НБУ виправдовується: у випадку інших дій настав би "економічний колапс і соціальні заворушення"


НБУ виправдовується: у випадку інших дій настав би "економічний колапс і соціальні заворушення"

Національний банк України (НБУ) пояснив розширене фінансування дефіциту державного бюджету в 2014 році ризиком соціальних заворушень.

“Підтримка НБУ ліквідності ринку державних цінних паперів створила умови для своєчасного фінансування дефіциту держбюджету, а також для виконання НАК” Нафтогаз України “зобов’язань за договорами з імпорту природного газу. Неприйняття таких заходів мало б наслідком економічний колапс і соціальні заворушення”, – вказується в прес-релізі, розміщеному на веб-сайті Нацбанку у відповідь на критику з боку Ради НБУ.

НБУ в поточному році вдвічі збільшив свій портфель ОВДП, обсяг якого досяг 297 млрд грн.

В цілому, згідно прес-релізу, вжиті НБУ заходи сприяли уряду у фінансуванні його витрат на суму, що становлять близько 40% доходів зведеного бюджету країни.

В НБУ сподіваються, що критичні заяви Ради Нацбанку будуть враховані Кабінетом міністрів при підготовці і Верховною Радою при затвердженні державного бюджету України на 2015 рік.

“Нацбанк поділяє позицію Ради в тому, що проведення грошово-кредитної політики на таких принципах і за таких макроекономічних умовах включає в себе ризики для досягнення її пріоритетної мети – підтримання цінової стабільності … Але передумовою цього має стати збалансована фіскальна політика держави”, – підкреслили в НБУ.

У прес-релізі також наголошується, що у відповідному рішенні Ради НБУ не були враховані кардинальні зміни макроекономічної ситуації та їх вплив на проведення грошово-кредитної політики.

“У таких умовах підтримка банківського сектора, щоб уникнути кризи неплатежів і забезпечення своєчасного виконання зобов’язань перед вкладниками банків стала одним із пріоритетів Нацбанку … ця підтримка була виваженою і помірною”, – підкреслюється в прес-релізі.

За даними НБУ, при відтоку депозитів населення на 124 млрд грн (без урахування фактора курсової переоцінки) залишок наданих банкам кредитів рефінансування з початку року збільшився на суму близько 34 млрд грн.

При цьому, за оцінкою НБУ, показник інфляції не був критичним в умовах, в яких опинилася економіка України: адміністративно регульовані тарифи були збільшені на газ – на 62,8%, гарячу воду та опалення – на 42,8%.

Крім того, в НБУ нагадали, що в 2013 році дефіцит поточного рахунку платіжного балансу досяг 9% ВВП, а несприятливі макроекономічні тренди продовжилися і в 2014 році на тлі соціально-політичної напруженості в країні.

“З травня цього року ситуація в економіці значно ускладнилася внаслідок активізації військових дій на сході України і загострення відносин з Російською Федерацією. При таких умовах знецінення гривні було об’єктивно обумовлено реакцією економіки, що дозволило частково вирівняти накопичені раніше макроекономічні дисбаланси”, – підкреслюється в прес-релізі.

У НБУ також зазначили, що незбалансованість державних фінансів і повільне реформування НАК “Нафтогаз України” також мали істотний тиск на стабільність національної грошової одиниці.

При цьому головним дестабілізуючим чинником валютного та грошового ринків, за оцінкою НБУ, стала паніка вкладників: Національний банк підживлював банківську систему в умовах відтоку депозитів фізичних осіб з метою збереження життєздатності банківської системи.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
Рейтинг популярності матеріалу «НБУ виправдовується: у випадку інших дій настав би "економічний колапс і соціальні заворушення"» на Finance.ua - 4.9
В Контексті Finance.ua