Нацкомфінпослуг відфільтрує власників


Нацкомфінпослуг відфільтрує власників

Небанківський регулятор йде шляхом Нацбанку. Вже з п’ятниці регулятор зможе відмовляти у купівлі фінансових установ неплатоспроможним інвесторам із зіпсованою діловою репутацією. У Нацкомфінпослуг вважають, що нововведення захистить споживачів фінансових послуг. Щоправда, нова вимога регулятора не стосується ані нинішніх власників, ані керівництва компаній, тому очікуваного ефекту може не бути.

Шляхом банків

З 11 листопада бажаючі купити або збільшити частку в фінансовій установі повинні будуть подавати до Нацкомфінпослуг розширений пакет документів, який підтвердить їхню платоспроможність і бездоганність ділової репутації. Про це йдеться в розпорядженні Нацкомфінпослуг № 2290 «Про внесення змін до Порядку погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі». Тобто нові правила поширюються лише на угоди з часткою понад 10% капіталу фінансової установи (кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, страхові компанії тощо).

Покупці-юрособи повинні будуть розкрити свою структуру власності до кінцевого бенефіціара, графічно показати «ланцюг володіння істотною участю» та надати інформацію про осіб, через яких заявник побічно купує фінансову установу. У інвестора-фізособи грошей повинно бути не менше, ніж вартість акцій, які він купує.

Покупці, як фізособи, так і юрособи, тепер повинні мати бездоганну ділову репутацію. Вона вважатиметься небездоганною, якщо фізособі заборонено обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, якщо людина має непогашену чи незняту судимість. До чорного списку також потраплять керівники, головні бухгалтери, члени наглядової ради і власники істотної участі в збанкрутілій фінансовій установі (у неї впроваджено тимчасову адміністрацію, відкликана або анульована ліцензія на здійснення діяльності). Щоб підпасти під п’ятирічну заборону на купівлю фінустанови, інвестор повинен був обіймати зазначені посади понад шість місяців протягом року до виведення установи з ринку.

Репутація усієї юрособи стане небездоганною, навіть якщо вона не є бездоганною усього у одного члена правління або наглядової ради цієї компанії. Не зможе купити фінустанову компанія зі списку санкцій України (заборона на 5 років), компанія, визнана судом винною в легалізації «брудних грошей» (на 10 років), а також юрособа з ознаками фіктивності.

У Нацкомфінпослуг вважають, що нові вимоги «зменшать ймовірність набуття або збільшення істотної участі у фінансових установах неплатоспроможними власниками, що сприятиме стабільності розвитку ринку фінансових послуг».

Рух на місці

Документ ще не встиг набути чинності, але Нацкомфінпослуг вже внесла у нього зміни. Уточнено перелік необхідних документів: оцінка фінансового стану інвестора на підставі його консолідованої фінансової звітності, вимоги до фінансової групи, критерії, які доводять здатність покупця докапіталізувати «проблемну» фінустанову.

До розробки нових правил залучалися профільні асоціації та учасники ринку, а за основу було взято аналогічний документ, розроблений Нацбанком.

Щоправда, учасники ринку вважають рішення Нацкомфінпослуг «половинчастим». «Контроль лише за потенційними власниками якщо й дасть ефект, то мінімальний. Робити потрібно було аналогічно, як з банківським сектором, коли бездоганна ділова репутація має бути також у топ-менеджерів компаній», – сказав співрозмовник в одній зі страхових компаній. «По суті усі заходи, які вживає регулятор, спрямовані на запобігання проблем у майбутньому: не допустити на ринок власників з небездоганною діловою репутацією, посилити вимоги до фінансового стану компанії. Але це не вирішує проблеми, які є вже сьогодні», – вважає генеральний директор асоціації «Страховий бізнес» В’ячеслав Черняховський.

Більш того, рік тому, коли на банківському ринку створювалася апеляційна комісія з «відбілювання» репутації банкірів, представники небанківського сектора брали в цьому активну участь. Вже тоді вони побоювалися, що менеджери неплатоспроможних банків, яким Нацбанк «закрив» шлях назад у банківську систему, перейдуть працювати на небанківський ринок, де таких обмежень немає. Нове рішення Нацкомфінпослуг знижує ймовірність, що банкіри, які провинилися, зможуть купити учасників небанківського фінансового ринку.

Руденко Вікторія

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:НКЦПФР
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua