Скільки в Україні програмістів і де вони працюють - дослідження IT-ринку праці


Скільки в Україні програмістів і де вони працюють - дослідження IT-ринку праці

Сьогодні в Україні працює 90 000 програмістів, причому чверть з них – у топ-25 місцевих IT-компаній. Такі дані опублікував портал DOU за результатами дослідження ринку праці в галузі. При цьому, 5% розробників щорічно залишають Україну і їдуть працювати за кордон. В Україні ж усе більш-менш стабільно: кількість фахівців зростає щорічно на 20%, зарплати стабільні, а аутсорсинг рулить. Детальніше про результати дослідження читайте нижче.

Хто де і на кого працює

Рік тому в Україні нарахували 75 000 розробників, сьогодні ж їх кількість збільшилася до 90 000. Таким чином, зростання склало приблизно 20%. «Щомісяця індустрія «поглинає» приблизно тисячу чоловік. Навіть трохи більше, з урахуванням релокації », – наголошується в дослідженні.

25% всіх програмістів (23000 фахівців) працює в топ-25 компаніях. У першій п’ятірці компаній працює 14000 програмістів (16% ринку).

Як видно на графіку, цього року темпи зростання топ-25 компаній помітно нижче зростання ринку (7% проти 20%). На зростання лідерів ринку найбільше впливають політичні ризики в країні, оскільки у них найбільш великі й схильні до ризику замовники. Практично всі компанії з топ-5 вже відкрили офіси в Східній Європі (Польща, Болгарія, Словаччина), інші слідують їх прикладу.

Кількість розробників по галузях

Більшість розробників працює в аутсорсингу, хоча в порівнянні з 2014 роком їх частка впала на 2%, а частка продуктових компаній на стільки ж виросла.

Статистика по містах

Розробка сконцентрована в п’яти містах України: Київ, Харків, Львів, Дніпропетровськ, Одеса. У цих містах працює 86% всіх програмістів. При цьому майже половина всього IТ-ринку зосереджена в столиці.

На окупованих територіях Донбасу і Криму IТ-ринок був розвинений відносно слабко, тому їх втрата не сильно вплинула на галузь в цілому. Більшість IT-компаній регіону вивезли свої офіси – хто в спокійні міста України, а хто і за межі країни. У 2013 році (до окупації) Донецьк був №6 у рейтингу міст, з 3% ринку. Зараз №6 – Вінниця, з 1,8% ринку.

Ринок IT-праці

Кількість вакансій зростає. У вересні 2013 року на DOU було опубліковано 900 вакансій і отримано 1100 унікальних відгуків. У вересні 2015 – 1500 вакансій і 4000 відгуків. Кількість вакансій зросла на 60%, число кандидатів – в три рази.

В Україні спостерігається сплеск попиту на всілякі курси з програмування і QA. Не дивно, що зростання кількості відгуків в чому забезпечений Джуніор і новачками, які шукають першу роботу в IТ. Зараз на одну вакансію в середньому припадає 6 кандидатів. Але розподіл вкрай неоднорідний: на вакансії міддл і синьйор-рівня доводиться 4-5 резюме, на вакансії джуніор, QA і PM – понад 20. При цьому левова частка компаній розміщує тільки вакансії міддл і вище.

Розкид за рівнем кваліфікації

Кому релокейт?

5% пропозицій надходять в Україну з-за кордону: 76 вакансій з 1500 припускають роботу за межами країни. Більшість з цих вакансій зараз пропонують українські компанії. Як правило, це робота за контрактом або релокейт в закордонний офіс, рідше – пошук фахівців під замовлення для іноземної компанії (рекрутинг і аутстаффінг). Але є й прямі запити з Європи. Найчастіше українців запрошують в Польщу, Німеччину та скандинавські країни, також шукають фахівців в Ізраїль і Великобританію.

За оцінками DOU, за останні 12 місяців з України виїхало від 2000 до 5000 програмістів. Якби не тривалий процес оформлення документів (6-9 місяців), цифра могла б бути більше, відзначають укладачі дослідження.

Зарплати не ростуть

Тим часом, зростання зарплат не спостерігається, принаймні, в доларовому еквіваленті. Втім, спаду теж немає.

Укладачі дослідження прогнозують, що в 2016 році зростання зарплат відновиться, але виросте і ефективна податкова ставка. «У найближчі 3-5 років можна очікувати, що податкові ставки будуть підбиратися до східноєвропейських (15-20%), а зарплати будуть рости завдяки хронічному дефіциту кадрів і «вимивання» талантів за межі України», – Ванг на DOU.

Методологія: у дослідженні аналізується галузь розробки ПЗ в Україні без поділу на аутсорсинг і розробку для внутрішніх замовників (аутсорсинг раніше домінує). У дослідженні не враховуються інтегратори, продавці заліза та супутніх послуг, типу впровадження і підтримки. Аналітика побудована на даних DOU: результатах зарплатних опитувань і рейтингів, статистика вакансій jobs.dou.ua і «Джина».

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua