Мінекономіки пропонує повернути рекламу сигарет — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Мінекономіки пропонує повернути рекламу сигарет

Казна та Політика
304
Департамент розвитку торгівлі Міністерства економіки підготував законопроект, який пропонує дозволити в спеціалізованих місцях продажу сигарет рекламу тютюнових виробів.
Законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про регулювання внутрішньої торгівлі” неодноразово розглядався і повертався на доопрацювання попередніми урядами. Документ пропонує ввести поняття «спеціалізованих місць продажу алкогольних та тютюнових виробів» – для тих торгових точок, чий торговий оборот на 60% і більше складають алкогольні і тютюнові вироби.
При цьому вартість ліцензії на роздрібну торгівлю для спеціалізованих точок продажу буде в 2-3 рази нижча, ніж для звичайних магазинів. Так, якщо ціна ліцензії на продаж сигарет в спеціалізованому місці торгівлі, за законопроектом, становитиме 2000 грн (на один касовий апарат), то в звичайному магазині – 6000 грн. Ліцензія на продаж алкогольних напоїв для спеціалізованого місця торгівлі коштуватиме 8000 грн, а для звичайного магазину – 16000 грн.
Експерти прогнозують, що від ухвалення законопроекту виграють великі мережі кіосків, які спеціалізуються на продажу сигарет.
“Цим законопроектом Мінекономіки зробить два величезних подарунка великим мережам кіосків, які спеціалізуються на торгівлі тютюновими виробами. По-перше, ліцензія на торгівлю для них буде в три рази дешевша, ніж для звичайних торгових точок. По-друге, їм дозволять рекламу сигарет – а це доступ до колосальних рекламних бюджетів тютюнових компаній”, – пояснює заслужений економіст України, консультант міжфракційної депутатської групи “За духовність, моральність і здоров’я України” Верховної Ради України VI скликання Олег Івченко.
За його словами, законопроект містить серйозні корупційні ризики і в цілому юридично опрацьований вкрай слабо.
“Абсолютно незрозуміло, яким чином можна підрахувати частку того чи іншого товару в торговому обороті до того, як отримана ліцензія на торгівлю. Крім того, за законопроектом, умови роботи для таких спеціалізованих точок продажу буде встановлювати Кабінет міністрів, а це знижує рівень прозорості прийняття рішень і контролю громадськості”, – стверджує Івченко.
Його думку поділяє і завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень при Міністерстві охорони здоров’я Костянтин Красовський.
“Цей законопроект суперечить міжнародним зобов’язанням України. Україна ратифікувала Рамкову конвенцію з боротьби з тютюном і зобов’язалася заборонити всі форми реклами, спонсорства, просування тютюнових виробів – незалежно від того, йдеться про спеціалізовані чи неспеціалізовані точки продажу. Що стосується алкоголю, цей законопроект збільшить його доступність для населення. В результаті буде більше травм і смертей, пов’язаних зі споживанням алкоголю. Ця ініціатива просувається алкогольними та тютюновими компаніями і, природно, категорично суперечить інтересам громадського здоров’я. А також йде в розріз з бажанням України гармонізувати українське законодавство із законодавством Євросоюзу”, – підкреслив Красовський.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас