Курсові вмовляння


Курсові вмовляння

Нацбанк стурбований подорожчанням долара і чекає від банкірів, що вони утримають курс на рівні до 16 грн/$, який вже перевищили котирування на готівковому ринку. Учасники ринку вважають, що в умовах дефіциту валюти ніхто не може довго обіцяти навіть умовну стабільність валютного ринку, але відзначають, що до кінця року немає серйозних факторів девальвації гривні.

Долар просять затриматися

Долар вийшов за межі верхньої межі умовного курсового коридору – 15-16 грн/$, який банки пообіцяли НБУ утримувати місяць тому. У понеділок вранці на готівковому ринку понад сто українських банків встановили курс продажу американської валюти в касах і обмінних пунктах вище рівня 16 грн/$, більшість – на позначці 16,17 грн/$, але були котирування і вище.

Тому в ході щотижневої понеділкової зустрічі з банкірами керівництво НБУ спробувало в черговий раз переконати кредитні установи дотримуватися цих домовленостей. Глава НБУ Валерія Гонтарєва нагадала найбільшим банкам про прохання не підвищувати вартість американської валюти вище 16 грн/$, розповіли FinMaidan учасники зустрічі. Готівковий ринок відреагує на побажання глави регулятора тільки вранці. А на міжбанківському ринку вже відбулося невелике зміцнення гривні. Середньозважена вартість долара знизилася з 15,5 грн/$до 15,37 грн/$.

Це була лише вербальна інтервенція, збільшити продаж валюти НБУ не обіцяв. Останній раз, коли НБУ дав банкам вказівку тримати курс – у вересні його зафіксували на позначці 12,95 грн/$, цей рівень утримувався майже два місяці. На інтервенції з метою підтримки курсу Нацбанк витратив $1,3 млрд з резервів. Зараз можливості регулятора підтримувати гривню відсутні: за підсумками листопада міжнародні резерви скоротилися до мінімуму за останні 10 років в $9,970 млрд.

Заходи невпливу

Банкіри вважають неможливим утримувати курс у складній економічній ситуації. «Утримувати номінальний курс нижче 16 грн можна скільки завгодно, але реальний ринок це обмеження не цікавить – він буде торгувати за справедливим курсом, використовуючи всі доступні шляхи розрахунків. Якщо адміністративне стримування курсу триватиме ще довго, то значна частина операцій піде в тінь, зараз ми це спостерігаємо », – говорить начальник відділу операцій на валютному і фінансовому ринках ОТП Банку Максим Давлад. Банкіри раніше говорили FinMaidan, що курси, за якими валютні угоди заводяться в ValCli, не є реальними цінами угод.

Напередодні візиту місії МВФ, робота якої розпочнеться сьогодні, Нацбанк не застосовує і навіть не обіцяє нові адміністративні заходи щодо недопущення подальшої девальвації. Він лише продовжив дію обмежень на зняття валютних коштів з депозитів і рахунків на рівні 15 тис. грн в день в еквіваленті. Ще на три місяці продовжено зобов’язання продавати 75% валютної виручки протягом 90 днів.

Банкіри поки не бачать можливості компенсувати дефіцит валюти на міжбанку, викликаний паралічем Донбасу. «Близько 25% експорту припадало на східні області, в яких зараз ведуться військові дії. Тільки через зупинку Алчевського меткомбінату продажі валюти скоротилися на $500 млн, – говорить голова правління ПУМБ Сергій Черненко. – Тому раніше ми мали щоденний оборот на міжбанку близько $1 млрд, а зараз – всього $180-200 млн».

Вихід за рамки

Втім, банкіри розраховують, що навіть якщо курс перевищить рівень 16 грн, то незначно. «Зараз на ринку відчувається суттєвий дефіцит безготівкової та готівкової гривні, який буде тільки збільшуватися до кінця року. В основному він спровокований сезонними факторами: підвищенням ділової активності в кінці року, виплатами зарплат, податковими відрахуваннями. Вже зараз безготівкова гривня коштує близько 40-50%, ціна на готівкову гривню для завантаження кас зросла до 0,1-0,15% і найближчим часом продовжить дорожчати, – попереджає радник голови правління Євробанку Василь Невмержицький. – Така ситуація збережеться до кінця року. У цей період я не бачу загроз для девальвації гривні. Курс буде в коридорі 15,8-16,15 грн/$. Подальша поведінка національної валюти залежить від безлічі факторів, і більшість з них носять політичний характер».

Олена Губар

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Рейтинг популярності матеріалу «Курсові вмовляння» на Finance.ua - 2.4
В Контексті Finance.ua