Експерт назвав дві помилки НБУ, через які Україна втратила 2 млрд доларів


Експерт назвав дві помилки НБУ, через які Україна втратила 2 млрд доларів

У результаті помилкових рішень керівництва Нацбанку України наприкінці 2013 – на початку 2014 року було виведено близько 1 млрд доларів валютних резервів.

Таку думку висловив керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман, йдеться у матеріалі «Експертний аналіз діяльності НБУ» Українського кризового медіа-центру.

«Перша помилка була, перша пробоїна, наприкінці 2013 – на початку 2014 року, ще за часів Соркіна, коли вони вивели близько мільярда доларів валютних резервів, десь вони розчинились», – сказав він.

Друга помилка, за словами Наймана, – це те, що на початку 2014 року не було встановлено заборону на дострокове зняття депозитів.

«Після захоплення Росією Криму побігли у банки вкладники Донеччини і Луганщини, очікуючи певного повторення подій, і автоматично, звичайно ж, припинилися виплати по кредитах з тих регіонів. І Кубів, який тоді очолював Національний банк, на жаль, не впровадив заборону на дострокове зняття депозитів. Хоча успішний прецедент був: ще 2004 року Яценюк, виконуючи обов’язки голови Нацбанку, вводив таке обмеження – і воно дуже добре допомогло загасити паніку. Чому цього не було зроблено? Українська банківська система втратила понад мільярд доларів просто з цієї причини», – зауважив експерт.

Найман зауважив, що у тій ситуації луганчани і донеччани знімали гривні й негайно міняти їх на долари, що призвело до подвійного удару по банківській і фінансовій системі. «Комерційні банки стикнулися з втечею вкладників і побігли у Національний банк по кредити рефінансування, які той почав видавати безконтрольно.

Зрозуміло, що частина грошей пішла на виплати вкладникам, але частина – у невідомому напрямку. І це була перша хвиля девальвації з 8 до 12 гривень за долар. Хоча її можна було навіть у той момент уникнути: враховуючи політику, ну, 10 було б. Найголовніше – це не знекровило б у нульовій фазі банківську систему при передачі справ від Кубіва вже Гонтаревій», – зазначив експерт.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
В Контексті Finance.ua
Опитування