Українці запустили симулятор державного бюджету — його можна «розподілити» і «ухвалити»


Українці запустили симулятор державного бюджету — його можна «розподілити» і «ухвалити»

Аналітичний центр «CASE Україна», який займається проектом «Ціни держави», випустив онлайн-симулятор бюджету країни. Під кінець кожного року український парламент ухвалює проект державного бюджету – в першому читанні держбюджет на 2018 рік вже ухвалено. В онлайн-симуляторі кожен користувач може спробувати розподілити державні гроші на свій розсуд і на ті галузі, які вважає важливими, а потім «ухвалити» бюджет і подивитися, що вийде.

У кожній галузі дана не просто сума грошей, а конкретна структура витрат. Наприклад, із загального бюджету на медицину можна викроїти більше грошей на інші галузі, якщо зменшити зарплати медперсоналу, скасувати спеціальні медичні заклади, доплати за лікування і т. д. В освіті можна впливати на зарплати викладачам, вчителям, зменшити кількість студентів, які отримують вищу освіту, і т. д.

Звичайно, структура витрат суттєво спрощена в порівнянні зі справжнім бюджетом, але дає загальне уявлення про те, що розподіл бюджетних коштів — не таке просте завдання.

Ідея такого проекту виникла у команди «Ціни держави» давно.

«Якось один з політиків почав відкрито обіцяти 500 євро пенсії вже в найближчому майбутньому — для цього бюджет пенсійного фонду повинен був у два рази перевищувати весь ВВП країни. Але це зрозуміло для експертів, звичайним людям це потрібно пояснювати. Тоді і виникла ідея інструменту, де можна на реальних даних перевірити можливість підвищення пенсій, зарплат або реалізації інших ідей, що тішать слух виборця», — повідомили в компанії.

У деяких випадках користувачеві пропонується впливати не тільки цифри, але і на якість. Наприклад, якщо запропонувати користувачам управляти витратами на держапарат, зрозуміло, що багато хто просто захоче зменшити зарплати чиновникам та скоротити їх кількість. Але це не відображало б реальний стан справ, тому в симулятор заклали якість чиновників і їхню продуктивність справлятися з документообігом, а також — роботу електронного уряду.

В симуляторі не вийшло реалізувати військові витрати. Команда передбачала дати користувачам можливість вибирати кількість військової техніки, кількість солдатів і інші цікаві деталі для формування ідеально армії. Але потрібна інформація виявилася засекреченою і військові витрати в симуляторі — у спрощеному варіанті.

Зараз в симуляторі можна працювати тільки з видатковою частиною, але команда планує додати і дохідну частину. Якщо, наприклад, користувач захоче отримувати більше грошей у бюджет, він повинен буде вказати, скільки податків він готовий заплатити.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua