Дрібним кредиторам можуть заборонити безбожно штрафувати українців


Дрібним кредиторам можуть заборонити безбожно штрафувати українців

Нацфінпослуг може змінювати правила роботи небанківських фінустанов, що спеціалізуються на наданні дрібних позичок – до 3200 грн. Вони не потрапили під дію закону «Про споживче кредитування», який набрав чинності 10 червня, тому вимагають додаткового регулювання з боку чиновників – постановами Коміссії.

Фахівці проекту USAID «Трансформація фінансового сектора» вже приступили до вивчення світової практики регулювання даного ринку і незабаром планують надати рекомендації нашому Нацфінпослуг, повідомила керівник напрямку небанківських фінустанов проекту USAID Наталія Ільїна.

«По дрібних кредитах ставки становлять 1,5-2% на день. У разі прострочення наростають штрафні санкції, які рахуються як складний відсоток. В результаті кредитна сума в 500-1000 грн. може зрости в десятки і сотні разів. Тому в цьому сегменті також необхідне регулювання», – зазначила вона.

Можуть розглядатися різні варіанти. Кредитору, наприклад, можуть обмежити максимальну суму штрафу. Так само як це зроблено в законі «Про споживче кредитування»: за ним, максимальна пеня фінустанови не може перевищувати розмір подвійної облікової ставки НБУ (зараз – 25% річних), а загальна сума штрафів – 15% простроченого платежу

У Нацфінпослуг теж бачать проблему в великих штрафах і націнках при дрібному кредитуванні українців. І думають, як краще вирішити проблему: або поширити дію нового закону і на невеликі позики, або продублювати його основні норми своїми постановами.

«Достатньо або внести невелику зміну до закону про споживче кредитування, прибравши обмеження в 3200 грн., яке вивело дрібні кредити з регульованого поля. Це треба дискутувати у Верховній Раді, чи готові депутати розглядати подібний законопроект. Або міняти нашу нормативку», – зазначив член Нацфінпослуг Олександр Залєтов.

Хоча пообіцяв зважено підходити до вирішення проблеми. Для цього власне і потрібне вивчення світового досвіду – щоб не повторити помилок тих країн, де надмірне регулювання ринку дрібного кредитування призвело до закриття більшості програм.

«До вибору інструменту регулювання треба підійти розумно і обережно. Щоб наші норми були збалансовані», – підкреслив Залєтов.

Втім, цілком очевидно, що небанківські фінустанови не порадує будь-яке посилення кредитних правил. Адже саме за рахунок неймовірних штрафів і комісій, вони і перекривають 30-40% неповернень по своїх кредитах, з якими так і не навчилися боротися в короткі терміни.

Генеральний директор Об’єднання фінансових установ Вікторія Волковська вже пообіцяла підвищення процентних ставок по дрібних позиках, якщо до них будуть застосовані вимоги нового закону «Про споживче кредитування».

«У цьому випадку, кредити перестануть бути швидкими. Адже їх головна перевага – невелика сума за 5 хвилин на короткий термін. При посиленні регулювання, такі кредити перетворяться на позики, які будуть оформлятися кілька днів. І суть цих кредитів пропаде», – сказала вона.

Віта Філонич

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування