Вашингтон готує удар по Києву — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Вашингтон готує удар по Києву

14325
До кінця поточного року в Україні очікують повернення екс-прем'єра Павла Лазаренка. Вважається, що відомий політик, який з 1999 року відбуває покарання у США, може серйозно вплинути на політичні розклади напередодні українських президентських виборів, запланованих на 2015 рік. Тому Генпрокуратура України вже зараз проводить паралелі між Лазаренком і Юлією Тимошенко, пише "Независимая газета".
Восени минулого року, коли Тимошенко вже була засуджена до семи років ув'язнення, а Служба безпеки України відновила розслідування проти неї старих справ, заступник генпрокурора Ренат Кузьмін виступив із сенсаційною заявою про причетність Тимошенко і Лазаренка до організації вчиненого в 1996 році вбивства бізнесмена Євгена Щербаня.
Зокрема, він повідомив: "У матеріалах американських кримінальних справ проти Лазаренка міститься цікава інформація. Допитаний прокуратурою США свідок у справі Лазаренка прямо сказав, що кіллер за вбивство Щербаня отримав гроші з рахунків Лазаренка і Тимошенко". Правда, заступник генпрокурора уточнив, що інформація вимагає повторної перевірки.
Як з'ясували українські журналісти, свідком, про якого йшла мова, міг бути Петро Кириченко, що одержав в США політичний притулок, який в 1990-х виступав бізнес-партнером Лазаренка і був знайомий з Тимошенко. Але він категорично відмовився від спілкування з українською Генпрокуратурою. Кузьмін поскаржився: "Враховуючи, що між Україною і США немає договору про надання правової допомоги, нам ніхто не зобов'язаний допомагати (в організації допиту свідка без його добровільної згоди. - "НГ")". При цьому в Україні у вересні на два місяці затримали дружину Кириченка, яка приїхала до Києва зі США, щоб продати квартиру. Після звільнення в недавньому інтерв'ю газеті KyivPost вона розповіла, що українські слідчі намагалися таким чином чинити тиск на чоловіка, Петра Кириченка, щоб змусити його давати свідчення проти Лазаренка і Тимошенко. Кириченко відмовився повідомити пресі, чи контактував він із українською Генпрокуратурою.
Лазаренко передав через свого адвоката звернення до українських ЗМІ, в якому заявив, що не мав і не має ніякого відношення до замовних вбивств. Його адвокат в Україні Євгенія Колодій у статті для "Української правди" довела часові і фактологічні нестиковки в оприлюднених Генпрокуратурою підозрах. А також вказала, що записи екс-охоронця Миколи Мельниченка, таємно зроблені в кабінеті президента Кучми, які українська Генпрокуратура рівно рік тому визнала речовими доказами в іншій кримінальній справі, свідчать: "Міф про причетність Лазаренка до замовних вбивств був вигаданий в 2000 році в Генпрокуратурі під керівництвом Михайла Потебенька (екс-генпрокурора. - "НГ") і за прямою вказівкою Леоніда Кучми. Якраз напередодні візиту в Україну американського президента Білла Клінтона".
Один з друзів Лазаренка в Києві вчора неофіційно сказав "НГ", що американські слідчі ще в той час перевірили інформацію і не знайшли ніяких доказів причетності Лазаренка до замовних вбивств. Тому він відбуває покарання за відмивання грошей. Нагадаємо, навіть в Україні вважають, що загальна сума фінансових зловживань екс-прем'єра не виходить за рамки 200 мільйонів доларів. Американським судом зібрано доказів на значно меншу суму. До 2003 року екс-прем'єр перебував у в'язниці, потім був випущений під домашній арешт, в режимі якого прожив до 2006 року. П'ять з половиною років тому суд Сан-Франциско засудив його до дев'яти років тюремного ув'язнення і штрафу 10 мільйонів доларів. Друг Лазаренка пояснив: "У листопаді 2012 року термін арешту закінчується. Він вийде на свободу. І зможе повернутися на батьківщину".
Юристи стверджують, що Україна підписала міжнародні конвенції, які забороняють повторне кримінальне переслідування. Тобто Павлу Лазаренкові не можуть висунути звинувачення, за якими в США він уже відбув покарання. Однак в українській Генпрокуратурі заявили про нові приводи для арешту екс-прем'єра. У січні генпрокурор Віктор Пшонка сказав журналістам, що повернення Лазаренка дозволяє слідству прояснити ситуацію зі злочинами, вчиненими в 1990-х Юлією Тимошенко, яка тоді керувала корпорацією ЄЕСУ. Вважається, що Тимошенко була протеже Лазаренка, який на посаді прем'єр-міністра сприяв тому, щоб ЄЕСУ виконувала контракт з Міноборони РФ про обмін російського газу на українські товари. Саме цей період діяльності Тимошенко ліг в основу нового розслідування проти неї, яке ведеться зараз в СБУ.
"До Тимошенко будуть питання у слідства, якщо з'явиться Лазаренко. Зловживання, шахрайство, інші не дуже комфортні питання", - пояснив генпрокурор Пшонка. Він уточнив, що самого Лазаренка теж чекає доля не свідка, а обвинуваченого: "Звинувачується він в зловживанні владою на керівних посадах в Дніпропетровській області, на посадах віце-прем'єр-міністра і прем'єр-міністра України. Також він звинувачується у заволодінні чужим майном і бюджетними коштами на суму понад 15 мільйонів доларів і 20 мільйонів гривень, отриманні хабара в сумі понад 100 мільйонів доларів, причетності до організації умисних вбивств".
Експерти в Києві схильні вважати цю заяву своєрідним попередженням Лазаренку: йому краще не повертатися в Україну і не намагатися оприлюднювати інформацію, яка може зашкодити багатьом політикам. У 2005 році в інтерв'ю "НГ" Лазаренко натякнув, що, незважаючи на арешт і ув'язнення в США, тримає руку на українському пульсі і володіє найактуальнішими відомостями про причини багатьох рішень та подій в Києві.
Керівник Київського міжнародного центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський упевнений, що екс-прем'єр видавав бажане за дійсне: "Немає більше такого політика - Павло Лазаренко. Для України він давно ніхто, хіба що уособлення корупціонера на державній посаді. Його, звичайно, можуть спробувати використовувати в різних політичних іграх - наприклад, проти Юлії Тимошенко. Але яку б позицію не зайняв Лазаренко, не це стане визначальним у долі нинішнього лідера опозиції. Все, що відбувається навколо Лазаренка, - це давно вже теми тільки для жовтої преси, а ніяк не для політичного аналізу".
Керівник Інституту публічної політики Віктор Чумак теж припустив, що компрометуючі матеріали, які, можливо, має Лазаренко, давно вже застаріли. Але зазначив одну особливість: опальний політик працював главою уряду якраз в той час, коли створювалася команда Леоніда Кучми, представники якої досі займають високі посади, є відомими політиками як в команді української влади, так і опозиції. Це десятки, якщо не сотні людей. "Можливо, менше відношення до цього мають представники донецької еліти, що домінує зараз, але в 1990-х взагалі не представленої в Києві. Але багато видних діячів команди Кучми, що на деякий час відійшли від справ, зараз знову повертаються в політику. Їм не потрібні "хвости", - зазначив експерт "НГ".
Можливо, побоювання, що Лазаренко своїм поверненням зруйнує картковий будиночок української політики, вплине на давно зміцнілі політичні розклади, змушує багатьох політиків в Києві нервувати. Тим більше, що злочини опального екс-прем'єра зараз викликають хіба що посмішку обивателя, який спостерігає зовсім інші масштаби багатств. Повернувшись відразу після запланованих на кінець жовтня парламентських виборів, які, на думку політологів, навряд чи пройдуть гладко, а також на старті президентської кампанії, Лазаренко може стати не учасником, а об'єктом складних процесів з переділу політичного простору.
Особливо в тому випадку, якщо в гру закулісно вступлять США. Примітно, що екс-охоронець Кучми Мельниченко, записи якого проливають світло на багато українських подій, здатні впливати на політичну ситуацію в майбутньому, несподівано опинився в США. Минулого тижня СБУ визнала, що не може знайти Мельниченка, а тому призупиняє розслідування, пов'язане з незаконним прослуховуванням кабінету президента. Мельниченко повідомив, що, ховаючись, побував в десятці країн, а тепер знаходиться в США. Навряд чи подібні трюки екс-охоронець міг би виконати без впливових покровителів і професійної допомоги, вважають у Києві.
За матеріалами:
Подробности
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас