252
Fitch знизило суверенний рейтинг Португалії з BBB- до BB+
— Казна та Політика
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило суверенний рейтинг Португалії з BBB-до BB +, встановивши "негативний" прогноз щодо рейтингу. Про це йдеться в повідомленні Fitch.
На початку жовтня агентство Fitch Ratings заявляло про можливе зниження рейтингу Португалії. У заяві агентства тоді підкреслювалося, що експерти будуть робити висновки за результатами виконання урядом країни програми виходу з кризи, запропонованої Європейським Союзом та Міжнародним валютним фондом (МВФ). Основними елементами цієї програми є проведення приватизації, реформування банківської системи, а також переоцінка економічного зростання в середньостроковій перспективі.
До теперішнього часу довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Португалії в місцевій і іноземній валюті перебував на рівні ВВВ-, короткостроковий РДЕ - F3, прогноз - "негативний".
Знизивши довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Португалії на один щабель до BB +, агентство перевело його в спекулятивну ("сміттєву") категорію.
У квітні 2011 р. Fitch помістило рейтинги Португалії в список RWN ("рейтинг на перегляді з можливістю зниження"). У результаті перегляду рейтинги, як і очікувалося, були знижені, щодо них встановлено "негативний" прогноз, що означає ймовірність подальшого зниження.
"Значні фіскальні дисбаланси країни, висока заборгованість по всіх секторах економіки і несприятливий макроекономічний прогноз привели до того, що кредитний профіль Португалії більше не сумісний з інвестиційною рейтинговою категорією", - наголошується в повідомленні Fitch.
Fitch знизило прогноз економічного зростання Португалії у зв'язку із загальним погіршенням економічної і фінансової ситуації в Європі. Тепер агентство очікує, що ВВП країни скоротиться на 3% в 2012 р. "Рецесія ускладнює плани уряду щодо скорочення бюджетного дефіциту і негативно вплине на якість активів у банківському секторі", - додає агентство.
Fitch вважає, що за підсумками 2011 р. португальській владі вдасться виконати офіційну мету щодо бюджетного дефіциту 5,9% ВВП, однак лише завдяки одноразовим заходам поповнення скарбниці, таким як разовий податок на трудові різдвяні премії та переведення пенсійних накопичень з приватного сектора в державний.
Бюджет на 2012 р. (дефіцит таргетує на рівні 4,5% ВВП) передбачає істотне урізування соціальних видатків і заснований на реалістичних оцінках економічного зростання, однак Fitch бачить великі ризики відставання від заявлених орієнтирів у зв'язку з погіршенням макроекономічної кон'юнктури і недостатнім контролем за витратами.
Нагадаємо, навесні 2011 р. Португалія стала третьою країною зони євро (після Греції та Ірландії), яка була змушена звернутися до Євросоюзу і МВФ за фінансовою допомогою у зв'язку з неможливістю обслуговувати свій зовнішній борг. Тоді глави держав ЄС і МВФ відкрили Лісабону кредитну лінію на 78 млрд євро. Натомість португальський уряд зобов'язався суттєво скоротити бюджетні видатки.
Рейтингове агентство Moody's знизило суверенний рейтинг Португалії до "сміттєвої" категорії ще в липні 2011 р., тоді як третій найбільший гравець рейтингового сектора - Standard & Poor's (S&P) - підтвердив інвестиційний статус португальського рейтингу минулого місяця.
Відзначимо, 4 жовтня ц.р. міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's (S&P) підтвердило довгостроковий і короткостроковий кредитні суверенні рейтинги Португалії на рівні "ВВВ-" і "А-3" відповідно. Прогноз щодо рейтингу - "негативний".
Рейтинг, в першу чергу, відображає серйозність підходу національного уряду до проведення реформування економіки країни, проте враховує наявність програми, яка передбачає отримання до 78 млрд євро від Євросоюзу та Міжнародного валютного фонду. На думку аналітиків S&P, економічні показники Португалії досить неоднозначні, але сталий політичний курс дозволяє сподіватися, що в недалекому майбутньому обстановка почне змінюватися.
Крім цього, в S&P відзначали, що в найближчому майбутньому економіка країни зіштовхнеться з більш серйозними проблемами, ніж очікувалося раніше. Причинами цього можуть стати попит, що слабшає, на зовнішніх ринках і більш суворі умови кредитування, пропоновані фінансовими організаціями.
З іншого боку, влада Португалії, як наголошується, справляється із завданням зі збору податків, продовжує проводити реформи, що стимулюють економіку, зберігає темпи зростання експорту, веде роботу зі скорочення зовнішніх фінансових проблем. Виходячи з усього перерахованого вище, експерти агентства вважають, що суверенний рейтинг країни має можливість закріпитися на поточному рівні.
Зазначимо, влада Португалії впевнена, що до кінця року їй вдасться виконати поставлені завдання за програмою скорочення бюджетного дефіциту без додаткового збільшення податків, незважаючи на те, що в I кварталі 2011 р спостерігалося значне скорочення держбюджету.
Португалія є периферійною країною єврозони, що знаходиться на межі дефолту. Навесні 2011 р. країна стала третьою країною зони євро (після Греції та Ірландії), яка була змушена звернутися до Євросоюзу і МВФ за фінансовою допомогою через нездатність обслуговувати свій зовнішній борг. Тоді глави держав ЄС і МВФ ухвалили рішення виділити Лісабону кредитну лінію на 78 млрд євро. Натомість португальський уряд зобов'язався суттєво скоротити бюджетні видатки. У травні 2011 р. був спеціально створений Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF) для залучення коштів на надання фінансової допомоги таким країнам, як Португалія. Міжнародні рейтингові агентства присвоїли йому найвищий рейтинг ААА, що означає практично нульову ймовірність ризику при інвестуванні в його облігації.
7 жовтня ц.р. Fitch Ratings знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Іспанії в місцевій і іноземній валюті з АА + до АА-та Італії з АА-до А +. Крім того, короткостроковий рейтинг дефолту емітента Іспанії в іноземній валюті підтверджений на рівні F1 +. Прогноз - "негативний". Рейтинг Італії також знижений - з F1 + до F1. Прогноз щодо довгострокового рейтингу "негативний".
Moody's 7 жовтня знизило кредитний рейтинг дванадцяти британських фінансових інституцій, у тому числі державних Royal Bank of Scotland і Lloyds. У той же час, в Moody's підкреслили, що зниження рейтингу окремих банків не свідчить про ослаблення банківської системи Великобританії.
Раніше повідомлялося про те, що агентство Moody's знизило рейтинги великих італійських банків слідом за рішенням про зниження довгострокового суверенного рейтингу країни з рівня Аа2 до А2. Були знижені довгострокові рейтинги за борговими зобов'язаннями і за депозитами таких великих фінансових організацій, як UniCredit (з Аа3 до А2) та Intesa (аналогічно з Аа3 до А2). Декілька інших італійських банків також зазнали зниження рейтингу від одного до трьох щабліів. У більшості випадків прогнози щодо рейтингів - "негативні".
5 жовтня ц.р. Moody's знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз щодо рейтингу - "негативний". Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн єврозони через високі обсяги національних боргових зобов'язань і пов'язана з цим втрата довіри кредиторів і інвесторів.
За матеріалами: РБК-Україна
Поділитися новиною