Доля українських хрущовок: Мінрегіон підготував новий план і внесе у червні


Доля українських хрущовок: Мінрегіон підготував новий план і внесе у червні

Доля українських хрущовок перебуває в підвішеному стані, влада все ще опрацьовує варіанти їх очікуваної перебудови. Мінрегіон закінчив роботу над концепцією реновації застарілого житлового фонду країни і незабаром планує винести цей документ на загальне обговорення, повідомив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе.

За його словами, проектом буде передбачено обидва варіанти вирішення давно назрілої проблеми: і знесення старого житла, і модернізація існуючих будівель. Але досі дискусійними залишаються багато питань, зокрема кількість мешканців, чию згоду треба отримати інвестору для початку проекту реконструкції.

Тому на швидке ухвалення нового закону замість документа зразка 2006 року, що існує, але належним чином не діє, розраховувати не варто. Максимум, що вдасться зробити відносно швидко — затвердити концепцію в Кабміні і внести законопроект у Верховну Раду.

Тим часом старі будинки, на які припадає приблизно половина з існуючих в Україні 1 млрд житлових квадратних метрів, продовжать занепадати. За словами віце-президента Академії будівництва України (АБУ) Віктора Лещинського, частина будинків-хрущовок вже відпрацювала свій ресурс (50-60 років) ще п’ять років тому.

За оцінками експертів, зараз житловий фонд будинків масових серій, збудованих у 1930-1970 роки, які потребують заміни або реконструкції, становить близько 72 млн кв. метрів або 1,2 млн квартир. Для порівняння: щороку в Україні здається всього 10 млн кв. м.

Фактично кожний четвертий міський житель живе в будинку, де потрібно міняти інженерні мережі, дахи і проводити утеплення. Вже найближчі кілька років, за словами експертів, виникне ситуація, коли знадобиться одномоментно проводити такі роботи на величезній кількості об’єктів.

За оцінками професора Національної Академії держуправління при Президенті України Всеволода Ніколаєва, для проведення капремонту будівель, який відкладався десятиліттями, тепер знадобиться близько 400 млрд грн. Або приблизно половина держбюджету нашої країни на 2018 рік. А після цього для утримання будинків в порядку доведеться витрачати суми, порівнянні з витратами на всі комунальні платежі (щомісячно або щорічно).

Зрозуміло, що таких грошей в уряду не з’явиться ні зараз, ні в найближчі роки, особливо якщо врахувати, що в 2019-2020 роки Україні доведеться неабияк витратитися на виплати за зовнішніми боргами.

Як повідомили у Мінрегіоні, як на цей рік, так і на наступний з бюджету може виділятися сума не більше 1,6 млрд грн у Фонд енергоефективності, кошти якого йдуть на термомодернізацію будинків.

Враховуючи, що вартість реконструкції становить приблизно $150-200 на квадратний метр проти $500/кв. м. нової будівлі, чиновники та експерти все частіше говорять вже не про знесення старого житла, а про його модернізацію.

Віце-прем’єр Геннадій Зубко раніше дав зрозуміти, що уряд схиляється до ідеї капітального ремонту, а не знесення старого житла. Реконструкція однієї хрущовки на сто квартир обійдеться приблизно в 3,5 млн грн. Всього в країні налічується близько 20 тис. хрущовок. Це завдання полегшує той факт, що більшість такого житла — типові споруди, які можна переробляти за одним проектом. Термін подальшої експлуатації таких будівель може становити 100-200 років.

Крім того, не можна вести капітальний ремонт будівлі із заміною інженерних мереж, дахів і т. п. у будинку, де живуть люди. А значить, знову виникає проблема з відселенням в будинки маневрового фонду, і тут виникає безліч юридичних проблем, пов’язаних з отриманням згоди мешканців, оформленням права власності, участі у фінансуванні ремонту і т. п.

Поки що єдиним способом отримати фінансування або зібрати кошти на капітальний ремонт будинку — створити ОСББ. За словами виконавчого директора Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослава Павлюка, це дозволить протягом кількох років накопичити гроші на поступову заміну всіх застарілих систем, а також взяти участь у міських програмах, отримати пільговий кредит у банку або грант від міжнародної організації на ремонт свого будинку.

Костянтин Симоненко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування