Розумні авто: все більше автомобілів підключається до інтернет


Розумні авто: все більше автомобілів підключається до інтернет

Технологічні компанії проявляють все більше уваги до авторинку. На Всесвітньому мобільному конгресі, який наприкінці лютого пройшов у Барселоні, свої рішення для “підключених” автомобілів представили Samsung, Ericsson, SAP, Vodafone. “Розумні” автомобілі в світі стають масовим явищем. Чого не скажеш про Україну: у нас цей тренд тільки зароджується.

Підключеними прийнято називати автомобілі, дані з яких збираються в автоматичному режимі, систематизуються і відправляються в мережу інтернет. Як правило, це дані про пробіг авто, географію його переміщення, часу експлуатації, несправності, що виникають в автомобілі. Дані знімаються, зберігаються і передаються без участі користувача, але з його згоди. З їх допомогою можна, наприклад, відновити обставини аварійної ситуації або ДТП. Можна збирати інформацію про ділянки доріг, де відбувається найбільше аварій.

В якості каналу для передачі даних в підключених авто може використовуватися супутник (наприклад, для геолокації), bluetooth (для передачі даних на смартфон), мережа мобільного зв’язку. Дані зберігаються в хмарі, тому власник автомобіля має до них доступ з будь-якого пристрою – комп’ютера, смартфона, планшета. По суті змінюється комунікація між водієм і автомобілем.

За оцінками дослідницької компанії Bl Intelligence, кількістьпідключених автомобілів у світі зростає в 10 разів швидше авторинку. Протягом останніх 5 років ріст становив близько 45% щорічно. Середня вартість автомобіля з вбудованим програмним рішенням залишається досить високою – близько 55 тис. доларів.

За прогнозами дослідників, до 2020 року частка підключених до мережі автомобілів складе 75% світових продажів. Хоча зараз, з 220 млн проданих підключених машин користувачі активують “розумні” функції тільки в 88 млн авто. Зараз технологія підключених автомобілів передбачає два підходи. Перший – це коли в автомобіль вбудовується рішення з інтернетом і додатковими інструментами. На думку аналітиків BI Intelligence, такий підхід є більш виграшним для автовиробників, так як дозволяє їм збирати і аналізувати дані клієнтів, а також оперативно надсилати оновлення програмного забезпечення. Цікаво, що програмне забезпечення для таких автомобілів пишеться, в тому числі, і в Україні. Наприклад, в Одесі аутсорсингова компанія Luxoft робить для більшості автомобілів преміум-класу. За даними РБК-Україна, серед них BMW і Maserati. Згідно з договорами, Luxoft не може розголошувати назви своїх замовників. Тому на її сайті серед клієнтів значиться лише один автомобільний бренд, договори за проектами з яких вже виконані – це Ford.

Другий підхід до підключення автомобілів передбачає наявність додаткового пристрою, яке знімає показники з машини, а також смартфона в якості інтерфейсу. Цей підхід відкриває більше можливостей для IT-компаній, які тепер можуть розробляти власні пристрої для підключених автомобілів різних виробників.

“Айтішники” і автопром

За останні роки великі IT-компанії почали заходити в автопром. Наприклад, у 2014 році корпорації Google і Apple представили власні інструменти взаємодії з підключеними автомобілями. CarPlay від Apple дозволяє синхронізувати смартфон iPhone з автомобілем, всі необхідні функції смартфона виводяться на дисплей у машині. Android Auto від Google пропонує ті ж можливості користувачам смартфонів на своїй платформі.

Про вихід на ринок підключених автомобілів в кінці лютого заявила і компанія Samsung. На Всесвітньому мобільному конгресі (MWC 2016) вона представила пристрій Connect auto, який підключається до порту OBD II автомобіля і перетворює його в “підключений”. Пристрій збирає статистику витрат палива машини, дані геолокаціі, проводить діагностику вузлів. Він оснащений Wi-Fi адаптером і модемом LTE (4G), тому може працювати в якості точки доступу. Партнерами Samsung в цьому проекті стали півтора десятка компаній, серед яких світові IT і телеком-гіганти IBM, Cisco, Ericsson. Найбільші мобільні оператори AT&T і Vodafone спільно з компанією OnStar також представили на MWC 2016 рішення для підключених автомобілів Opel і Vauxhall. Рішення поєднує аварійно-рятувальні сервіси, такі як допомога на дорозі або автоматичне оповіщення про аварії, пошук викраденого автомобіля, а також створює точку доступу, до якої можна підключити до 7 пристроїв. В якості каналу для передачі даних використовуються мережі LTE (4G). “Наявність надійних мереж передачі даних 3G/4G – обов’язкова умова розвитку цього сегмента. Як і наявність достатньої кількості підключених пристроїв”, – говорить директор по маркетингу компанії Vodafone Україна Олег Решетін.

На його думку, в Україні більш-менш масштабної появи підключених автомобілів варто чекати в перспективі найближчих 3-4 років. “Постійний контроль технічного стану автомобіля, можливість оперативно відстежити місцезнаходження машини і перешкоджати угону – лише деякі з можливостей підключених автомобілів. Зрештою, ми прийдемо до цього і в Україні”, – вважає він.

До України не доїхали

Як розповів РБК-Україна представник компанії ULF Leasing, порахувати кількість підключених автомобілів в Україні поки неможливо. Автомобілі з вбудованими рішеннями в країну майже не поставляються. Але при бажанні практично будь-який традиційний автомобіль можна перетворити у підключений за допомогою спеціального пристрою. Серед українських компаній виробництвом таких пристроїв займається Finova. На американському ринку активно розвиваються такі проекти як Automatic, Zubie, Dash. За словами представника ULF Leasing, технічна можливість установки зовнішніх рішень є у всіх автомобілях, починаючи з 1998 року випуску. “Більшість автомобілів в Україні оснащені так званим діагностичним портом. Цей порт знаходиться під кермом і служить для зняття даних з автомобіля. Наприклад, під час техобслуговування”, – розповідає співрозмовник РБК-Україна. Скільки встановлено “розумних” пристроїв, що перетворюють традиційні авто в підключені, поки невідомо.

Як вважає представник ULF Leasing, саме з таких рішень від третіх компаній почнеться український ринок підключених автомобілів. При цьому важливу роль відіграє вартість самих рішень. “Наприклад, ми як лізингова компанія теж повинні порахувати, наскільки оправдовна установка такого обладнання”, – говорить він. За його словами, поки ULF Leasing лише вивчає можливості “розумних” пристроїв для автомобілів.

Підключені авто з вбудованими рішеннями від виробника, на думку експерта, ще нескоро стануть масовими в Україні. Адже український автомобільний ринок у цілому дуже маленький і купівельна спроможність споживачів на ньому падає. “Якщо в США щорічно продаються мільйони автомобілів (17 млн машин за підсумками 2015 року, – ред.), то в Україні продажі за останній рік становили до 50 тис. авто”, – розповідає він. Нагадаємо, що за підсумками 2014 року кількість проданих в Україну легкових автомобілів склало 97 тис.

Віктория Власенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua