Експерти проаналізували виконання бюджету України за 2015 рік


Експерти проаналізували виконання бюджету України за 2015 рік

Виконання доходів зведеного бюджету України за 2015 рік склало 652 млрд грн, що більше аналогічного показника попереднього року на 196 млрд грн, або на 43%.

Про це йдеться в аналізі виконання зведеного, державного та місцевого бюджетів України, який підготували експерти ВГО «Інститут бюджету та соціально-економічних досліджень», спираючись на дані офіційної статистики.

За вказаний період до державного бюджету надійшло 531,5 млрд грн, що на 176,7 млрд грн, або на 49,8% більше аналогічного показника попереднього року. Річний план виконано на 103,4%. Перевиконання плану сталося в частині неподаткових надходжень (+25%), водночас податкові надходження виконані на 99,9%, йдеться в аналізі.

Як відзначають експерти, за підсумками року було зафіксовано невиконання річного плану по такій статті, як рентна плата за користування надрами (-12%).

«В основному це відбулося через недобір ренти за видобуток нафти, надходження від якого становили лише 45% від запланованого обсягу. У свою чергу цей факт пов’язаний зі зниженням вартості нафти на світових ринках», – йдеться в повідомленні.

Крім того, невиконаним на 6% виявився плановий показник надходжень податку на прибуток підприємств. Негативний результат показали підприємства всіх форм власності, крім державної.

По решті основних податкових джерел наповнення бюджету є виконання або перевиконання річного планового показника, що випливає з аналізу. Зокрема, податок на доходи фізичних осіб виконано на 105,8%; ПДВ з вироблених в Україні товарів і послуг – на 101,9%; акцизний податок – на 105,1%; ввізне мито – на 106,6% тощо.

Серед неподаткових джерел, які продемонстрували зростання, експерти відзначають перевиконання майже в два рази плану з надходження дивідендів, нарахованих на акції господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, а також перевищення на 1,3 млрд грн плану перерахування коштів у державний бюджет Нацбанком.

Серед інших значущих джерел неподаткових надходжень експерти називають плату за видачу ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, які забезпечили 9,1 млрд грн. Втім, оплата такої ліцензії є разовою, тому не варто очікувати значних надходжень у наступні бюджетні періоди, додають вони.

“Майже на 40% перевиконані надходження зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, в основному за рахунок сплати зборів при придбанні права власності на легкові автомобілі, з операцій купівлі – продажу нерухомого майна (більш ніж удвічі від запланованого обсягу за обома статтями)”, – зазначають в огляді.

Видатки зведеного бюджету за 2015 рік склали 679,8 млрд грн, що майже на 30%, або на 156,8 млрд грн більше відповідного показника 2014 року.

«З метою покриття дефіциту Пенсійного фонду для виплати пенсій за рахунок коштів державного бюджету було перераховано 14,8 млрд грн, що в 15,5 рази або на 13,8 млрд грн, більше, ніж за відповідний період 2014 року. Це пов’язано з виплатою Пенсійним фондом України нарахованих пенсій за січень 2016 року в грудні 2015 року», – йдеться в огляді.

У грудні 2015 року погашення основної суми боргу державного бюджету склало 8,4 млрд грн. Погашення внутрішнього боргу становить 5,7 млрд грн, зовнішнього боргу – 2,7 млрд грн. Державні запозичення на фінансування державного бюджету були здійснені в обсязі 18,6 млрд грн, у тому числі до загального фонду – 17,3 млрд грн. На внутрішньому ринку було залучено 9 млрд грн за рахунок випуску облігацій внутрішньої державної позики. Від зовнішніх джерел надійшло 9,6 млрд грн, з них до спеціального фонду запозичень на фінансування спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів розвитку – 1,4 млрд грн, резюмують експерти.

Від приватизації державного майна за грудень 2015 року надійшло до державного бюджету 7,1 млн грн.

Загальний обсяг надходжень до місцевих бюджетів (без урахування міжбюджетних трансфертів) за 2015 рік склав 120,5 млрд грн, що на 19,2% більше аналогічного показника 2014 року.

За грудень 2015 року ці надходження склали 12,7 млрд грн, що на 27,5% більше, ніж у попередньому році. Традиційно найбільшим джерелом доходів місцевих бюджетів був податок на доходи фізичних осіб, відзначають експерти. Його надходження за грудень склали 6,7 млрд грн. Місцеві податки і збори надійшли в сумі понад 2 млрд грн.

У регіональному розрізі найбільший темп приросту доходів спостерігався у Чернівецькій області, де він склав 76,1% щодо відповідного показника 2014 року. Найменший приріст доходів було зафіксовано у Чернігівській та Кіровоградській областях (8,1% та 8,3% відповідно).

Обсяги видатків місцевих бюджетів (без урахування міжбюджетних трансфертів) у 2015 році склали 276,9 млрд грн, що на 23,9% більше відповідного показника 2014 року. У всіх регіонах відбулося значне збільшення витрат. Найбільший темп приросту спостерігався у Львівській області, де обсяг видатків збільшився в 2,3 рази відносно відповідного показника 2014 року.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування