Росія запропонувала Україні скріпити дружбу атомом — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Росія запропонувала Україні скріпити дружбу атомом

Енергетика
1337
Росія зробила чергову спробу формування стратегічного ядерного альянсу на території СНД, запропонувавши Україні подумати про об'єднання державних активів двох країн в атомній сфері, відразу або поетапно. Відповідну заяву зробив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін в ніч з понеділка на вівторок після переговорів з президентом України Віктором Януковичем в Києві.
В той же час деталі можливого злиття поки не зрозумілі, а держкорпорація "Росатом" коментарів із цього приводу не дає. Кілька років тому схожа ідея - створення єдиної атомної компанії - вже обговорювалася з Казахстаном, але далі "паперової" стадії сторони не просунулися.
Неофіційно російські фахівці-атомники говорять, що поглиблення співпраці Росії і України в ядерній сфері - дуже логічний крок, адже галузі двох країн історично тісніше пов'язані одна з одною, ніж в разі РФ і Казахстану, і вони також значною мірою економічно одна від одної залежать, принаймні, в паливній частині. При цьому до останнього часу розширенню російсько-української взаємодії перешкоджала політична невизначеність в Україні, проте після чергової зміни влади в країні ситуація змінилася.
Щоправда, якщо зіставити за обсягами атомні активи двох країн, то Україна, як і Казахстан, навряд чи зможе претендувати на роль повноправного партнера Росії з усіх напрямків ядерного паливного циклу.
Першим на черзі паливний цикл
"Ми лише зараз сформулювали пропозицію, яку ми хотіли сьогодні з вами обговорити. Йдеться про великомасштабну кооперацію наших ядерних галузей. Ми пропонуємо створити великий холдинг, який включав би об'єднану генерацію, атомне машинобудування і паливний цикл", - сказав Путін.
"Якщо українські фахівці вважатимуть, що це дуже революційна пропозиція, то ми готові діяти поетапно, окремими кроками", - підкреслив російський прем'єр.
На його думку, на першому етапі "можна поставити питання про об'єднання паливного циклу". "У нас є підприємства, які постійно обслуговують Україну, а у вас є машинобудування, в якому ми зацікавлені. Ваше атомне машинобудування завантажене роботою виключно на російський ринок, і ми готові поглибити і зберегти співпрацю", - сказав Путін.
Судячи з усього, йдеться про "Новосибірський завод хімконцентратів" (НЗХК, входить до ВАТ "ТВЕЛ"), який виробляє ядерне паливо для українських АЕС, і харківський завод "Турбоатом", що виготовляє обліднання для атомної енергетики.
Поки що ТВЕЛ повністю покриває потреби України в ядерному паливі. А український ринок, у свою чергу, забезпечує приблизно третину виручки ТВЕЛу. Проте чинний контракт з українським НАЕК "Енергоатом" добігає кінця в 2010 році. Сторони вже не перший рік готують і намагаються укласти новий довгочасний паливний контракт, і неодноразово навіть призначалися конкретні дати підписання цього документа, які, проте, кожного разу в останню мить переносилися. При цьому паралельно "Енергоатом" робить спроби прискорити кваліфікацію палива альтернативного виробника - американської Westinghouse - з тим, щоб з 2011 року ця компанія могла поставляти паливо як мінімум для трьох блоків українських АЕС.
Крім того, Україна також не перший рік розмірковує про необхідність будівництва на своїй території заводу з виробництва ядерного палива. Відповідні переговори ведуться паралельно з ТВЕЛом і Westinghouse. Обговорювалася, зокрема, можливість оголошення тендеру. І якщо попереднє українське керівництво більше симпатизувало американській компанії, то нова влада країни, судячи з усього, схиляється на користь Росії.
Так, 22 квітня український президент заявив, що влада пропонує РФ паритетне партнерство в будівництві заводу з виготовлення тепловиділяючих складок (твелів) для АЕС. "Ми маємо намір будувати завод з виробництва твелів 50 на 50 з Росією", - сказав Янукович. А прем'єр-міністр Микола Азаров також говорив раніше, що саме "Турбоатом" може бути задіяний в спорудженні такого виробництва. При цьому Україна вважає важливою зберегти держконтроль над "Турбоатомом" - завод внесений до переліку стратегічних підприємств, приватизація яких заборонена.
Ще один цікавий для Росії проект - розвиток уранових родовищ в Україні. Видобутком урану займається ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" ("СхідГЗК", Жовті Води Дніпропетровської області). У 2009 році обсяг виробництва на "СхідГЗК" склав 840,7 тонни (у РФ, для порівняння, держхолдинг "Атомрідметзолото" в минулому році добув понад 3,4 тис. тонн). При цьому місцевий видобуток покриває лише третину потреб України в урані. Але є також дуже перспективне Новокостянтинівське родовище з оцінними запасами в 100 тис. тонн. Глава "Росатому" Сергій Кирієнко ще три роки тому заявляв про те, що Росія готова інвестувати в розвиток цього проекту.
АЕС: модернізація і експорт
Російська ядерна промисловість потребує модернізації і була б ефективнішою при кооперації з українськими підприємствами, також заявив під час короткого візиту до Києва Путін.
"В цьому сенсі ми не лише готові до кооперації, але готові взяти активну участь з українськими партнерами в модернізації українських блоків і допустити українських партнерів до роботи на російському ринку. А у нас дуже великі плани щодо подвоєння генерації в найближчі десять років. Ми б разом могли попрацювати і на ринку третіх країн при фінансовій співпраці Росії", - додав він.
Зі свого боку Янукович назвав цікавою пропозицію російського прем'єра про створення спільного російсько-українського підприємства у сфері виробництва електроенергії. Можливу кооперацію в галузі модернізації АЕС і об'єднання генерацій Путін і Янукович обговорювали "побіжно", говорили про неї "як про майбутню перспективу". "Ми зацікавлені мати перетікання (електроенергії), які можуть регулювати навантаження, це цікаво для України, щоб не будувати регулюючі потужності і не витрачати на це гроші. Питання перетікань дуже цікаве з точки зору експорту електроенергії", - сказав президент України.
Українські атомні станції забезпечують приблизно половину енергобалансу країни і значною мірою також задіяні для експорту. Всього під управлінням держкомпанії НАЕК "Енергоатом" - 4 АЕС, на яких 15 блоків загальною потужністю понад 13,8 тис. МВт. При цьому всі станції порівняно нові, побудовані переважно в останні 20 років минулого століття. Два найновіші блоки - на Рівненській і Хмельницькій АЕС (введені в 2004 році). На Хмельницькому майданчику передбачається спорудження ще двох блоків, за фінансової участі РФ.
В Росії атомною генерацією управляє концерн "Росенергоатом". Сумарна потужність російських АЕС майже вдвічі більша - понад 24 тис. МВт. У складі "Росенергоатому" 10 станцій, на яких 32 блоки (у тому числі 2-й блок Ростовської АЕС, який до кінця травня планується ввести в дослідно-промислову експлуатацію).
Нова стара ідея
Міждержавна кооперація в атомній сфері з тих чи інших напрямків ядерного паливного циклу (ЯПЦ) - тренд останніх років на глобальному ринку. Цим шляхом ідуть всі світові гравці, і "Росатом" не є винятком. Так, в держкорпорації вже підписана угода про стратегічну співпрацю з японською Toshiba. Також на початку 2009 року "Росатом" домовився про створення СП у сфері будівництва АЕС з німецьким Siemens, вибивши концерн з альянсу з французькою Areva, що здавався дуже міцним. Щоправда, просування проекту російсько-німецького СП поки пригальмувалося на час розглядів колишніх партнерів - Siemens і Areva - в європейському арбітражі.
На території СНД найактивнішим атомним кооператором, окрім "Росатому", є НАК "Казатомпром". Річ у тім, що Казахстан - один зі світових лідерів за запасами урану і обсягамих видобутку, а тому цікавий як мінімум всім власникам атомних потужностей. Щоправда, якраз з російською ядерною корпорацією в Казахстану стратегічного альянсу поки не вийшло.
Вперше про те, що РФ і Казахстан обговорюють створення об'єднаної атомної компанії, стало відомо понад 2 роки тому. Відповідні плани озвучили глави двох держав після переговорів на спільній прес-конференції. "Первинна ідея була спробувати зробити компанію N1 в світі з ядерного паливного циклу", - пояснювало восени 2009 року джерело в "Росатомі". Проте переговори затягнулися, у тому числі через позиції Казахстану, який наполягав на паритетній основі при створенні такої компанії. Активи російської і казахстанської сторони, що в цьому випадку вносяться, були б непорівнянні за оцінкою, і тоді "глобальна компанія вже не виходить", відзначало джерело. Через 2 роки і Росія втратила інтерес до цього проекту. В основному тому, що уранові активи в світі подешевшали на тлі кризи, що дозволило "Росатому" приростити свою сировинну базу, купивши, зокрема, канадську Uranium One.
З Україною в Росії, безумовно, більше "ядерних" точок зіткнення. Окрім атомної генерації, машинобудування і урану, Україна, наприклад, має в своєму розпорядженні також запаси цирконію, який використовується у виробництві ядерного палива. Крім того, Україна є учасником "Міжнародного центру збагачення урану" (МЦЗУ).
Залишається додати, що в 2007 році всі ці перспективні напрями російсько-української ядерної співпраці вже наочно обговорювалися на переговорах, і був навіть підписаний меморандум щодо їх розвитку. "Все, на чому можна заробити, є предметом нашої співпраці. Якщо діяти в логіці економічної доцільності - без політичної складової, то все, що приносить прибуток, є предметом нашої співпраці", - говорив після підписання документа глава "Росатому" Сергій Кирієнко. Але навіть новий довгочасний контракт щодо постачань ядерного палива РФ і Україна відтоді так і не змогли підписати.
Щоправда, з врахуванням політичного потепління, тепер на просування шансів стало більше. Судячи з усього, наочніше ідея створення ядерного альянсу Росії і України обговорюватиметься в кінці тижня на засіданні міжурядової комісії з торговельно-економічної співпраці двох країн в Сочі.
Юлія Гилєва
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас