Прощай, гривня! Здрастуй, bitcoin?


Прощай, гривня! Здрастуй, bitcoin?

Хоча істерія навколо криптовалют не вщухає, багато країн придивляються до bitcoin і деяких його побратимів не просто як до спекулятивного інструменту, а як до засобу платежу, здатному замінити традиційні гроші.

Ще в 2009-2010 роках bitcoin ніхто всерйоз не сприймав. Тоді він був експериментом ентузіастів, які прагнуть створити ідеальну цифрову валюту.

Тепер, коли капіталізація ринку криптовалют перевищила 300 млрд дол, виникає резонне питання: “А що далі?”

Відповісти на нього нескладно, адже творці криптовалюти вклали в своє дітище конкретний зміст. Вони хотіли дати світові зручний засіб платежу, який буде позбавлений недоліків фіатних грошей: інфляції, залежно від монетарної політики центробанків і контролю з боку фіскальних органів.

Крім цього, завдяки технології блокчейн, яка заснована на децентралізації і криптологічних методах захисту інформації, операції з криптовалютою безпечні, анонімні, але водночас прозорі.

При таких можливостях криптовалюта виглядає як порятунок від паперових грошей, схильних до інфляції, девальвації і банального злодійства. За різними даними, шахраї щорічно викрадають з банківських карток 2-3 млрд дол, не кажучи про те, який обсяг готівки перебуває в “тіні”.

Якщо в Україні відмовитися від гривні і перейти до національної криптовалюти, фінансова система і вся економіка в цілому отримають безліч дивідендів.

По-перше – мінімізація витрат на утримання грошової маси і захищеність транзакцій. По-друге – зниження частки тіньової економіки, якщо не повна її ліквідація. По-третє – відхід від грошових сховищ, друкарських верстатів, банкоматів та інших рудиментів готівкового обігу.

Операції з криптовалютою можна проводити на будь-якому пристрої – смартфоні з NFC-чіпом, планшеті або ноутбуці. Гаманець з грошима буде там, де захоче його власник. Це гроші, які при дотриманні елементарних правил безпеки неможливо ні підробити, ні вкрасти.

По-четверте, для операцій немає регіональної прив’язки. Переказ коштів або оплату за товари і послуги можна здійснити з будь-якої точки світу без жодних конвертацій, курсових втрат і обмежень.

По-п’яте, криптовалюти і блокчейн як технологія в цілому відкривають великі можливості і перспективи для бізнесу і держави в сфері електронного уряду, при реєстрації різних угод і створення систем обліку.

Йдеться і про суттєве здешевлення та спрощення надання послуг з боку держорганів і ліквідації корупції разом з бюрократією.

Міркування про те, що ера фіатних грошей наближається до завершення, аж ніяк не голослівні. В кінці 2017 року було оприлюднено цікавий звіт голови відділу кредитних стратегій Deutsche Bank Джима Ріда.

Він чітко доводить, чому світова валютна система може не пройти перевірку на міцність, і чому вже в найближче десятиліття світовій економіці буде потрібна альтернатива, якою і можуть стати криптовалюти.

Хоча багато держав, включно з Україною, досі не можуть визначитися зі статусом цифрових грошей, деякі країни, ніби передбачаючи глобальний тренд відмови від фіатних валют, вже вирішили узаконити криптовалюту.

Першою стала Японія, яка визнала bitcoin засобом платежу. Влада обіцяє, що в 2018 році bitcoin прийматимуть 300 тис японських компаній.

Заговорили про легалізацію криптовалют в ЄС. Віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс повідомив про необхідність введення нормативної бази для цього ринку. Про емісії криптовалюти, яка буде забезпечена запасами природних ресурсів, а її ціна буде прив’язана до нафти, повідомили в Венесуелі.

Перехід до цифрових грошей – справа не одного дня. Для такої масштабної трансформації будь-якій країні буде потрібно мінімум десятиліття. Зміниться не тільки модель грошового обігу і розрахунків, а й сама роль грошей в економіці, що потребують серйозної адаптації з боку бізнесу і держави.

Фіатна грошова система стала ключовою причиною затяжної глобальної кризи, поставивши себе під загрозу вимирання. Криптовалюти здатні стати рятувальним кругом, який вбереже світову економіку від краху.

Для українців це могло б стати однією з національних ідей в рамках побудови процвітаючої країни, позбавленої корупції і “чорної” економіки.

 

Стаття Голови Правління “RwS bank” Владислава Кравця для “Економічної правди”

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Особисті фінанси
Все, що ми знаємо про:РВС Банк
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua
Опитування