Чим загрожує Україні проблема з доставкою російської нафти через Білорусію


Чим загрожує Україні проблема з доставкою російської нафти через Білорусію

Російсько-білоруська криза в сфері поставок нафти не відіб'ється на роздрібних цінах на українському ринку нафтопродуктів, вважають експерти нафтового ринку країни.

"Єдине, чого можна чекати від цього конфлікту, це зменшення обсягів виробництва нафтопродуктів у Бєларусі, але не підвищення цін", - сказав виконавчий директор консалтингової компанії Ukrainian Petroleum Consultants (UPECO, Київ) Сергій Куюн.

Експерт відзначив, що імпорт білоруських нафтопродуктів є одним з декількох джерел поставок палива в Україну, у зв'язку із чим постачальники постійно порівнюють рентабельність поставок.

"Якщо ціни у Бєларусі почнуть "зашкалювати", українські компанії попросту відмовляться від цих закупок. Ситуація ще вимагає додаткового вивчення, але не виключений варіант, що поставки білоруського продукту в Україну будуть, навпаки, збільшені", - констатував експерт.

Він також думає, що коротке транспортне "плече" від Мозирьського НПЗ (Бєларусь) диктує привабливість України як ринку збуту у порівнянні з більш віддаленими балтійськими портами, куди направляються основні обсяги білоруського експорту.

Схожої точки зору дотримується і директор НТЦ Псіхея (Київ) Сергій Сапегін. За його словами, Україна значною мірою залежна від імпорту нафтопродуктів, при цьому частка Бєларусі значна. Зокрема, обсяги імпорту із цієї країни з маркок становлять: дизельне паливо - 189 тис. тонн (13% загального обсягу імпорту), бензин А-76 - 56 тис. тонн (42%), бензин А-95 - 89 тис. тонн (16%) і бензин А-92 - 219 тис. тонн (76%).

"Оскільки ситуація із запуском НПЗ в Україні залишається невизначеною, ці обсяги нафтопродуктів потрібно буде поставляти з інших країн. Причому в останні два роки спостерігалася тенденція зростання імпорту готових нафтопродуктів", - відзначив експерт.

У той же час він повідомив, що в останні роки українські споживачі одержували нафтопродукти практично за світовими цінами, "тому на внутрішньому ринку, при стабільності світового й відсутності інших дестабілізуючих факторів, ситуація буде стабільної".

Сапегин також не виключає, що недопоставка російської нафти на світовий ринок може сприяти ситуативному росту світових цін на нафту. Це, за його словами, обумовлено готовністю країн-імпортерів нафти скористатися своїми стратегічними резервами для стабілізації цін. Крім того, механізми світового ринку приведуть до заміщення і російських джерел сировини, і послуг із транспортування нафти.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua