Підвищення облікової ставки зробить стримуючий вплив на інфляцію


Підвищення облікової ставки зробить стримуючий вплив на інфляцію

Підвищення облікової ставки до 17,5% зробить стримуючий вплив на темпи інфляції, проте істотно НЕ відіб’ється на кредитних і депозитних ставках, вважають експерти, Опитані агентством “Інтерфакс-Україна”.

Як зазначив директор департаменту казначейства Ідея Банку Ярослав Кабін, основна причина підвищення облікової ставки НБУ – тиск інфляційних ризиків. “Цим рішенням НБУ створить умови для повернення рівня інфляції в межі цільового діапазону 2019 року. Незважаючи на те, що в червні базова інфляція сповільнилася до 9%, вона все ще перебуває на досить високому рівні і посилиться у ІІ півріччі, що буде пов’язано із зростанням тарифів на комунальні послуги … на нашу думки, до кінця року облікова ставка може перебувати на рівні 16-18% “, – сказав Я.Кабін.

Начальник відділу по роботі з інвесторами банку “Кредит Дніпро” Андрій Приходько вважає, що підвищення облікової ставки відображає високий інфляційний ризик другого півріччя.

“Рішення Нацбанку з підвищення облікової ставки є в певному сенсі грою на випередження і відображає високий інфляційний ризик другого півріччя. Без фінансування Міжнародного валютного фонду (МВФ) в період значних виплат за зовнішніми боргами України буде змушена витрачати золотовалютні резерви, що негативно позначиться на курсі гривні, особливо на тлі зростаючих цін на енергоносії. Крім того, торговий конфлікт між США і Китаєм викликає значну невизначеність відносно цін на основні продукти українського експорту, на зернові і металопродукцію. Подальша ескалація конфлікту може спровокувати обвал цін на сировинні товари і уповільнити зростання світової економіки, що відразу ж негативно позначиться на Україні. Крім посилення зовнішніх ризиків на інфляцію буде впливати і подальше зростання зарплат в результаті конкуренції за кваліфіковану робочу силу в умовах посилених міграційних трендів, підвищення соціальних виплат в передвиборний період “, – сказав експерт.

За його оцінкою, жорстка монетарна політика збільшить прибутковість і привабливість гривневих інструментів і, таким чином, буде сприяти залученню валютного капіталу від нерезидентів і абсорбування гривневої ліквідності резидентів, що має знизити тиск на курс та інфляцію. “Зростання облікової ставки прямо вплине на прибутковість ОВДП і депозитних сертифікатів, вплив на ставки по депозитах і кредитах буде більш опосередкованим”, – додав експерт.

За його оцінкою, достатня гривнева ліквідність банків дозволяє їм стримувати зростання ставок по нових депозитах. Так, незважаючи на неодноразове підвищення облікової ставки з осені 2017 року, Український індекс ставок за депозитами фізосіб знизився і варіюється в діапазоні 13,3-14,1%, в залежності від терміну депозиту. “Різниця ставок по депозитах і депозитним сертифікатом НБУ, які прив’язані до облікової ставки, дають банкам майже безризиковий дохід в порівнянні з доходом від кредитування бізнесу. Істотно вища прибутковість споживчих позик збереже апетити банків в даному сегменті кредитування”, – зазначив А. Приходько.

Заступник Голови правління, фінансовий директор ПУМБ Ігор Кожевін вважає, що підвищення облікової ставки обумовлене ризиком відстрочення отримання траншу МВФ. “Якщо траншу не буде отримано, то ймовірність девальвації суттєво підвищується. Саме з метою стримування високих темпів інфляції НБУ підвищує облікову ставку. Як ми бачимо, інфляція поступово знижується і вже досягла 9,9%. Це означає, що політика по підтримання високої облікової ставки працює “, – сказав він.

За оцінкою банкіра, підвищення облікової ставки не зробить прямий вплив на депозитні та кредитні ставки. “Істотних змін у ставках кредитів і депозитів НЕ очікується. Конкуренція між банками буде чинити тиск на кредитні і депозитні ставки”, – сказав він.

Аналогічної точки зору дотримується і начальник управління стратегічного планування Укргазбанку Віктор Пастернак.

“Підвищення облікової ставки впливає на подорожчання грошей, які залучають банки, що і призводить до подорожчання банківського ресурсу для клієнтів, тобто – підвищення кредитних ставок. Але, зараз підвищення облікової ставки на 0,5 п.п. НЕ є критичним і НЕ надасть особливого впливу на кредитні і депозитні ставки “, – сказав він.

За словами голови правління РВС Банку Владислава Кравця, рішення НБУ про підвищення облікової ставки було очікуваним з урахуванням збільшення у другому півріччя інфляційних ризиків. “Даним рішенням регулятор дає сигнал, що готовий до посилення монетарної політики, якщо напередодні виборів будуть реалізовуватися популістські рішення щодо підвищення зарплат і пенсій на тлі низького економічного зростання. Підвищуючи ставку, НБУ робить більш привабливими ОВДП, що сприятиме збільшенню вкладень в державні цінні папери. Дане рішення НЕ відіб’ється на депозитних ставках, але може привести до подорожчання кредитних ставок на 0,5-1 п.п. “, – вважає банкір.

За його оцінкою, облікова ставка може залишитися на рівні 17,5% до кінця року, якщо Україна не зможе отримати фінансування МВФ. Надходження чергових траншів МВФ в Україні, які поповнять золотовалютні резерви, створить передумову для зниження облікової ставки.

Разом з тим В. Кравець вважає, що “регулятор міг би не підвищувати так часто облікову ставку, а підвищити норми резервування по гривневих пасивах банків, щоб абсорбувати гривню з ринку для зниження девальваційного навісу”.

Фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків зазначив, що підвищення облікової ставки має досить слабкий ефект для депозитних ставок, але помітно підвищує вартість запозичень для уряду. “Висока облікова ставка – це ще і запобіжник від надмірних витрат уряду, які могли б сприяти подальшому зростанню інфляції”, – додав він.

На думку М.Демківа, у НБУ і уряду є план “Б”, на випадок, якщо Україні доведеться проходити складний період без співпраці з МВФ. “У такому випадку, високі ставки роблять гривневі інструменти більш привабливими на противагу варіанту перевести кошти в валюту. Тому цей фактор матиме позитивний вплив на курс, трохи зменшуючи попит на валюту. Цілком очевидно, що в цьому плані є і подальше підвищення облікової ставки на випадок шторму на фінансових ринках … Зрозуміло, що в такій ситуації не доведеться розраховувати на послаблення валютних обмежень, а, по всій ймовірності, варто очікувати протилежного “, – сказав він.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Особисті фінанси
Все, що ми знаємо про:РВС Банк
В Контексті Finance.ua
Опитування