Податкові новації ризикують відлякати Shell і Chevron від видобутку сланцевого газу в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Податкові новації ризикують відлякати Shell і Chevron від видобутку сланцевого газу в Україні

Енергетика
699
24 травня переворот з ніг на голову в нафто- і газодобувній галузі здійснили депутати-регіонали Віталій Хомутинник і Олег Царьов: своїм удосконаленням деяких норм Податкового кодексу (законопроект № 9661-д) вони в два-три рази збільшили податкове навантаження на добувачів нафти і газу на території України, серед яких є і великі іноземні інвестори.
Схвалення в Раді закону шокувало галузь, і компанії забили тривогу: якщо президент підпише схвалений документ, про збільшення вітчизняного видобутку вуглеводнів можна буде забути.
У числі перших звернулася до президента Януковича, прем'єр-міністра Азарова і спікера парламенту Литвина Американська торгова палата (АТП) в Україні. Американські бізнесмени поскаржилися, що законопроект Хомутинника-Царьова не був узгоджений та обговорений ні з учасниками ринку, ні з іншими комітетами парламенту, ні навіть з профільними міністерствами. Одне з міністерств - палива та енергетики і вугільної промисловості, яке очолює Юрій Бойко, також попросило президента ветувати закон.
У своєму листі до керівників України голова АТП Хорхе Зукосскі підкреслив, що згідно з цим законом уже з наступного місяця - з 1 липня 2012 року плата за користування надрами для видобувачів газу виросте в 7,5-14 разів.
Як відомо, сьогодні плата за користування надрами становить 42,05 грн. за 1 тис. куб. м газу, а Хомутинник пропонує підняти "при видобутку на глибинах до 5000 м - більш ніж в 14 разів, до 596,53 грн.; при видобутку на глибинах понад 5000 м - в 7,5 разів, до 315,81 грн.; при видобутку на шельфі - більш ніж в 12 разів, до 540,38 грн.".
Американський бізнес турбується, що ці новації "ставлять під загрозу майбутні проекти щодо УРП (угоди про розділ продукції, - ред.)". Зокрема це може стосуватися не тільки тих УРП, конкурси на укладення яких ще не оголошені (Скіфської, Фороської, Слобожанської площ), а й тих, конкурси за якими вже завершені і визначені переможці (Олеської і Юзівської площ).
Документ містить виняток для видобутку сланцевого газу, проте переможці двох недавніх конкурсів - Shell і Chevron - раніше могли на тих же умовах УРП добувати й інші вуглеводні на ліцензійних площах. А тепер, у разі підписання закону, умови конкурсів можуть змінитися і компаніям доведеться платити за новими підвищеними ставками.
Крім того, закон передбачає скасування з 1 січня 2013 року рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні та її "зливання" з платою за користування надрами. Об'єднання цих двох абсолютно різних за суттю податків, а також скасування ренти в поєднанні зі зростанням плати за користування надрами та ліквідацією нульової ставки для важкодоступних ділянок (яких в Україні майже 80%) призведуть до зростання загального податкового навантаження на добувачів в два-три рази.
Також Хомутинник і Царьов запропонували обкладати податком у розмірі 2% від вартості корисні копалини, видобуті в рамках УРП.
"Ті ж Shell і Chevron поняття про це не мали, беручи участь в конкурсах щодо Юзівської і Олеської площ. І якщо тепер їм стануть пропонувати нові умови, то підписання УРП і початок роботи цих компаній в Україні виявляться під питанням", - резюмує автор статті.
Загальне резюме Американської торгової палати невтішне: введення закону в дію "може поставити під сумнів реальність ініціатив уряду, направлених на збільшення видобутку газу в Україні, і правдивість заяв уряду про стабільність умов інвестування в нафтогазову галузь... "
Крім того, спеціально для нафтогазовидобувних компаній Хомутинник придумав ще одне революційне нововведення - штраф за несвоєчасне перерахування авансових платежів у вигляді плати за користування надрами в бюджет у розмірі 50% податкових зобов'язань.
Також забили на сполох "Нафтогаз" і Міненерговугілляпром. Міністр Бойко написав на ім'я Віктора Януковича лист від 29 травня, в якому попросив президента не підписувати закон № 9661-д, так як він завдасть непоправної шкоди. Зауваження Міненерговугілляпрому зводяться до того, щоб залишити норми Податкового кодексу в початковому вигляді, а нововведення Хомутинника виключити із закону.
Бойко дав зрозуміти, що схвалений закон "призведе до суттєвого зменшення обсягів видобутку вуглеводнів на території України, зменшення надходжень до бюджетів всіх рівнів та збільшення залежності країни від поставок імпортних енергоносіїв".
Тепер американським компаніям залишається сподіватися на те, що президент Янукович ветує цей закон. Адже саме Віктор Федорович на зустрічі з керівництвом Chevron в Чикаго (США) з гордістю оголосив, що Україна має найбільш сприятливий податковий клімат для таких інвесторів і дуже розраховує отримувати газ в рамках УРП.
За матеріалами:
Дзеркало Тижня
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас