Британці навчилися зберігати інформацію в 5 вимірах — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Британці навчилися зберігати інформацію в 5 вимірах

Технології&Авто
3385
Вчені з британського Університету Саутгемптона досягли вражаючого успіху у створенні накопичувача надзвичайної ємності з використанням технології зберігання даних в п’яти вимірах (5D) наноструктурованого кварцового скла.
 Вчені стверджують, що оптичні 5D-носії можуть мати щільність зберігання даних до 360 терабайт на диск і, якщо їх не знищувати свідомо, збережені на таких носіях дані можуть пережити не одне покоління людей.
На перший погляд, зберігання даних у п’яти вимірах звучить як якась фантастика. Але насправді в новій технології передбачено зберігання даних саме в п’яти різних дозволах – площинах або поверхнях. У звичайному кремнієвому склі існує два виміри – довжина і ширина, а от глибина запису даних відбувається на трьох різних рівнях скла. Четвертий і п’ятий відсутні рівні забезпечуються завдяки особливій наноструктурі поверхні скла, що призводить до рефракції і поляризації світлових променів по цікавим законам.
Для запису даних, у спеціально позначених точках використовується спеціальний високочастотний лазер (працює в фемтосекундному діапазоні частот). Фемтосекундний лазер в даному випадку генерує пучок, який світить всього 280 фемтосекунд (280 280 квадрильйонних часток секунди). Це рішення, завдяки поверхні накопичувача з наноструктурою і деяким можливостям голографічного зображення допоможе записати до трьох біт даних у двох розширеннях.
Змінюючи фокусний центр лазера команда дослідників змогла створити кілька шарів з пінів, які розділені між собою шаром в п’ять мікрометрів (0.005мм) у третьому z-вимірі. Потім, просто переміщуючи лазер в горизонтальному і вертикальному напрямку, три біти даних можуть бути збережені у двох вимірах, тим самим виправдовуючи найменування технології 5D.
Для того щоб зчитати дані блоки даних, був використаний оптичний мікроскоп, здатний до розпізнавання поляризаційного світла, відбитого від трьох-бітного блоку інформації. Поки немає ніякої інформації про те, яким же чином скляний оптичний диск може бути перезаписаний, але супроводжуюча документація говорить про те, що нова технологія сильно нагадує стиль запису WORM (однократного запису і багаторазового читання).
Записуючи три біта даних в одній точці (піні) і розширюючи їх кількість на три додаткових шару, можна збільшити ємність сховищ даних до неймовірних розмірів. Дослідники стверджують, що на один 5D-диск можна буде записати до 360 терабайт даних. Що еквівалентно 580000 компакт-дисків, які будуть зберігатися на одному шматку скла з розмірами стандартного компакт-диска.
Для порівняння, чотиришаровий Blu-ray диск, що записує в одному піті один біт даних, може мати ємність до 128 гігабайт або в 3000 разів менше нового диска. Згідно з іншою, найсучаснішою технологією запису даних на жорсткий диск HAMR (заснованої на запам’ятовуючому ефекті при тепловому нагріванні), яка буде дуже скоро реалізована в комерційних пристроях, максимальний обсяг даних на диску може досягати 20 терабайт, що все одно поступається можливостям розробки англійських вчених.
Тим часом британська газета The Telegraph порівнює скляну пам’ять з “пам’яттю кристалів”, на яких була записана давня інформація про батьків Супермена у фільмі про нього.
“Ми розробляємо дуже стабільний і безпечний вид портативної пам’яті з використанням скла, який може бути досить корисний для різних організацій з великими архівами, музеїв”, – скромно пояснює один із розробників проекту професор Цзін’у Чжан.
“Неймовірно захоплююче думати, що ми створили перший документ, який, швидше за все, переживе людську расу. Ця технологія дозволить створити незаперечний доказ існування нашої цивілізації: все, що ми дізналися – не буде забуто”, – розмірковує більш глобально його колега, керівник центру оптоелектроніки в Університеті Саутгемптона професор Петро Казанський.
За матеріалами:
NEWSru.com
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас