Світова економіка як і раніше сповнена протиріч — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Світова економіка як і раніше сповнена протиріч

Фондовий ринок
710
Український фондовий ринок у грудні минулого року нарешті ожив. Водночас, коли світові біржі росли протягом попередніх місяців, незважаючи на проблеми найслабших членів Євросоюзу і місцями не вражаючі новини економіки США, наш ринок значно відставав від світових бірж. Проте в грудні він йшов у ногу з зарубіжними майданчиками, а іноді навіть випереджав їх за темпами зростання. Оптимістичні настрої інвесторів збереглися і в 2011 році.
Як відзначають аналітики інвестиційної компанії Phoenix Capital, українські фондові ринки першу торговельну сесію в новому році провели на підйомі. Зокрема, індекс Української біржі 5 січня виріс на значні 2,02%, тоді як обсяг торгів склав скромні 140 млн. грн. Основою для зростання індексу Української біржі послужило вражаюче ралі з акціях гірничо-металургійного сектора. Так, Єнакіївський метзавод додав значні 8,58%, Алчевську меткомбінат - 6,49%, "Азовсталь" - 6,15%, Ясиновський КХЗ - 2,03%, Aвдеевскій КХЗ - 0,67%.
На глобальних ринках інвестори також продовжили демонструвати позитивні емоції. Так, за словами аналітиків компанії Astrum Investment Management, позитивний настрій на ключових фондових майданчиках США перенісся в 2011 рік. Індекс S&P 500 завершив перший тиждень нового року на позначці 11674 пунктів, що на 0,7% вище передсвяткового рівня. Індекс DJIA склав 1271,5 пункту, що на 1% вище передсвяткових значень. Як вважають аналітики, оптимізм підтримувався хорошими даними з ринку праці США. Згідно з даними від компанії ADP, у грудні кількість зайнятих в економіці США збільшилася на 297 тис. у порівнянні з очікуваним значенням в 100 тис. Рівень безробіття в США знизився з 9,8% у листопаді до 9,4% у грудні. Однак, на думку аналітиків, безхмарну картину дещо затьмарили офіційні дані про кількість нових робочих місць, що суперечать статистиці ADP. У грудні в економіці США, за винятком сільського господарства, було створено 103 тис. робочих місць, тоді коли консенсус-прогноз припускав створення 150 тис. місць.
"Бочка меду з ложкою дьогтю - так можна в цілому охарактеризувати ситуацію на фондових ринках, яка склалася в останні місяці минулого року і перенеслася на рік нинішній. Тобто біржі ростуть, гравці вірять у перспективи світової економіки, проте ситуація залишається далеко не безхмарною. Зокрема, проблеми єврозони в новому році нікуди не зникли й отримали своє продовження. Хоча і тут нарешті з'явився деякий привід для оптимізму.
Як відзначає аналітик компанії Astrum Investment Management Денис Бєлов, 10 січня на світових фондових біржах спостерігалася низхідна динаміка. У цей день на ринку не було важливих подій, які призвели б до зростання індексів. Європейські акції знижувалися на тлі розмов про те, що Німеччина і Франція чинять тиск на Португалію для того, щоб остання взяла фінансову допомогу. Тим не менш, євро дещо зміцнився по відношенню до долара на тлі чуток про те, що Японія планує купити понад 20% облігацій, які повинні бути випущені цього місяця Європейським фондом фінансової стабільності - спеціальною організацією, яка була створена ЄС для надання кредитів країнам єврозони.
Але вже 12 січня на світових фондових ринках панували позитивні настрої, повідомляє Бєлов. На його думку, "градус стурбованості щодо європейських боргів істотно знизився, хоча говорити про остаточне вирішення проблеми ще рано". Аукціон з продажу суверенних облігацій Португалія провела доволі успішно. Країна одержала 0,6 млрд. євро від продажу облігацій з погашенням в 2020 році. Середня прибутковість склала 6,72%, знизившись з 6,81% за результатами листопадового аукціону і не перевищивши психологічний рівень у 7%. Попит на ці облігації перевищував пропозицію в 3,2 рази в порівнянні з 2,1 рази в листопаді. Крім того, Португалія реалізувала облігації з погашенням в 2014 році на суму 650 млн. євро із середньою прибутковістю 5,40%. Прибутковість виросла з 4,04% в порівнянні з аукціоном в жовтні, а коефіцієнт перевищення попиту над пропозицією знизився з 2,8 до 2,6.
Таким чином, підкреслює Бєлов, "Португалія підтвердила здатність позичати кошти на ринку капіталу, зібравши в сукупності 1,25 млрд. євро, що є верхнім порогом оцінки суми реалізованих облігацій. Однак цей аукціон можна вважати лише відстрочкою хвилювань інвесторів, оскільки більш серйозну перевірку країна повинна буде пройти пізніше - у квітні їй належить виплатити за зовнішніми зобов'язаннями 4,5 млрд. євро, а в червні - 5 млрд. євро".
Слідом за Португалією вдало розмістили свої облігації Іспанія та Італія.
Як бачимо, проблемні країни Євросоюзу змогли залучити чималі кошти від продажу своїх бондів, на які знайшлося чимало покупців. Більше того, коло охочих придбати борг цих країн розширюється.
Зокрема, за словами начальника відділу арбітражних операцій "Брокбізнесбанку" Владислава Стельмаха, коментарі віце-прем'єра РФ Олександра Жукова дали інвесторам надію на те, що Росія приєднається до Китаю та Японії у справі скупки європейських ДКО. Жуков заявив, що недавній успіх іспанських аукціонів говорить про віру інвесторів в економічний розвиток країни.
У цьому контексті слід згадати про Китай. Новини з цієї країни останнім часом чинять на світові ринки акцій вплив, мабуть, не менший, ніж з Європи та США.
Як зазначає Стельмах, гравці, як і раніше велику увагу приділяють даним з Китаю, що є другою за розмірами економічною системою в світі. Так, зміцнення єдиної валюти проти основних конкурентів в кінці минулого тижня пішло за ралі на китайському фондовому ринку. Короткострокові інвестори вважали за краще купувати ризикову валюту, незважаючи на те, що дилери кажуть, що більш сильне зростання обмежують спекуляції і що Китай може повернутися до жорсткості монетарної політики вже протягом найближчих тижнів. Якщо Центральний банк ухвалить рішення підвищувати базову процентну ставку, це може перешкодити зростанню світових фондових ринків і негативно позначитися на динаміці євро, "австралійця" та інших чутливих до ризику валют, вважає експерт.
Негативний вплив рішень Центробанку Китаю біржі вже відчули дещо раніше. Бєлов нагадує, що 14 січня розвинені фондові ринки закрилися з неоднорідними результатами. Порція негативних новин надійшла саме з Китаю. Чергове підвищення ставок резервування Народним банком Китаю на 0,5 відсоткового пункту - до 19% - мало негативний вплив на фондові ринки, змусивши акції спрямуватися вниз.
Крім цього, 14 січня нагадала про себе ще одне "слабка ланка" єврозони. За словами Бєлова, європейські ринки зазнали спадного тиску від зниження суверенного рейтингу Греції нижче за інвестиційний рівень: з "BBB-" до "BB +". Прогноз для рейтингу негативний, що означає ймовірність його подальшого зниження.
Греція черговий раз показала, що Європа, ймовірно, ще довго буде залишатися джерелом хвилювань для ринків всіх континентів. І всі заходи, що здійснюються в ЄС для вирішення проблем, поки виглядають непереконливими і тільки посилюють протиріччя всередині Євросоюзу.
На думку Стельмаха, саміт міністрів фінансів країн єврозони в Брюсселі закінчився практично безрезультатно. На тлі готовності стількох країн взяти участь у порятунку слабких ланок єврозони та успішних аукціонів міністри фінансів не квапляться змінювати що-небудь у стабілізаційному фонді. Замість цього вони працюють над великим пакетом реформ, який би представив адекватний механізм боротьби з кризовими ситуаціями. Проте терміни розробки цього пакету невідомі.
Суперечливі новини з Китаю і Європи, а також неоднозначні макроекономічні дані з США призвели до підвищеної волатильності на всіх світових ринках, у тому числі й українських. Так, минулий тиждень дуже запам'ятався саме низкою зльотів-падінь фондових індексів.
Крім цього, два тижні тому в усьому світі стартував сезон звітності. Переважно хороші результати найбільших компаній позитивно впливають на фондові ринки і підтримують зростання індексів. Проте трапляються й неприємні сюрпризи. Але це вже тема для окремої розмови...
Володимир Оранський
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас