0 800 307 555
0 800 307 555

Огляд фондового ринку України


19-23 січня 2003 року

Темою номер одного минулого тижня був візит в Україну експертів оцінної місії групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF). У переліку затверджених заходів були відвідування НБУ і Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг. Виключення України з чорного списку FATF є заповітною мрією українського уряду і необхідно відзначити, що для фондового ринку країни ця подія була б серйозним фактором росту. Однак поки нам залишається сподіватися винятково на власні сили і фінансові ресурси, таємно плекаючи надію, що і закордон нам коли-небудь допоможе. Поки ж, незважаючи на значні підсумки 2003 року, вітчизняний фондовий ринок залишається аутсайдером серед ринків emerging markets східно-європейського регіону. Та ж Росія, не в приклад нам, більш приваблива для міжнародного інвестора, оскільки на російському ринку в обігу фондові активи компаній, доходи по яких забезпечені багатими природними ресурсами. Вітчизняна економіка, до речі, теж не бідна по європейських мірках на природні ресурси, у цьому відношенні не витримує конкуренції з російськими альтернативами. Однак недоліки необхідно перетворювати в досягнення, адже тільки тоді можна конкурувати з Росією. Працюючи над твердими вимогами FATF, просто необхідно використовувати можливість створення прозорих і ефективних ринкових механізмів. На цьому поприщі просто не можна не помітити зусилля НБУ, що за період після прийняття закону України про попередження і протидію легалізації злочинних доходів провів перевірки всіх комерційних банків на предмет дотримання вимоги первинного фінансового моніторингу. У 59 випадках були прийняті заходи впливу до тих, хто в недостатньому ступені виконував свої зобов'язання. Крім цього, прийняте нове положення НБУ про порядок визначення справедливої вартості і зменшення корисності цінних паперів, відповідно до якого резерв на відшкодування можливих збитків від операцій з цінними паперами комерційних банків буде розраховуватися по новій методології. Наприклад, тепер повинні враховуватися фактори фінансового стану емітента, розрахунку суми очікуваного відшкодування.

На цьому тлі, просто необхідне проведення ефективних і головне нетривалих за часом приватизаційних процедур, не в приклад тим, що мали місце торік. Фінансовий моніторинг на державному рівні тим і гарний, що варто відслідковувати не тільки дії потенційних покупців на предмет їхньої відповідності законодавчим нормам і справедливій конкуренції, але також оцінювати за тими ж критеріям і продавців.

Фонд держмайна України вже розкрив для широкої громадськості свої плани на цей рік. У списку на продаж такі компанії як «Укртелеком» з пакетом акцій 42,86% статутного фонду, «Укртатнафта» з пакетом 43,10%, Макіївський коксохімічний завод і навіть «Криворіжсталь». Дивлячись на цей неповний список об'єктів держвласності, що підлягають продажу в поточному році, можна з великою імовірністю очікувати нових баталій на ниві приватизації і як наслідок росту фондового ринку. Акції одного тільки «Укртелекома», ринкова капіталізація якого сьогодні складає більш 6 млрд. гривень, у році, що пішов, приніс у бюджет майже 200 млн. гривень у вигляді дивидендів. За результатами торгів у ПФТС на минулому тижні вартість акцій цього підприємства за цінами угод виросла майже на 5% до рівня 0,35 гривні за акцію. Питома вага угод з цими паперами більш 2% у тижневому обсязі торгів. І хоча корпоративні облігації користаються найбільшим попитом на ринку, однак майбутній переділ держвласності здатний привнести на вітчизняний ринок серйозні зміни. На це і будемо уповати!

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:НБУ ФДМУ
Опитування
В Контексті Finance.ua