Венеціанська комісія: Змішана система виборів - не найкраща для України — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Венеціанська комісія: Змішана система виборів - не найкраща для України

Казна та Політика
286
Венеціанська комісія вважає, що змішана система виборів - не найкращий варіант для України.
Як передає кореспондент УНІАН, про це журналістам у Страсбурзі заявив секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт, представляючи проект точки зору Венеціанської комісії щодо нового проекту закону про вибори народних депутатів України.
"Як абсолютно дієва і хороша, ця система функціонує в інших країнах, але в Україні є історія системи, яка використовувалася в 1998-му і в 2002-му, і результати, особливо в 2002 році, були в тому, що багато так званих незалежних обраних в одномандатному окрузі, які дійсно не були такими незалежними, підтримували дії уряду після виборів, тож навіть якщо опозиція перемогла на виборах, в кінцевому підсумку уряд отримував більшість у парламенті", - сказав Маркерт.
Крім того, за його словами, український досвід показує, що змішана система сприяла використанню адміністративного ресурсу на виборах, коли місцева влада намагалася забезпечити перемогу підходящого для себе кандидата.
Загалом, на думку Венеціанської комісії, Україні варто було б приймати не окремі виборчі закони, а виборчий кодекс, який включав би в себе правила виборів до всіх інститутів влади.
"Робота в цьому напрямі була зроблена у Верховній Раді до минулого року, однак вона була припинена, і почалася абсолютно нова робота над виборчим законом для парламенту. У цьому проекті попередня робота не була врахована", - сказав секретар Венеціанської комісії.
За словами Маркерта, попередня виборча система, побудована як пропорційна, також продемонструвала свою неефективність в Україні. У першу чергу тому, що ця система ґрунтувалася на єдиному національному окрузі, коли люди з різних регіонів голосували за одних і тих же кандидатів, а самі депутати виявлялися позбавленими будь-яких зв'язків з регіонами.
"Тому наші рекомендації в минулому були про те, щоб зберегти пропорційну систему, але просуватися до системи регіональних списків, до системи відкритих списків, щоб виборці могли визначити, хто є кандидатом, якому вони віддають перевагу", - сказав Маркерт.
Він зазначив, що новий законопроект про вибори народних депутатів України, представлений у Венеціанську комісію, припускає, що половина депутатів будуть обиратися за пропорційною системою з прохідним бар'єром 5% замість 3% і без права брати участь у виборах блокам партій, а друга половина - за мажоритарними округами.
За словами секретаря Венеціанської комісії, занепокоєння викликає і той факт, що представлений на розгляд комісії проект закону абсолютно не підтримується опозицією в Україні.
"З нашої точки зору, виборча система має бути змінена широким консенсусом політичних сил: не в односторонньому порядку більшістю, а за допомогою консенсусу більшості і, як мінімум, більшої частини опозиції", - зазначив він.
Ще однією проблемою пропонованого закону Маркерт назвав відсутність критеріїв щодо визначення меж мажоритарних округів, що може бути використано партіями для просування своїх кандидатів.
"Ці питання викликають нашу основну стурбованість, в іншому закон надає хорошу основу для майбутніх виборів", - сказав представник Венеціанської комісії.
Маркерт також зазначив, що Венеціанська комісія планує остаточно затвердити свою точку зору щодо проекту закону про вибори народних депутатів України на своєму засіданні на наступному тижні.
Як повідомлялося, засідання Венеціанської комісії проходитиме 14-15 жовтня, а її офіційні висновки будуть представлені 17 жовтня і оприлюднені на офіційному сайті Венеціанської комісії.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас