Стрибок цін на автогаз: що через нього подорожчає і коли почнеться зниження цін — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Стрибок цін на автогаз: що через нього подорожчає і коли почнеться зниження цін

Енергетика
912
Скраплений газ для автомобілів (LPG-газ пропан-бутан) продовжує бити цінові рекорди: за вихідні він подорожчав ще на 1,5-2 грн/л, перевищивши на деяких АЗС показник в 17 грн/л. Це майже на 50% вище, ніж було місяць тому. На багатьох заправках газу зовсім немає. Але експерти паливного ринку заспокоюють: в середині вересня ціни на газ мають піти вниз. Але автоперевізники вже піднімають ціни на свої послуги. Про це повідомляє “Сегодня”.
Чому подорожчав газ?
Головним чинником зростання цін експерти називають дефіцит пропозиції на ринку. Як розповів нам аналітик “Консалтингової групи А-95” Артем Куюн, основні причини нинішньої нестачі LPG-газу – це невпорядкованість ринку (багато нелегальних заправок), ремонти заводів-виробників в РФ і Білорусі, проблеми з транспортуванням (дефіцит дизпального на “Укрзалізниці”) і відсутність диверсифікації поставок (в основному ми імпортуємо газ тільки з РФ і Білорусі).
“З квітня до кінця червня ціни падали, через що трейдери не хотіли везти сюди газу більше, ніж потрібно для роздробу. Ситуацію погіршували нелегали: купуючи за безготівкою газ у великих трейдерів, вони відразу ж перепродували його за готівку на 300-500 грн/т дешевше (не сплачуючи 20% ПДВ). В результаті ресурсна діра наростала”, – зазначив аналітик. За оцінками Куюна, дефіцит ринку зараз становить близько 20%.
Директор спецпроектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев так прокоментував ситуацію: “Зростання дефіциту газу на оптовому ринку призвело до панічного зростання цін. Реально газ у роздробі не повинен коштувати більше 15 грн/л”.
А що ж далі?
“Ціна в роздробі наблизилася до технологічного максимуму – подальше її зростання ставить під сумнів доцільність використання автогазу (його витрата більша на 15-20%, ніж у бензину. – Авт.). Думаю, що ця позначка – 18 грн/л. В результаті чекаємо значного падіння споживання, і чим швидше воно відбудеться, тим швидше наповниться ринок. З обережним оптимізмом думаю, що це станеться до середини вересня. Ну а далі – тільки вниз, до 11-12 грн/л”, – підсумував Куюн.
За прогнозами Рябцева, ціни впадуть до колишнього рівня не раніше, ніж до кінця вересня: “Вартість LPG-газу в роздробі повинна бути не вище 50-55% від вартості бензину А-95. Якщо А-95 коштує в середньому 24,6 грн/л, то газ через місяць буде по 12-12,5 грн/л”. Влада також відреагувала на подорожчання газу. Перший віце-прем’єр Степан Кубів доручив Міненерговугілля, Держрегуляторній службі, АМКУ і ДФС вивчити причини зростання ціни на скраплений газ.
Проїзд: ціни вже підняли
Дорогий газ вже викликав зростання цін на проїзд у таксі і вантажоперевезення, адже, за оцінками фахівців паливного ринку, близько третини комерційного автопарку зараз переобладнано під газ. Якщо зазвичай проїзд з центру Києва в спальний район (відстань до 20 км) коштував 70-80 грн, то вчора в одній з фірм нам вже заламали всі 90 грн. Проїзд в мікроавтобусі від райцентру Корсунь-Шевченківський (Черкаська обл.) до Києва (“Видубичі”) на відстань 140 км вже коштує 80 грн (+5 грн) з людини. Обіцяють підняти ціну на послуги з перевезення дрібних вантажів (меблі, будматеріали) і транспортні компанії.
Економісти кажуть, що найбільше подорожчання через зростання цін на газ буде на транспорті, бо там ціна пального складає більше половини собівартості проїзду. “Ціни на перевезення зростуть на 15-20% вже в найближчі дні, адже у дрібних приватників немає запасу міцності, вони не можуть чекати, поки газ подешевшає. Потім, можливо, вони знизять тарифи, якщо ціна на газ повернеться до колишнього рівня”, – прогнозує президент Украналітцентру Олександр Охрименко.
А ось директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко більш оптимістичний. “Візьмемо для прикладу постачальників бутильованої води, – говорить Олексій. – Якщо вони піднімуть ціну бутля, то можуть втратити клієнтів. Зростання цін можливе там, де працюють монополісти, як на пасажирських перевезеннях у глибинці”.
Різкого подорожчання продуктів і промтоварів експерти не прогнозують. “У ціні продуктів транспортні витрати не більше 10%, тому газ додасть до вартості молока, хліба 1-2%”, – підрахував Дорошенко.
Олександр Панченко
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас