НАБУ заявляє про нову схему ухилення від виконання кредитних зобов'язань за рішенням господарського суду


НАБУ заявляє про нову схему ухилення від виконання кредитних зобов'язань за рішенням господарського суду

Незалежна асоціація банків України (НАБУ) заявляє про спробу несумлінного позичальника впровадити нову схему ухилення від виконання кредитних зобов’язань перед банком за рішенням господарського суду першої ланки. Це вносить нові фактори для дестабілізації ситуації в банківському секторі України.

Так, 26 листопада 2014 суддя Господарського суду Харківської області Аюпова своїм рішенням у справі №922 / 3899/14 припинила зобов’язання за кредитним договором між банком і позичальником фізичною особою – підприємцем (сума зобов’язань більш 2,5 млн. доларів США).

«Суддя мотивувала своє рішення тим, що після надходження на поточний рахунок Позичальника чергового траншу в доларах США, він їх не отримував з рахунку готівкою, а надавав доручення банку продавати долари США на міжбанківській валютній біржі і зараховувати гривню на інший свій рахунок», – повідомили в Харківському банківському союзі, який є регіональним представництвом Незалежної асоціації банків України. Тому, суддя вважає, що сторонами було укладено кредитний договір, за яким позивач отримував кредитні кошти в національній валюті, отже, і погашати він повинен суму заборгованості, яка виникла після конвертації перерахованої банком валюти в гривню.

Однак Банк в Апеляційній скарзі вказує, що за бажанням позивача і за умовами кредитного договору, кредитні кошти позичальнику надавалися шляхом перерахування (переказу) грошових коштів на його поточний валютний рахунок. При цьому банківські операції з надання кредитних коштів вважаються завершеними з моменту зарахування суми переказу – кредитних коштів на поточний валютний рахунок (ст. 30 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»).

За таких обставин, очевидно, що банк свої зобов’язання за кредитним договором виконав належним чином в повному обсязі, перерахувавши кредитні кошти безпосередньо в іноземній валюті (доларах США) позичальникові шляхом переведення цих коштів на його поточний валютний рахунок в доларах США в рамках відновлюваної кредитної лінії.

Банк зазначає, що всі наступні операції позичальника по зарахованих на його поточний рахунок кредитних коштах в доларах США не регулюються кредитним договором. Оскільки зазначені кредитні кошти з цього моменту стали власністю клієнта-позичальника, то, відповідно, право розпоряджатися ними належало виключно йому на умовах Договору банківського рахунку. Банк, в рамках обслуговування цього клієнта та на виконання його доручень, здійснював продаж доларів США на міжбанківській валютній біржі та зараховував отриману нацвалюту на рахунок цього клієнта. НАБУ відзначає, що до неправильних судових висновків привело те, що не враховано низку доводів банку. Однак такий підхід може мати катастрофічні наслідки, адже кредити в іноземній валюті в цілому по банківській системі України на 1 листопада 2014 складають 33,3 млрд. США, тобто майже 500,0 млрд. грн.

В даний час слово за Харківським апеляційним господарським судом.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:НАБУ
Рейтинг популярності матеріалу «НАБУ заявляє про нову схему ухилення від виконання кредитних зобов'язань за рішенням господарського суду» на Finance.ua - 3.5
В Контексті Finance.ua