Бюджет-2016: виграють військові та пільговики — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Бюджет-2016: виграють військові та пільговики

Казна та Політика
1358
Через тиждень, як того вимагає закон, уряд повинен представити проект держбюджету на 2016 рік. Про те, що документ майже підготовлений, заявила міністр фінансів Наталя Яресько: за її словами, головний кошторис країни готується поки на нинішньому податковому законодавстві, але її переглянуть, коли приймуть новий Податковий кодекс (очікується, що це буде в жовтні-листопаді, а вступить він в силу з 1 січня 2016 р. – Авт.).
“Бюджет-2016 потребують додатково 130 млрд грн (в порівнянні з нинішнім). Поки ми бачимо дефіцит надходжень на рівні 25-30 млрд грн. Він може бути заповнений. Додаткові надходження від митниці, від діяльності держпідприємств і компенсований скороченням видатків бюджету (все це – при умови справляння податків по-новому. – Авт.)”, – розповіла Яресько.
Враховуючи, що на 2015 рік доходи скарбниці заплановані в розмірі 502 млрд грн, а витрати – 567 млрд грн, це означає, що в 2016 р вони можуть бути відповідно 630 і 700 млрд грн. Яресько повідомила, що дефіцит держбюджету-2 016 складе 3,7% ВВП (цього року 4,2%). Також відомо, що Мінфін розраховує на ціну нафти (від неї залежить вартість палива і газу, що імпортується) в середньому $50 за барель (зараз $48).
КОМУ СКІЛЬКИ. Більшість міністерств і відомств поки не повідомляють, скільки фінансування з держбюджету вони попросили на 2016 рік, але зізнаються: грошей просять більше. Хоча б тому, що інфляція цього року вже склала більше 40% (треба буде оплачувати компослуги), і тому, що з 2016 р знову мають зрости соцстандарти, а значить, і зарплати бюджетників.
Свої запити озвучило лише Міноборони: за даними їх прес-служби, вони хочуть майже 87 млрд грн (цього року МО отримало 45 млрд грн, а в мирні роки їм давали втричі менше). У Мінмолоді та спорту також апетити не приховують і згодні з кошторисом 2015 року – 1,019 млрд грн.
Втім, апетити відомств доведеться зменшити: за словами нашого джерела в Мінфіні, Міноборони поки обіцяють виділити лише 61 млрд грн. Зате на 19 млрд грн більше отримає Мінсоцполітики – для фінансування субсидій та підвищення соцвиплат (цьогоріч їх бюджет 86,8 млрд грн), і 7 млрд грн дадуть Мінфіну на фінансування реформ.
ЕКСПЕРТИ. Новий держбюджет буде сильно “мілітаризованим” і урізаним в невиробничих сферах – це, як завжди, освіта, охорона здоров’я, наука і культура, прогнозують експерти.
“Бюджет скроїти за стандартами, узгодженим у липні меморандумом з МВФ, тобто в режимі жорсткої економії, – упевнений президент Украналітцентра Олександр Охріменко. – Інфляція в ньому закладена 12%, зростання ВВП – 2%, безробіття – 8%, підвищення реальних зарплат – 2% (тобто номінальних на 14%, або приблизно на 450 грн). Отримають більше грошей силовики, Мінсоцполітики. А ось держпрограми з капітального будівництва заморозять”.
Аналітик МЦПД Олександр Жолудь також вважає, що влада не стане шкодувати грошей на безпеку держави, тому армія, МВС, СБУ отримають у відсотках від ВВП те ж, що і в минулому році, тобто за купівельною спроможністю ті ж суми.
“Можуть показово трохи урізати витрати на Раду, Кабмін і президента. Поки не ясно з МОН, Мінкультури, МОЗ, так як іде їх реструктуризація. Наприклад, всі навчальні заклади передають МОН, а значить, і фінансування теж, – говорить Жолудь. – Але в цілому бюджетникам стане гірше через 40% інфляції цього року, яку не компенсує ніяке підвищення виплат з казни”.
Простежити за витратами. Дізнатися про доходи і витрати держбюджету, а згодом – і місцевих бюджетів, з січня 2016 роки зможе кожен українець, що має доступ в інтернет. Про це заявив 7 вересня прем’єр Арсеній Яценюк. “Вводиться проект “Відкритий бюджет”, і кожен зможе отримати інформацію, хто і скільки заплатив податків і куди кожна копійка пішла – як у держбюджеті, так і в кожному місцевому бюджеті”, – сказав прем’єр.
Пілотний проект такого “Відкритого бюджету” четвертий місяць діє в Києві, але поки далекий від досконалості: нам не вдалося отримати інформацію про докладної кошторисі витрат в масштабах мікрорайону або окремої школи, як обіцяв мер Віталій Кличко на презентації новинки – дані надаються тільки в масштабах району. Втім, у прес-службі мерії стверджують, що скоро інформації буде більше. Обіцяють згодом відкрити доступ і для коментарів жителів міста, як це прийнято в західних країнах і США. Так, житель Бостона може дізнатися будь-яку цифру – наприклад, скільки витрачають полісмени на їжу, засоби зв’язку і транспорт. Впроваджується щось схоже і в інших наших облцентрах: у Херсоні на сайті міськради є сторінка “Відкритий бюджет”, тестують її в Дніпропетровську, є “бюджетна” сторінка і на сайті Львівської раді.
Олександр Панченко, Коновалова Христина, Наталя Мамчур
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас