Депутати вимагають капіталізації


Депутати вимагають капіталізації

На початку листопада відбулося чергове засідання робочої групи при комітеті ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності. Учасники робочої групи впритул підійшли до розв'язання питання про збільшення розміру регулятивного капіталу банків до 500 млн. грн.

На думку президента АУБ Олександра Сугоняка , при черговому підвищенні вимог до капіталу банків частина з них зникне. На початку листопада відбулося чергове засідання робочої групи при комітеті ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності. Учасники робочої групи впритул підійшли до розв'язання питання про збільшення розміру регулятивного капіталу банків до 500 млн. грн.

Одна з топ-тем цього засідання - чи можна НБУ надати доступ до інформації про депозити клієнтів і чи дозволити Нацбанку вилучати внутрішні документи банків або їх копії. Така постанова, на думку багатьох експертів, повністю знищує основні принципи банківської діяльності і фактично розкриває банківську таємницю. А значить - для банків виникає загроза втрати клієнтів. Крім того, пропонується надати Нацбанку право отримувати від аудиторів інформацію про виявлені порушення в банках.

Друга тема - збільшення регулятивного капіталу банків до 500 млн. грн. Притому що влітку було встановлено нові нормативи щодо регулятивного капіталу (підвищено до 120 млн. грн.) Та малі банки навіть звернулися до суду (в тому числі - через заборону залучати депозити тим банкам, які не мають відповідного регулятивного капіталу).

Але якщо ліміт в 120 млн. грн. кардинально ситуацію в банківському секторі не змінить, то збільшення регулятивного капіталу до 500 млн. грн. може суттєво змінити розташування сил на банківському ринку.

На сьогодні капітал більше 500 млн. грн. мають 50 банків (29%), яким належать 88,2% активів банківської системи. А значить, за межею такого рівня регулятивного капіталу знаходиться близько 2 / 3 банків. "Введення цієї вимоги викличе масу протестів з боку невеликих комерційних банків, половина з яких не будуть мати шансу задовольнити вимоги НБУ", - вважає аналітик інвестиційної групи "Сократ" Олександр Саливон. У той же час, на його думку, при розумному запровадженні та підтримці кількох інших регулятивних норм дана вимога не буде мати гострого впливу на банківську систему, зате значно підвищить її стійкість.

Згоден із такою позицією і Євген Гребенюк. За його словами, необхідний плавний перехід до мінімального рівня капіталу в 500 млн. грн. "Можна говорити: у перспективі мінімум 7-10 років, ніяк не швидше", - вважає він.

На думку банкірів, ця сума дійсно занадто велика і не відповідає сьогоднішньому стану української економіки та банківського сектору. До того ж разом зі збільшенням капіталу слід було б розвивати й інструменти хеджування валютних ризиків, оскільки багато банків будуть заводити капітал в Україну з-за кордону від материнських структур. Що також повинно супроводжуватися якісною і принциповою зміною банківського нагляду з боку НБУ.

"500 млн. грн .- це занадто багато. Акціонери (як українські, так і іноземні) не будуть брати свої грошові кошти з більш рентабельних сфер свого бізнесу і рятувати банки", - протестує голова правління Юнекс банку Андрій Яцура. За його словами, навіть якщо НБУ все-таки прийме рішення про збільшення регулятивного капіталу до 500 млн. грн., то за рік-два таку масштабну докапіталізацію провести буде просто нереально. Що стосується більш тривалого терміну, то повинна бути розроблена спочатку відповідна покрокова методика збільшення ліміту.

Старший радник голови правління "Альфа-Банку" Роман Шпек дотримується трохи іншої точки зору. "Акціонери і правління Альфа-банку підтримують рішення НБУ (про збільшення капіталу банків), оскільки ми не байдужі до стану банківської системи та майбутнього держави. За останні 4 роки Альфа-банк збільшив статутний капітал у 10 разів", - говорить він. За його словами, зростання капіталізації банків буде відігравати важливу роль у захисті прав вкладників. "В Україні - 170 банків, при цьому загальний статутний капітал складає 136 млрд. грн. Беручи до уваги обсяг ВВП країни, сума статутного капіталу занадто низька при дуже великій кількості банків", - говорить він.

Але розмір капіталу, на думку деяких експертів, не є головним показником стійкості фінансової системи, куди важливіше показники адекватності капіталу. Приклад тому - велика кількість малих банків, які пережили фінансово-економічну кризу, і ряд великих банків, які опинилися на межі банкрутства в 2008-2009 рр.. А примусова докапіталізація тільки зменшить кількість банків з 170 до 30-40. І тоді багато банків будуть виставлятися їх акціонерами на продаж за заниженими цінами.

"Ринок сам вирішує (за умови здорової конкуренції), які банки і в яких кількостях йому потрібні, а втручання НБУ в це питання тільки сприяє зростанню монополії у банківській сфері", - опонує заступник голови комітету ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності Станіслав Аржевітін.

Втім, як повідомили в Нацбанку, на даний момент регулятор не планує підвищувати мінімальний капітал для банків до 500 млн. грн.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:НБУ АУБ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua