Кожен третій «афганець» в Україні – липовий — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кожен третій «афганець» в Україні – липовий

7274
Розібратися із фальшивими «афганцями» і збільшити фінансування на потреби справжніх. Цього вимагатимуть у день 24-ї річниці виведення радянських військ із Афганістану українці, які брали участь у цій війні. Торік в Україні видали понад вісім тисяч посвідчень учасника бойових дій. Цим у державі займається 7 відомств, констатують у Спілці ветеранів Афганістану. Відтак більшість із тих, хто за останні кілька років отримали посвідчення, ніколи зброї в руках не тримали. Але вони користуються тими ж правами і пільгами, що й «афганці».
«Ми зраджене покоління. Зраджене і СРСР, і нашою рідною державою», – кажуть про себе воїни, які брали участь у бойових діях в Афганістані, здійснюваних радянською армією з 1979 по 1989 рік. На сьогодні в Україні є близько 260 тисяч ветеранів-«афганців».
Киянин Віталій Осадчий два роки служив у Баграмському розвідувальному батальйоні. Сьогодні цей «афганець», нагороджений двома медалями за відвагу, лікар за фахом, розповідає, що зареєстрований у будинку для безпритульних громадян, бо не зміг отримати пільги чи допомогу для оплати орендованого житла.
«Я прожив там 8 років і мене з ганьбою викинули на вулицю і я змушений був переселитися до мого товариша в дачний будиночок. Я зрозумів, що таке держава та її соціальні гарантії, коли після 24-ох років після виведення з Афганістану, вона мені не те, що надати житло, як учаснику бойових дій, мене просто викинули на вулицю і за 24 роки не поставили навіть на квартирний облік, не те, щоб забезпечити житлом», – розповідає «афганець».
Ветерани-інтернаціоналісти воюють з державою не за пільги – Червонописький
Ветерани воюють з державою не за пільги. Пільги були у компартійних чиновників, каже голова української Спілки ветеранів Афганістану Сергій Червонописький, а у «ветеранів-афганців» це відшкодування збитків, яких вони зазнали під час бойових дій. У державі, яка не воює, інваліди плодяться як в інкубаторі, скаржиться він і додає: за підрахунками спілки четверть, а в деяких районах навіть третина учасників бойових дії – липові.
«Знайшли міну в якомусь там районі, не буду казати в якому. Воєнкомат пише наказ про розмінування. Приїхали хлопці, поставили пляшку воєнкому. Після розмінування підірвали цю гранату і всім виписали посвідчення учасника бойових дій. Сьогодні в тому ж Севастополі 7,5 тисяч учасників бойових дій – моряків, які взагалі в армії не служили. А це мільйони і мільйони народних грошей, які йдуть зовсім не туди, куди треба. А корумповані чиновники виписують собі посвідчення і на державу плювати», – обурюється Червонописький.
Є солідні люди з посвідченнями – Сіроштан
Державна служба з питань інвалідів та ветеранів не володіє інформацією про кожного пільговика. Зрештою, каже заступник голови служби Володимир Сіроштан, справді існує багато заможних людей, що користуються пільгами і дуже багато соціально незахищених, які про деякі пільги навіть не здогадуються. Навести лад у цьому напрямку, каже він, це перспектива найближчого року для Міністерства соціальної політики. Головне, щоб грошей з бюджету вистачило.
«Наповнення основного ветеранського закону (Меморандум «Про взаємодію і співпрацю з Кабінетом Міністрів України та Українською Спілкою ветеранів Афганістану» – ред.) десь приблизно 40-42%. Звідси і танцюємо з усіма нашими проблемами. Ми тільки в минулому році вручили ключі від 193 квартир в основному інвалідам-афганцям. Але це вже зрушення, це вже перемога. На нинішній рік в бюджеті значно більша цифра в мільйонах на вирішення цієї проблеми. Команда Королевської активно включилась в підготовку плану дій до 2013 року», – запевняє Сіроштан.
Можна з кожним провести співбесіду – Червонописький
Посвідчення учасника бойових дій сьогодні видають Міноборони, СБУ, МЧС, МВД, служба спецзв’язку і захисту інформації, прикордонники і Податкова, перераховує Сергій Червонописький і пропонує створення одного-єдиного відомства як альтернативу для зменшення кількості власників липових посвідчень.
«Сидить державний чиновник, сидить громадський діяч і в очі дивляться людині. На район в середньому в Україні від 100 до 250 учасників бойових дій інтернаціоналістів. Максимум 300. Можливо з кожним провести співбесіду і дуже чітко визначитись», – пропонує він.
У Спілці ветеранів Афганістану наголошують: протягом останніх трьох років кількість учасників бойових дій, а це 260 тисяч, тримається на одному і тому ж рівні. При тому, що справжніх «афганців» стає все менше.
Ірина Стельмах
За матеріалами:
Радіо Свобода
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас