Створено найменшу в світі "лупу"


Створено найменшу в світі "лупу"

Протягом багатьох років вчені вважали, що світло, як і інші хвилі, неможливо сфокусувати на області, розміри якої менше, ніж довжина хвилі, яка, в випадку світла, обчислюється мільйонними частками метра.

Однак, дослідники з Кембриджського університету і Центру фізики матеріалів (Centre for Materials Physics), Сан-Себастьян, Іспанія, створили найменшу в світі “лупу”, яка здатна фокусувати світло на площі, порівняній з розмірами одного атома.

Основою цієї “лупи” є золота наночастинка, що проводить струм, на поверхні якої створена так звана оптична западина. Ця западина є поглибленням, що відповідає розміру лише одного атома золота, і вона дозволяє фокусувати світло на площі, розміром менше однієї мільярдної частини метра.

Результати даних досліджень відкривають вченим нові способи вивчення взаємодії матерії і світла, а молекули, поміщені всередину таких западин, можуть брати участь в хімічних реакціях абсолютно нових видів і ставати чутливими елементами нових типів датчиків.

Створення наноструктур з точністю до одного атома є вельми і вельми складною справою.

“Ми повинні були охолодити все це до температури в -260 градусів Цельсія для того, щоб тепловий рух не заважав нам ставити атоми золота на задане місце”, – розповів Фелікс Бенз (Felix Benz), провідний дослідник.

“Зразок, на якому створювалася піко-западина, висвітлювався лазерним світлом, що дозволяло нам відслідковувати рух кожного атома в режимі реального часу”, – додав учений.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування