю президентську ініціативу буде враховувати зростання вітчизняної економіки.
Примітно, що раніше таку ж ініціативу з виплати вкладів Сбербанку СРСР Юлією Тимошенко "регіонали" рішуче розкритикували. "Заплановані Тимошенко тільки на 2008 рік значні виплати заощаджень - 20 мільярдів гривень - склали майже 8% видатків бюджету, що важко назвати "мізером". Такий показник, одночасно з масовою піар кампанією глави уряду з цього питання, просто не могли не призвести до накручування інфляції", - заявляв в 2008 році нинішній глава Адміністрації президента Сергій Льовочкін. "Кожен із 46 мільйонів українців через інфляцію додатково втратив 4 тис. гривень. Саме на таку суму додатково зросли витрати населення у зв'язку з прискоренням інфляції", - підкреслював тоді Льовочкін. Тепер же, його політсила не боїться інфляції та можливого бюджетного дефіциту, пов'язаного з виплатою боргів Сбербанку. Більше того, за словами Януковича можна буде і збільшити пенсії. Правда, не набагато. "З першого травня дев'ять мільйонів пенсіонерів, які вийшли на пенсію до 2008 року, повинні додатково отримати по сто гривень", - заявив президент.
Президентські обіцянки викликають кілька зауважень. По-перше, виплати вкладів Сбербанку СРСР - досить спірне питання. Радянські рублі "згоріли" через гіперінфляцію, вклади знецінилися. Але держава їх не крала. Безумовно, для пенсіонерів одна тисяча гривень - серйозна підмога, особливо в нинішніх непростих економічних умовах. Але це - лише разова допомога. Що ж до надбавки в сто гривень, то навіть при мізерній пенсії вона не рятує. "Що можна купити - півкіло масла, пляшечку олії, кіло сиру і хліб, і все", - говорить у коментарі "Інтеру" пенсіонерка з Тернополя Антоніна Демків. Ті ж пенсіонери, у яких виплати після пенсійної реформи істотно знизилися, навряд чи пробачать це Януковичу за сотню гривень. У той же час, президента починають критикувати і ті, хто раніше сам використовував подібні інструменти - представники опозиції.
"Улюблені бабусі" повертаються
Після того, як президент озвучив свої соціальні ініціативи, на нього обрушився шквал критики. У першу чергу висловилися політичні опоненти. Ті, чия лідер раніше роздавала ту ж саму "тисячу" як компенсацію за вклади в Сбербанку, тепер звинувачують Януковича в популізмі. "Уряд Януковича замість повсякденної кропіткої роботи з підвищення соціальних стандартів влаштовує показову передвиборчу акцію. Напередодні парламентських виборів вони роздадуть 7 млрд, але після виборів заберуть у людей з лишком, у кілька разів більше, так само, як це вони зробили після президентських виборів" , - заявила прес-служба партії "Батьківщина".
Опозиціонерів частково підтримують і експерти. Проте вони відзначають, що не тільки і не стільки виборами викликані президентські соціальні ініціативи. "На мій погляд, соціальні ініціативи президента зумовлені не тільки наближенням виборів, хоча, звичайно, вибори тут є одним з вирішальних факторів", - заявив директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. За його словами, соціальна риторика напередодні виборів доводить традиційну закономірність політики не тільки в Україні, а й в інших країнах. "Але є ще й об'єктивна проблема соціальної напруженості в країні. Є проблема виконання передвиборних зобов'язань і думаю, що президент зрозумів, що за підсумками другого року виник якийсь розрив: якщо макроекономічна ситуація покращилась і відновилося економічне зростання, то соціального поліпшення не відбулося", - зазначив Фесенко. Схожої точки зору дотримується і директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "У Партії регіонів є серйозні проблеми з основним посланням своєму виборцю - традиційні канонічні передвиборні послання Партії регіонів, пов'язані з російською мовою, антинатівськими гаслами сьогодні не актуальні, тому потрібно робити крен у бік соціальної кампанії", - зазначив політолог. Тим не менш, Карасьов не зводить президентські ініціативи до виборів. За його словами, Янукович усвідомив, що однієї підтримки "сильних світу цього" для президентства в Україні не вистачає. "Уже недостатньо підтримки олігархів з їх медійними компаніями, силовиків ... необхідно розширювати соціальну опору президентської влади і політичного режиму, а це розширення неможливе без підвищення соцстандартів і посилення тренду на соціальну справедливість і умиротворення широких соціальних мас", - зазначив Карасьов. "Ці заяви більш фундаментальні і більш практичного характеру, пов'язані з необхідністю розширення соціальної, а потім і електоральної бази населення", - резюмував експерт. З Карасьовим солідарний і директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський. "Вибори - само собою, але, мені здається, що з'явилася якась команда в оточенні президента, яка вирішила звернути увагу на підтримку дій президента в суспільстві. Вони, начебто явно не позначені зараз, але очевидно, мова йде про якусь команду чи якихось людей, які показали президенту, які пріоритети кращі, щоб повернути довіру суспільства", - зазначив він.
Таким чином, Янукович може повторити досвід мера Києва Леоніда Черновецького, який завдяки щедрим подарункам зміг залучити для своєї підтримки найбільш соціально вразливі верстви населення, сформувавши своєрідну електоральну базу з "улюблених бабусь", які проголосували за суперечливого мера навіть на позачергових виборах. При цьому ця база підтримувала мера у багатьох його починаннях.
Тим не менш, всі експерти єдині в думці - однією з головних причин такої поведінки президента є вибори до парламенту, під час яких його політсилі, яка останнім часом втрачає популярність, доведеться дуже нелегко. І соцвиплати, і підвищення соцстандартів тут будуть дуже до речі.
Борис Рудь
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною