0 800 307 555
0 800 307 555

Підсумки дня


Фондовий ринок.

Росія.

Ринок сусідських акцій: у четвер ситуація на російському ринку акцій істотних змін не перетерпіла – динаміка найбільш ліквідних паперів була млявою. На 1,2% подешевіли акції Лукойла, папери РАО ЄЕС і Юкоса подешевіли в рамках 1%. Помітне зниження зафіксоване лише по акціях Газпрому, що «полегчали» більш ніж на 3% через інформацію про проблеми з проектом «Блакитний потік». Ледве більш 1% додали папери Норильської ГМК, акції Сибнафти і Ростелекома виросли в рамках 1%. Індекс РТС до вечора додав 0,19% і склав 460,24 пункту.

Як і в попередній день, у четвер торгова сесія на російському ринку акцій не супроводжувалася високою активністю інвесторів, тобто сильних рухів котирувань не відбулося й обсяги угод були нижче середнього за останній місяць рівня. Та й динаміка сусідського ринку була в чомусь схожа на ситуацію середи, коли в середині дня по широкому фронті паперів стався провал, але в іншому ціни акцій знаходилися в спекулятивному бічному тренді. От тільки хоча б помірного висхідного руху ближче до кінця сесії цього разу не вийшло.

Без грошей, без ідей рідкий папір з числа місцевих «блакитних фішок» змінився в ціні в РТС більше, ніж на один відсоток.

На загальному спокійному тлі більш-менш передбачуваним стала спадна корекція привілейованих акцій РАО ЄЕС Росії після величезного стрибка їхньої ціни практично до рівня звичайних акцій у попередній день. Новина про можливе виравнювання цих двох видів паперів у правах при реформі галузі була відіграна дуже швидко.

Варто сказати про Газпром, що поки не зміг другий раз вийти на максимум цього року і також скоректувався вниз. Причому його зниження на російських біржах вийшло досить помірним, а от у Лондоні в Адрах воно перевищувало п'ять відсотків. Однак індексу РТС завдяки дуже позитивному відкриттю торгів удалося завершити день на 0,25% вище попереднього закриття на оцінці 460,50 пункту. Сукупний обсяг угод у Російській торговій системі знизився третій день підряд, тепер на 9,8% у порівнянні із середою до $15,7 млн.

Україна.

Весняне ралі на торгах у ПФТС трансформувалося в літнє. На вчорашній сесії індекс ПФТС пробив рівень 59 пунктів (59.06). Оборот склав 8 340 552 грн. 43 коп. Лідирували папери Західенерго – 5 689 148 грн. 43 коп., ціна яких піднялася до 23.732 грн. За ними випливали папери Центренерго (266 650 грн. за ціною 1.0666 грн.). Дніпроенерго знову підросли (до 97.06 грн.) і набрали 48 530 грн.

А зараз традиційні п'ятничні читання.

Наші валютники навчилися використовувати курсові рухи на світових валютних ринках, а от торговці акціями щось ніяк не інтегруються в планетарну фондову систему. Доводиться їм сердешним варитися у власному соку. Втім, трапляються свята. Точно наприкінці місяця «танцюють усі», що, натурально, відбивається на показниках діяльності фондового ринку країни. Обороти в ПФТС ростуть, йде нагору однойменний індекс. У ціннопаперовій автономії є свої плюси – адже на фондових площадках Європи і США нині «поштармлюває» і чуються сигнали SOS, де ні слова про прибутки і дивіденди. Пожвавлення в кінці місяця(а особливо, кварталу) у практиці траплялися і раніш, однак завершення весни-2003 приємно здивувало.

По-перше, масовість «заходів» була не надмірною – у торгах брало участь обмежене число «запрошених».

По-друге, поряд з паперами II ешелону (сорту) торгувалася вітчизняна еліта, «блакитні фішки». Їхня участь додавала «урочистості наприкінці місяця» наліт солідної світськості, а заодно був забезпечений «реальний» ріст індексу ПФТС. Забігаючи вперед, зізнаємося в надіях, зв'язаних з цими новаціями, що скрасили обридлу «показуху». Стартувавши з 29 травня, індекс ПФТС пробив оцінку 58 пунктів і тримався вище цього рівня. Тижневий оборот корпоративного ринку склав 55.79 млн. грн., з яких, частка облігацій помітно перевищувала досягнення акцій: 37.10 млн. грн. проти 18.69 млн. Закінчення місяця все-таки вплинуло. З цієї причини серед «передовиків по валу» виявилися знайомі за колишніми «вечірками» акції пансіонату «Море» (угод на 3.25 млн. грн. на тлі стабільної протягом року ціни 25 копійок за 1 папір) і Волинський завод штучної шкіри «Синтетика» (1.73 млн. грн. при росту ціни акцій на 24%). Слава Богу, нині «не прийшли» неодмінні учасники подібних заходів Укрхімпобутсервіс і Першотравневий райагрохім, ринок обійшовся без них. Результат ще одного лідера не радував. Паперами Ленінського рем.-хутр. заводу наторгували 3.38 млн. грн, однак їхня ціна упала навряд чи не в 10 разів, до 0.26 грн.

«Показушна» складова торгів викликала досаду, динаміка угод з «фішками» її ефективно компенсувала. З акціями вітчизняної «нефтянки» пройшло угод на суму до 100 тис. грн., однак ціна паперів виросла на 3.5%. Радував ЕНЕРГО. З паперами Західенерго угоди склали 5.7 млн. грн. при росту ціни на 3.5%. Акціями Дніпроэнерго наторгували 850 тис. грн., ціна паперів повернулася до рівня 2000 р., часу великої енергоприватизації (97.06 грн.). На 10% подорожчали в ціні акції Центренерго, обсяг угод з який склав 600 тис. грн. Думаю, активізація невипадкова, реанімація сектора – деякий «аванс» на пристойну приватизацію по осені. Втім, тоді курчати і порахуємо. Папери Нижньодніпровського трубопрокатного заводу упали в ціні на чверть, що інші злопихатечи пояснюють виснаженням ресурсів у новоспеченого власника 25% акція Нікопольського феросплавного...

Свої «особливості» були й у секторі корпоративних облігацій. Лідирували тут папери Аркади-Фонду (15.05 млн. грн.), за ними випливали облігації ТОВ «Сарматів» (13.37 млн. грн.) і ТОВ «Компаунд» (4.63 млн. грн.). На цьому тижні в сектор з'явилися нові учасники – позиковими паперами ТОВ «Декорт» наторгували 2 млн. грн., а емітент «Дружба народів Нова» може пишатися мільйонним дебютом.

Розуміючи, те, що «досягнення» вітчизняного фондового ринку на переломі місяця випливає «поділяти на шістнадцять», ми все-таки харчуємо надії на згідний вплив нормальних темпів приватизації поточного року. Натурально, що наставшим літом розраховувати на високі показники в ПФТС, напевно, не варто, хоча саме у відпускний період і відбуваються самі сміливі фондові операції. Крім того, неабиякий ріст індексу ПФТС в останню сесію (59.06 пункту) «зобов'язує». Ринок облігацій, посилено лобуємий С. Тігіпко, має перспективу. Очевидно, його будуть стимулювати з Інститутської, що має тут «свій інтерес». Сергій Леонідович, вичерпавши монетарні важелі впливу на високу ціну комерційних кредитів, хоче впливати на банки твердою конкуренцією ринку корпоративних облігацій. Думаю, шанси на успіх високі.

Валюта.

Росія.

Середньозважений курс долара Today за підсумками єдиної торгової сесії склав сьогодні 30,5680 RUR/USD. У порівнянні з попередніми торгами середньозважений курс долара США USD/RUB_UTS_TOD за підсумками сьогоднішньої єдиної торгової сесії понизився на 883 пункту (1 пункт відповідає 0,01 коп.). Мінімальний курс долара склав 30,56 RUR/USD, максимальний - 30,58 RUR/USD. Було укладено 617 угод. Обсяг торгів склав $85,857 млн. Остання угода була зроблена за курсом 30,565 RUR/USD.

До опівдня в першопрестольній котирування наявного долара для сум понад $1000 склали:

Краща покупка: 30,47 RUR/USD - АКБ "Ф”ючер";
кращий продаж: 30,48 RUR/USD - КБ "Совінком".
Середня покупка: 30,42 RUR/USD,
середній продаж: 30,52 RUR/USD.

Оптимальні котирування обміну наявного євро для сум понад €1000 склали:

Покупка: 36,23 RUR/EUR - КБ "Совінком";
Продаж: 36,32 RUR/EUR - АКБ "ГІБ" оп на Войковській.

Курс долара в Росії знову упав. У цей раз на 8 копійок, до 30 карбованців 57 копійок. За 2 дні долар утратив 19 копійок, з початку місяця - 14 копійок.

Підсумок - мінімум долара за період із січня 2002 року. Тиск на долар і зміцнення карбованця укладається в рамки політики, що проводиться грошовою владою, подальше помірне зниження долара цілком можливо.

Новий мінімум долара: у результаті 2-х днів падіння курс знизився на 19 копійок (з початку тижня - на 14 копійок) і досяг 30 карбованців 57 копійок - мінімального значення з 24 січня 2002 року.

Новий півторарічний мінімум долара, можливо, і не є межею: з висловлень глави ЦБ Сергія Ігнатьєва випливає, що простір для маневру ще залишається - адже зміцнення "реального ефективного курсу карбованця" склало з початку року менш 1%, у той час як відповідно до програмних установок припустиме зміцнення цього курсу на 6-8%.

Номінальний курс долара знизився з початку року вже на 4% (при інфляції порядку 7-8%). Розбіжність між цифрами - наслідок бурхливого росту євро стосовно долара, що має місце протягом більш ніж року.

Поки долар слабшає до євро, ЦБ може сильно не противитися зниженню долара. Поки прогнози більш-менш сприятливі для євро, а виходить, подальше зниження долара не виключено.

Дана логіка цілком усвідомлюється сусідським валютним ринком (і навіть над ним довліє) - тому більшість учасників ринку як і раніше більш охоче грає проти долара.

І зараз, сьогодні, коли з'ясувалося, що ЦБ не підтримує долар на рівні 30.62 (як він робив це протягом 2-х тижнів), котирування рушили вниз і заспокоїлися недалеко від рівня 30.56 карбованця - спостерігачі затверджують, що саме на цьому рівні розташовується новий рівень "захисту" (читай - скупки) долара ЦБ.

Ситуація в сфері ліквідності як і раніше залишається порівняно сприятливою - залишки на коррахунках знизилися на 33 млрд. карбованців, до 142 млрд. карбованців (це як і раніше украй високий рівень), депозити банків у ЦБ виросли на 7 млрд. карбованців, до 124 млрд. карбованців. Ставки на ринку коротких МБК - близько 1% річних. Прибутковості по карбованцевих грошових інструментах вкрай низькі, але поки долар знижується, учасники ринку будуть їх здобувати, а виходить, стійкість ринку буде гарантована.

Коли ж ріст карбованця припиниться, ситуація на сусідському ринку може на якийсь час стати складною - і ЦБ, імовірно, варто підготуватися до цього заздалегідь.

Україна.

Обсяг вчорашньої валютної інтервенції склав $20 млн. Натурально, НБУ їх заповнив. За старою ціною 5.338 UAH/USD.

Сьогодні торги безготівковою «зеленню» почалися з рівнів 5.3335/5,3365 UAH/USD. Більш низький старт – данина вчорашньому конфузу долара на міжнародних ринках. Усі чекали росту курсу «зелені», а нагору злетів євро і фунт.

Сьогодні на валютному міжбанку, незважаючи на низький дебют, інтерес до долара піднімав його котирування. З ранку і до 12.30 безготівковий долар виріс до оцінки 5.3370/5,3380 UAH/USD. Найбільш вагоме збільшення сталося близько 11.40 - 5.3375/5,3380 UAH/USD.

Події на форексі яку-ніяку логіку мають: допінг в євроекономіку (зниження ставок ЕЦБ) збігся з несподіваним ростом (на 16 тис.) безробітних у США. Суміш виявилася фатальною для «зелені», відкинувши її на 250 пунктів. Те, що сьогодні відбувається на міжбанку, виглядає алогічно. Допустимо, подорожчала нафта. Але адже мита на неї знизилися! Начебто інших проблем у зовнішній торгівлі немає. А мабуть – усім знадобився безготівковий долар! Причому, прошу відзначити, умов для спекуляцій через євро, нині немає.

Після обіду курс безготівкового долара залишався високим - 5.337/5,339 UAH/USD («з варіантами»), а після 15.10 НБУ «залив» ринок сумою в $7 млн. за колишнім курсом 5.338 UAH/USD.

У четвер ввечері в Дніпропетровську долар зупинився на рівні 5.315/5,325 UAH/USD, а євро, шокований спуртом на форексі, застиг на оцінці 6.23/6.28 UAH/EUR. Сьогодні дніпропетровська «готівка» продемонструвала свої зв'язки зі світовими ринками. Тобто, зранку ринок наявних стартував з оцінки 5.315/5,325 UAH/USD, євро - 6.25-26/6.30-31 UAH/EUR. До опівдня долар опустили в ціні до 5.315/5,320 UAH/USD. Очевидно, крім місцевих дилерів, подіями на форексі цікавляться і їх «просунуті» клієнти. Котирування євро залишалися на колишньому рівні. Обороти ринку були «ніякими». Тобто, ринок «заліг на дно», перечікуючи хвилювання на форексі і намагаючись визначитися зі своєю подальшою політикою.

Зважаючи на все в подібному шоку перебували ринки в інших містах нашої неосяжної Родіни. На перший погляд котирування долара в порівнянні з вчорашніми, не змінилися. Лише в столиці внутріденна динаміка продемонструвала напівкопійчане зниження покупки «зелені» так у першій столиці вже зранку долар відступив на півкопійки. В Одесі продаж «зелені» подешевіла на 0.5 коп. після опівдня. У Запоріжжі продаж долара упала на копійку.

Євро, як це не дивно, виріс незначно, у першу чергу піднявся продаж. Очевидно, як і на ринку долара, тут маються деякі складності з наявною гривнею і з оборотом.

Таким чином, до цього уик-енду, 06 червня, на ринку наявних України сформувалися наступні котирування долара і євро: Харків - 5.315/5.325, євро – 6.27/6.30 UAH/EUR(з опівдня - 5.315-320/5.325-330, євро 6.27/6.30 UAH/EUR), Київ – 5.31/5.32, євро 6.22/6.26 UAH/EUR (з опівдня - 5.305/5.320, євро 6.22/6.29 UAH/EUR), Запоріжжя - 5.30/5.32, євро 6.20/6.30 UAH/EUR, Донецьк – 5.30/5.33, Одеса - 5.320/5.325, Сімферополь - 5.31/5.32, Феодосія - 5.305/5.315 UAH/USD, євро 6.23/6.27 UAH/EUR.

До 13.30 у Дніпропетровську долар став ще дешевше (5.31/5.32 UAH/USD), а курси євро стали вужче: 6.26/6.29 UAH/EUR. Біля 15-ти курси долара в Дніпропетровську залишалися на ранковому рівні, а от євро сідав: 6.25/6.28 UAH/EUR.

Ринок безготівкового російського карбованця сьогодні впевнено ріс. Утім, була одна незначна «хвилина слабості», коли зі старту(0.1741/0.1746 UAH/RUR) валюта РФ упала в 10.26 до оцінки 0.1737/0.1741. Натурально, після «усвідомлення» учасниками нашого ринку результатів московських доларових торгів, карбованець пішов наверх «семимильними кроками» і з 11.40 до самого фіналу стояв на рівні 0.1742/0.1746 UAH/RUR. На фініші сесії російська валюта здивувала – її котирування раптом різко стрибнули нагору: 0.1744/0.1749 UAH/RUR

Головною подією на ринку ресурсів сьогодні стало розширення спреда по ставках. Ставки по гривневих кредитах overnight знаходилися в оцінці 2/6% річних.

Прогноз.

Алогічність валютного ринку вимагає аналогічного підходу в прогнозах. Триваючий попит на безготівковий долар на тлі його чергового падіння «у світу» крім інших варіантів пояснень, можна розцінити як оцінку нинішнього стану внутрішньої політики й економіки. Бізнес здобуває долари для імпорту, що став рентабельним зі зміцненням гривні, однак затримки у виплаті платні знижують імовірність росту торгового обороту.

Загалом, не все так просто. Як, утім, і на ринку наявних. 5 число минали, коли належало щось платити в скарбницю у вітчизняній валюті. Отже, календарних факторів більше немає. Залишається лише уповати на закордонний форекс і «свідомість» клієнта. Останнє не в останню чергу визначається цінами на ВКВ. Радикально їх змінювати (йти проти світових тенденцій) валютники не можуть. Отже, нас чекають незначні курсові переміщення по долару і євро. Я б їх назвав «пошуковими», оскільки, таким чином, будуть визначатися оптимальні для обороту котирування. Діапазон зміни курсів буде маленьким – до копійки.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua