Ъ: ЄБРР просуває гривню — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ъ: ЄБРР просуває гривню

Валюта
1638
Брак гривневої ліквідності зробив актуальними спроби Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) вийти в цей сегмент ринку. Як стало відомо, ЄБРР направив в уряд перелік рекомендацій, які зроблять можливою видачу позик підприємствам у національній валюті. Незважаючи на те, що це дозволить зняти з позичальників валютні ризики, центробанк гальмує цей процес, відзначають експерти.
Європейський банк реконструкції та розвитку продовжує боротьбу за можливість кредитувати українські проекти у гривні. У розпорядженні видання опинився лист банку уряду зі звітом про макроекономічну ситуацію в країні і рекомендаціями, як активізувати гривневе кредитування. ЄБРР просить внести зміни в п'ять постанов та інструкцій НБУ з метою дозволити установі кредитувати в національній валюті. У ЄБРР хочуть мати право розміщувати залишки своїх коштів на депозитах в українських банках, здійснювати платежі за послуги, надані банку, конвертувати гривневі залишки на коррахунках, які є його прибутком, зокрема, отриманим як дивіденди, відсотки за кредитом, прибуток від продажу акцій. В ЄБРР також наполягають на можливості інвестувати в акціонерний капітал у національній валюті. Крім того, банк пропонує змінити нормативи НБУ, що стосуються конвертації доходів і відкриття інвестиційних рахунків.
Це чергова спроба ЄБРР, що кредитує Україну в іноземній валюті з 1992 року, вийти на цей сегмент ринку. "Ми витратили шість років, але нічого не добилися, хоча за цей час запустили кредитування в національних валютах в низці країн регіону. Банки чекають від ЄБРР довгу гривню, але механізмів поки немає. Ми можемо залучати гривню на міжбанку, через свопи, випускаючи облігації. За статутом ми не маємо права брати на себе прямі ризики, але є механізми, які дозволяють їх уникнути", - говорить провідний радник представництва ЄБРР в Україні Антон Усов. У банку оцінюють потреби ринку в гривневому кредитуванні як "дуже великі", тому готові кредитувати державний, фінансовий сектори, малий і середній бізнес, підприємства, інфраструктуру, енергетику, муніципалітети.
Небажання Нацбанку йти на поступки пояснюється його консервативністю. "Я доводив у НБУ, що це дуже корисний проект, який знімає валютні ризики, виступав навіть за те, щоб приватні інститути з рейтингом ААА могли у нас працювати з гривнею. Такі норми вже скрізь діють - в Чехії, Росії, Польщі, - зазначає екс-заступник глави НБУ Олександр Савченко. - Але наша банківська система і Нацбанк дуже консервативні, бюрократичні. Аргументи, які висували старі співробітники НБУ, не витримували ніякої критики". Побоювання стосувалися того, що ЄБРР зможе перетворювати безготівкову гривню на готівкову без ліцензії, або Нацбанк не зможе регулювати грошовий обіг гривні, оскільки не контролює нерезидентів. "Рішення приймалося, але коли постанова подавалася на підпис, у ній виявлялося стільки нюансів, що було просто неможливо працювати", - згадує колишній чиновник НБУ. Рік тому Нацбанк дозволив гривневе кредитування іншій міжнародній фінансовій організації - IFC. Однак він встановив максимальну ставку позик 10% річних, яка є занадто низькою для корпорації.
Експерти вважають, що гальмування запуску гривневого кредитування міжнародними організаціями пов'язано з побоюваннями високої конкуренції з їх боку. "Ймовірно, існують певні регуляторні обмеження для такої діяльності ЄБРР - вони не мають банківської ліцензії і не потрапляють під банківський нагляд. Крім того, є побоювання, що попит на облігації ЄБРР може бути вищим, ніж на держоблігації, оскільки премія за ризик нижча, - вважає аналітик однієї з інвесткомпаній. - В результаті можливості держави у залученні коштів можуть знизитися". Але запуск гривневого кредитування такими структурами як ЄБРР та IFC позитивно вплине на економіку. "Якби ми запустили цей проект потужно, то пережили б кризу набагато легше. Наприклад, курс долара зараз був би не 8 грн, а 7,5 грн", - упевнений Олександр Савченко.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас