Заземлення: кому продадуть українські чорноземи — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Заземлення: кому продадуть українські чорноземи

Аграрний ринок
2862
В Україні стартує земельна реформа. Під кінець сесії парламент прийняв в цілому закон "Про державний земельний кадастр".
Згідно з документом, кадастр - це єдина державна система відомостей про землю, розташовану в межах України, її цільове призначення, обмеження в її використанні, а також дані про кількісну та якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Не чекаючи проведення інвентаризації українських чорноземів, уряд тут же пропонує прийняти і закон "Про ринок земель".
Відповідний законопроект з подачі Кабміну буде зареєстрований у Верховній Раді і стане одним з перших в порядку денному наступної сесії парламенту. Ті, хто читав документ, відзначають, що він кращий від попередніх аналогів, а й до нього залишається чимало зауважень. Та й поспіх зі скасуванням мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення викликає масу питань. Про це і йшлося на круглому столі "Вільний ринок землі сільськогосподарського призначення: за чи проти", організованому ЮФ "Ільяшев і Партнери", асоціацією "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ), компанією "Бейкер Тілі України" та ВД "Галицькі Контракти" за підтримки асоціації "Земельний союз України".
За словами начальника департаменту нормативно-правового забезпечення розвитку земельних відносин Держагентства земельних ресурсів України Євгена Бердникова, доробка законопроекту в парламенті буде доопрацьовуватися за чотирма основними блоками. Перший блок визначає процедуру проведення земельних торгів. З 2008 року в країні практично заблокований процес проведення земельних торгів, і в той же час, неможливо надавати вільні земельні ділянки в оренду без проведення таких торгів. Другий блок визначає особливості обігу земель сільськогосподарського призначення. Він, за словами Бердникова, є найрезонанснішим. Третій блок стосується питання консолідації сільськогосподарських земель і представлений в законопроекті в дещо урізаному вигляді.
Уряд пішов на такий крок, побоюючись протестів населення. Адже консолідація означає примусове вилучення земель. У Держагентстві земельних ресурсів вирішили, що якщо в процесі підготовки законопроекту до другого читання стане зрозуміло, що суспільство готове прийняти модель примусової консолідації, то даний розділ буде розширений. В іншому ж випадку передбачається прийняти окремий закон, присвячений даному питанню. Четвертий блок покликаний запобігти махінаціям із землею і корупцію в цій сфері. Така боротьба бачиться авторам в дозволі купувати землю лише фізособам громадянам України, встановлення максимального числа землі, яка може бути продана одній особі, обмеження скупки землі через пов'язаних осіб та інше.
Президент асоціації "Земельний союз України" Андрій Кошиль вважає, що мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, який триває вже 10 років, суперечить Конституції України. Адже в ній закріплено право громадян вільно володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. А за час дії мораторію пройшла тотальна тінізація обігу сільгоспземель. В обхід мораторію використовувалися різні схеми купівлі-продажу земель. На думку експерта, така ситуація призводить до зниження інвестиційної привабливості українського аграрного сектора, до того, що інвестори не хочуть працювати в селі.
Партнер ЮФ "Ільяшев і Партнери" Максим Копейчиков каже, що в законопроекті варто було б прописати більш суворі норми, що регулюють процес консолідації земель. Крім того, недостатньо дієвими на практиці можуть виявитися механізми обмежень на придбання землі, які пропонуються законом. З одного боку такі обмеження є не зовсім логічними. З іншого - жорсткість відповідних норм нівелюється тим, що, по суті, через пов'язаних осіб буде можливо купувати значні обсяги земельних наділів.
За словами директора інформаційно-ресурсного центру "Реформування земельних відносин в Україні" Максима Федорченка, в законопроекті невиправдано велика роль надається державі. За його словами, в таких умовах продаж землі буде регулюватися в контрольованому ручному режимі, що призведе до корупції. Зокрема, корупційні схеми породить надання державі переважного права на купівлю землі. "Припустімо, в регіоні немає попиту на землю, - розповів Максим Федорченко. - Селянин буде платити чиновнику за те, щоб держава викупила землю. Якщо попит є, зацікавлені особи будуть платити чиновнику, щоб він відмовився від переважного права".
Втім, чимало експертів взагалі сумніваються у необхідності зняття мораторію на продаж сільгоспземель. Принаймні, у найближчі роки, і до того часу, поки в регулюванні земельних відносин буде наведено порядок. Генеральний директор УКАБ Володимир Лапа навів дані дослідження Світового банку, згідно з якими 51,5% населення України проти формування ринку землі, а ще 17,7% за його формування, але лише тоді, коли для цього будуть створені необхідні правові та економічні умови.
Згідно ж з опитуванням самого Клубу, на питання "Коли в Україні необхідно сформувати ринок землі сільськогосподарського призначення?" половина з 500 опитаних відповіли сільгосппідприємств - ніколи. При цьому, за словами Лапи, мова не про неприйняття формування ринку землі як такого, а про те, що для цього державою не створено належних умов. Зокрема, сьогодні введено експортне мито на окремі зернові культури, НБУ обмежив можливість надання банками кредитів до 50% заставленого майна та інше.
Президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Микола Миркевич порахував, що через мита, ПДВ та інші фактори український виробник втрачає на тонні зерна EUR100, у той час, як європейський фермер отримує EUR100 на тонну зерна дотацій. Це призводить до того, що сьогодні українські сільгоспвиробники просто не мають коштів на придбання землі, навіть якщо мораторій буде знято. У такій економічній та правовій ситуації, побоюються фермери, вся земля буде скуплена окремими, наближеними до влади особами. "Землю приватизують десять сімей України, які мають величезні капітали, - сказав Микола Миркевич. - І не землю приватизують, а території. І стануть власниками територій".
Вілен Веремко
За матеріалами:
Контракти
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас