Нацбанк візьме фінкомпанії під крило


Нацбанк візьме фінкомпанії під крило

Обмінники і системи переказів, які не отримали ліцензію Нацкомфінпослуг, можуть бути виключені з її держреєстру фінустанов. А це призвело б до позбавлення фінкомпаній ліцензій НБУ. Така загроза нависла над двома десятками компаній. Однак вони можуть уникнути негативного сценарію: поки діє мораторій на перевірки бізнесу, депутати можуть прийняти поправки до закону, які дозволять НБУ вести свій реєстр фінкомпаній.

Між двох регуляторів

Парламент досі не прийняв поданий президентом в 2015 році невідкладний законопроект про розділення функцій Нацкомфінпослуг між Нацбанком і НКЦПФР. Через це у деяких учасників ринку фінпослуг, які курируються і Нацбанком, і Нацкомфінпослуг, зараз можуть виникнути серйозні проблеми.

У 2015 році було прийнято новий закон про ліцензування, згідно з яким всі фінансові компанії отримали статус ліцензіатів, а значить, зобов’язані отримати ліцензії на обрані ними види фінансової діяльності. До цього тільки частина фінпослуг ліцензувалася, а займатися, наприклад, фінансовим лізингом, наданням гарантій і поручительств, факторингом можна було без ліцензій – компанії достатньо було увійти до реєстру фінансових установ.

Кабмін тільки в грудні 2016 року затвердив ліцензійні умови для всіх видів фінансових послуг. Всім небанківським установам дали півроку – до 10 червня – на приведення своєї діяльності у відповідність з новими правилами. «Тепер всі фінансові установи повинні мати ліцензії Нацкомфінпослуг», – повідомив FinClub член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов.

Але її отримали не всі: по ліцензію не прийшли компанії, які не надають фінпослуги, які підлягають ліцензуванню Нацкомфінпослуг, а працюють за ліцензіями НБУ, наприклад, на обмін валют або грошові перекази. При цьому вони все ще включені в держреєстр фінустанов, який веде Нацкомфінпослуг. «Вони не можуть перебувати в реєстрі», – вважає Олександр Залєтов. Проблема полягає в тому, що виключення компанії без ліцензії Нацкомфінпослуг з цього держреєстру означало б втрату нею статусу фінансової установи та призвело б до відкликання ліцензії НБУ.

FinClub вивчив держреєстр фінансових установ, а також списки ліцензіатів НБУ. «Спірних» компаній близько трьох десятків. Олександр Залєтов каже, що їх менше 20. Лише ліцензії НБУ, наприклад, має «ГлобалМані», «Електрум Пеймент систем», «ГГЛА», фінкомпанії «Вікторія», «Фінансовий світ», «Альфа Інвест», «Конверсія», «Голден Груп», «Аксіома».

Виключити не можна залишити

Логіка міркувань чиновників така. НБУ забере ліцензію у фінансової компанії, тільки якщо вона втратить свій статус фінустанови, а це станеться тільки після того, як її виключать з держреєстру. А Нацкомфінпослуг зможе зробити це лише після того, як в ході перевірки документально встановить факт відсутності у компанії будь-яких ліцензій Нацкомфінпослуг. «Але зараз діє мораторій на перевірки бізнесу. Перевірити компанію ми можемо хіба що на підставі скарги. Але якщо компанія не веде ніякої діяльності, яку ми контролюємо, то і скаржитися на неї нікому!» – пояснює Олександр Залєтов.

У фінансових компаніях, які погодилися прокоментувати ситуацію, вважають, що підстав для виключення їх з держреєстру немає. «Відсутність у фінансової установи діючої ліцензії Нацкомфінпослуг, при наявності ліцензії на надання певної фінансової послуги, виданої іншим органом, зокрема ліцензії на переказ у національній валюті без відкриття рахунку, виданої Національним банком, не є підставою для виключення фінансової компанії з Державного реєстру фінансових установ», – вважає начальник юридичного управління «ГлобалМані» Оксана Пранципал. За її словами, підставою для виключення компанії з державного реєстру може бути анулювання ліцензії, але тільки в тому випадку, якщо після такого анулювання у фінустанови не буде інших чинних ліцензій на право надання певної фінансової послуги. «Але ніяк не відсутність ліцензії, виданої саме Нацкомфінпослуг», – каже Оксана Пранципал.

У «Електрум Пеймент систем» (платіжна система «Електрум») посилаються на ст. 21 закону «Про фінпослуги та держрегулювання ринку фінпослуг», де йдеться про те, що регулюванням ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів займається Нацбанк. «Оскільки основним видом діяльності Електрум Пеймент систем» є переказ грошових коштів в національній валюті без відкриття рахунку, то наша компанія зареєстрована в Нацкомфінпослуг як фінансова установа, про що отримано свідоцтво про реєстрацію фінустанови № 722 від 15 березня 2016 року, і має ліцензію Нацбанку № 43 від 18 травня 2016-го на переказ коштів у нацвалюті без відкриття рахунку», – пояснює FinClub генеральний директор «Електрум Пеймент систем» В’ячеслав Пожарський. Розширювати сферу діяльності і займатися іншими видами послуг, які будуть підконтрольні безпосередньо Нацкомфінпослуг, в компанії поки не планують.

Нацбанк знає про цей правовий казус і запевняє, що не зацікавлений в усуненні компаній з ринку. У НБУ повідомили FinClub, що якщо небанківські фінансові установи отримали право на здійснення діяльності у сфері надання фінансових послуг та дотримуються вимог законодавства, вони не можуть бути позбавлені права надавати фінпослуги.

«Якщо між нормативно-правовими актами є неузгодженість, то учасники ринку і споживачі фінансових послуг, які дотримуються вимог законодавства, не повинні відчувати негативних наслідків від такої неузгодженості», – стверджують в НБУ. Раніше директор департаменту ліцензування Нацбанку Олександр Бевз запевняв, що «більше, ніж було зроблено для конкуренції на цих ринках, як за ці два роки, не робилося ніколи».

Міграція під Нацбанк

Цієї колізії можна було б уникнути, якби парламент прийняв законопроект про ліквідацію Нацкомфінпослуг і поділ її повноважень між Нацбанком і НКЦПФР. Цей закон якраз повинен був би перевести небанківські фінансові установи під контроль Нацбанку. В НБУ навіть створили департамент, який почав готувати нормативно-правову базу для нових «піднаглядних» компаній. І незважаючи на те що на ліквідації Нацкомфінпослуг наполягає навіть МВФ, законопроект пройшов лише перше читання і вже більше року припадає пилом в комітетах. Депутати визнавали, що блокують прийняття закону, щоб «не посилювати владу Гонтаревої».

Тому НБУ придумав альтернативний спосіб вирішення проблеми. «Закон про НБУ не наділяє нас повноваженнями вести власний реєстр фінансових установ. Тому вирішення питання вимагає внесення змін до законодавства, які НБУ буде оперативно ініціювати», – пообіцяли FinClub в Нацбанку. Аналогічний механізм працює на фондовому ринку, наприклад, для компаній з управління активами, які одночасно є адміністраторами пенсійних фондів. Ці установи як компанії з управління активами враховуються в реєстрі НКЦПФР, а як адміністратори пенсійних фондів – в реєстрі Нацкомфінпослуг.

Вікторія Руденко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування