В Україні хочуть заборонити шкідливі пральні порошки і шампуні


В Україні хочуть заборонити шкідливі пральні порошки і шампуні

З 1 січня 2019 року в Україні можуть заборонити виробляти і продавати миючі засоби з високим вмістом фосфатів і аніонних ПАР (поверхнево активних речовин).

Відповідні зміни містить законопроект «Про державне регулювання в сфері миючих засобів» №8138, який зареєстрований у Верховній Раді 15 березня 2018 року.

Зокрема, документ передбачає, що вже з наступного року ввозити в Україну, виробляти і продавати на її території буде заборонено миючі засоби з часткою фосфатів понад 5%, а також тих, що містять хлор або хлорорганічні сполуки.

А з 2021 року фосфатів у пральних порошках має залишитися менше 0,2%, а аніонних ПАР – максимум 3% від маси миючого засобу. Останні рясніють у шампунях і гелях для душу, якими завалені полиці супермаркетів.

Експерти-екологи стверджують – особливих проблем з регулюванням вмісту фосфатів в Україні немає. Більше того, щоб вирішити це важливе для природи питання, зовсім не обов’язково писати окремий закон.

І пояснила, що наявність фосфатів у порошку ніяк не позначається на його миючих властивостях і навіть ціні. Оскільки виконує функції пом’якшення води. Тому побоюватися подорожчання пральних порошків через перехід на безфосфатні засоби не потрібно. Зате природа подякує українцям. Адже наші очисні споруди не здатні вловлювати фосфати в стічних водах, а саме вони є основною причиною цвітіння річок.

А ось із забороною аніонних ПАР все може пройти не так гладко. Адже нині вони серед основних «діючих речовин» сучасних шампунів, гелів для душу та багатьох інших миючих засобів. Яскравим представником цих хімічних сполук є натрію луарілсульфат, який на упаковці виробники позначають як sodium lauryl sulfate.

За оцінками експертів, вміст таких речовин у «побутових» миючих засобах може досягати 10-15%. Причому заниження концентрації різко позначається на ефективності шампунів. Законотворці ж пропонують обмежити їх застосування на рівні не більше 3% від маси миючого засобу.

Перехід на органічні шампуні не всім припаде до душі. Мало того, що більшість з них дорожчі від своїх аніонних аналогів, так ще й страждають невисокою миючою здатністю. Наприклад, недорогий безсульфатний шампунь вітчизняного виробництва обсягом 250 мл коштує 85 грн. А відгуки користувачів на сайті інтернет-магазину не стимулюють до купівлі. Люди скаржаться, що після миття волосся доводилося повторювати процедуру з іншим шампунем.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування