На що тонко натякнуло Україні агентство S&P? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

На що тонко натякнуло Україні агентство S&P?

Казна та Політика
1435
Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor`s (S&P), яке останнім часом не залишає якась аура скандальності (варто згадати зниження кредитного рейтингу США і подальше за цим розслідування американського Мін'юсту діяльності агентства напередодні кризи 2008 р.), днями знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг України за зобов'язаннями в національній валюті з "ВВ-" до "В+". Між тим, S&P підтвердило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг України за зобов'язаннями в іноземній валюті на рівні "B+".
Крім того, підтверджені короткострокові суверенні кредитні рейтинги за зобов'язаннями в іноземній і національній валютах на рівні "В". Прогноз із рейтингів - "стабільний".
Таким чином, з одного боку, ми маємо певний негатив, пов'язаний зі зниженням суверенного кредитного рейтингу України за зобов'язаннями в національній валюті, з іншого - агентство підтвердило рейтинг України за зобов'язаннями в іноземній валюті. За оцінкою S&P, український уряд має реальну можливість поліпшити ситуацію всередині країни. Які ризики для України може спровокувати рішення агентства? Дане питання УНІАН прокоментував ряд провідних експертів.
Керівник аналітичного підрозділу групи "Інвестиційний Капітал України" Олександр Вальчишен:
- Агентство S&P, на мій погляд, говорить про очевидні речі, в цьому немає нічого нового. Що стосується ймовірних наслідків, то оприлюднене ним рішення може потенційно підвищити вартість нових запозичень для Мінфіну на внутрішньому ринку. Але це, скоріше, гіпотеза, оскільки таких операцій з ОВДП останнім часом немає, оскільки інвестори та уряд розходяться в оцінці прибутковості нових державних запозичень. Запити інвесторів стали вищими ще до появи новини від S&P, що говорить про високий ризик для уряду зіткнутися з низкою проблем у найближчому майбутньому (від невизначеності в питанні співпраці з МВФ до наповнення бюджету при гальмуванні зростання економіки).
Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин:
- Рішення S&P, швидше, сигнал про те, що державне фінансування за допомогою внутрішніх облігацій має певні ризики. Ці цінні папери на сьогодні є недостатньо привабливим інструментом і не дозволяють повною мірою профінансувати хоча б частину державного дефіциту. З іншого боку, існує ризик, що основним інвестором в даній ситуації виступить Національний банк, що в свою чергу може спровокувати розкручування інфляції. Фактично S&P попереджає, що є ряд внутрішніх проблем, пов'язаних з державними фінансами. Що стосується зовнішніх зобов'язань, то негатив від рейтингу в національній валюті на них не поширюється.
Завідувач відділом Академії фінансового управління при Міністерстві фінансів України Сергій Кульпинський:
- Перш за все варто зазначити, що агентство S&P ще не до кінця розібралося в економіці США. Суверенний рейтинг країни був знижений до рівня АА+ незважаючи на те, що долар залишається резервною валютою і навряд чи втратить цей статус в найближчі 5 років. Агентство також із запізненням розібралося з іпотечними облігаціями США в 2006-2008 рр.
Рейтинг щодо України більшою мірою стосується монетарної політики, роль якої навіть у теорії залишається невисокою за фіксованого валютного курсу. У своєму повідомленні агентство говорить про ризик посилення найближчим часом контролю руху капіталу в Україні. Водночас зовсім не враховується потенціал використання внутрішніх заощаджень і період, коли економіка орієнтувалася на надходження від експорту, при цьому зовнішні борги були незначними (2002-2005 рр.). Тоді економіка зростала в середньому на 7%. Після припливу приватного капіталу (2005-2008 рр.) та кредитів МВФ (2008-2011 рр.) зовнішній борг істотно виріс і резерви НБУ, як і його курсова політика, дедалі більшою мірою залежать від тимчасових джерел капіталу. Це говорить про необхідність поступової відмови від зовнішніх джерел фінансування та деструктивних для економіки інвестицій, подібних до тих, що були в банківському секторі (про них чомусь не говориться).
"Вірогідність обмеження урядом доступу до обміну валюти, необхідної українським позичальникам для обслуговування і погашення боргу", про яку йдеться в повідомленні агентства, можна прирівняти до націоналізації іноземного майна. Швидше за все, такі загрози з боку S&P навряд чи будуть серйозно сприйняті учасниками ринку. При цьому зниження рейтингу із зобов'язань в національній валюті абсолютно не обґрунтоване на тлі як високого попиту вітчизняних банків на держоблігації, так і значних надходжень до бюджету. Причому потенціал є, багато податкових джерел ще не достатньо задіяні, зокрема, банківський сектор. Ризики непогашення внутрішнього боргу до кінця поточного року не такі вже й високі.
Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко:
- Можливо, рейтингове агентство злякалося досить високого рівня інфляції. Очевидно S&P вважає, що є якісь девальваційні ризики. Щодо наслідків, то не можна виключати, що присутні на сьогодні в Україні портфельні інвестори можуть почати виведення частини своїх капіталів за кордон, можливо на фондовому ринку будуть якісь зміни, інвестори будуть намагатися працювати з тими активи, які номіновані в твердій валюті, а не у гривні. При цьому рішення S&P не має вплинути на ситуацію на зовнішніх ринках, оскільки рейтинг України в цій сфері залишився незмінним.
Андрій Гарасим
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас