Кримські граблі


Кримські граблі

Ще жодні місцеві вибори так виразно не демонстрували проблеми правлячої еліти, як нинішня кримська кампанія. І від того, наскільки швидко "Регіони" зможуть розплутати чорноморський клубок протиріч, буде залежати не тільки доля півострова, але і їх власне політичне майбутнє.

З перших днів макіївський "десант" на півострові на чолі з Василем Джарти чітко озвучив меседжі майбутньої кампанії: "ми обіцяли - ми зробили", "ми наведемо порядок", "ми забезпечимо стабільність", "ми налагодили відносини з Росією ", ми побудуємо дороги, мости і таке ін.

Не те щоб це був якийсь модерний план розвитку території, скоріше загальнодержавний слоган партії "Ми побудуємо нову країну!" трохи адаптували під місцеві реалії. При цьому кількість піару дещо не співвідносилося з обсягом виконаного.

Другою фішкою "регіонали" зробили підписання соціальних контрактів - відповідно до рознарядки і з усіма, хто захоче.

Відступати Джарти було нікуди: без відмінних результатів на місцевих виборах "з'їдять" свої. А без ресурсів жодна кампанія, як відомо, не обходиться. Ретельно зваживши, що взяти їх де-інде, окрім місцевих "князьків", ніде, Василь Георгійович дав відмашку. І понеслося: арешти, перевірки, "зачистки", "посадки" (в Алушті, Лівадії, Алупці). Мери, які вчора формували тервиборчкоми, виявилися викинутими за борт політичної човна без шансів колись до нього повернутись. Зате іншим дали урок - домовляйся із владою, якщо цінуєш посаду.

"Помаранчеві" сили у свій час теж намагалися навести порядок на цьому "клондайку" (були перевірки Піскуна, Порошенка), але так чітко, як зараз, завдання - перерозподілити владу, а з нею і економічний ресурс - не ставилось.

Реакцію місцевої еліти на те, що відбувається, можна описати двома словами: шок і тремтіння. Шок - бо з ними не домовлялися, а вони чекали. Тремтіння - тому що "всіх мерів ПБК можна садити, оскільки за ці роки вони заробили на земельних справах на вищу міру покарання", жартома зауважив у розмові з "Главредом" кримський політолог, директор Таврійського інституту регіонального розвитку Андрій Клименко. З огляду на це, місцеві еліти - по суті, земельні маклери - на відкритий конфлікт з "варягами" не наважилися.

Інша справа, що, оновлюючи кримську еліту, яка заплямувала себе земельними скандалами, керівництво Партії регіонів незабаром зіткнеться з необхідністю "садити" своїх, додав експерт. Адже стільки років "Регіони" є безальтернативним лідером на півострові, і знайти що мають "рильце в пушку", скажімо, в Ялтинській міськраді праці не складе.

Поки першим у списку "на розкуркулення" опинився лідер партії "Союз", політичний важковаговик "місцевого розливу" Лев Миримський. До речі, мери, які проміняли затишний кабінет на арештантську робу, як подейкують, були саме його креатурами.

Шанси самого Миримського на виборах мера Сімферополя оцінюються експертами як невисокі. Чого варті лише заголовки новин: "Леон-кілер (прізвисько Миримського в специфічних колах) йде в мери". До речі, така масована інформаційна атака проти Льва Юлійовича лише підтвердила припущення про те, що проти нього працювали професіонали, а не якісь дилетанти.

"Лев Миримський - падаюча політична зірка кримського небосхилу, а його партія "Союз", зважаючи на теперішні рейтинги, з труднощами проходить до Верховної Ради АРК. Завзяття СБУ, міліції, прокуратури, з якими вони взялися за його діяльність, різко звужує його економічні можливості, і відповідно можливість захищатися. По суті, відносно Миримського "регіоналами" позначено курс на його ослаблення і "винесення" із політичної системи АРК в середньостроковій перспективі ", - підкреслив у коментарі "Главреду" директор аналітичного центру "Стратагема" Юрій Романенко.

Окрім місцевих "князьків", про Джарти як про "вселенське зло" де тільки можна "сурмить" лідер кримських комуністів Леонід Грач. На думку співголови Асоціації кримських політологів Олександра Форманчука, у Грача спостерігається звичайно "сверблячка третього пришестя на шостий поверх ВР АРК" (там знаходиться кабінет спікера парламенту автономії, - ред.). Хоча амбіції кримського "яструба" явно не відповідають скромним рейтингам КПУ - 8-9%.

Леонід Іванович, звичайно, спробував переломити ситуацію на свою користь і навіть закликав "затятих друзів" з Руху-Курултаю, БЮТ і "Російського блоку" об'єднатися проти "беззаконня Партії регіонів". Але попутники за пропозицію подякували, а від дружби відмовилися, віддавши перевагу зводити рахунки із внутрішніми ворогами, а не із зовнішніми.

Результати такої беззубості і роз'єднаності кримської опозиції не забарилися. Фактично ПСПУ Наталії Вітренко і "Російський блок" на півострові маргіналізуються. І все тому, що їхні улюблені теми - мова і флот - в нових реаліях втратили актуальність. "Помаранчеві" вже не при владі, а Партія регіонів і сама все це обіцяє. Спроби проклинати фашизм тепер вже в "біло-синій" інтерпретації особливим успіхом на кримських теренах не користуються.

З проросійського політичного спектру "на плаву" поки залишається тільки "Русское единство" Сергія Аксьонова. Там першими зрозуміли безперспективність подальшого розігрування "російської карти" і спробували виступити економічною альтернативою "Регіонам". Наскільки успішно - покажуть вибори.

Треба віддати належне і політичної винахідливості пана Джарти. Відносно кримських татар він проявив себе як послідовний прихильник принципу Макіавеллі "розділяй і володарюй". Розбивши Курултай на кілька колон (хоча розділення на "нашоукраїнців" і "бютівців" там спостерігалось раніше) і створивши при Радміні комісію з розслідування самозахоплень землі, він нейтралізував найбільш небезпечних конкурентів серед кримських татар. І зараз, за словами Форманчука, за рухівським списком до парламенту автономії пройде не більше 4-5 осіб.

Що стосується інших, менш конфліктних кандидатів - Тігіпка, Яценюка, то особливих проривів від них чекати не варто, каже Романенко.

Тігіпко завісив міста білбордами і оголосив праймеріз, замінивши партійну конкуренцію вуличними оглядинами. У переважній більшості випадків реакція городян на "обличчя" "Сильної України", яку спостерігав кореспондент "Главреда", була однотипною: "А хто всі ці люди?".

"Після викривальних заяв Олександри Кужель (заступник голови партії "Сильна Україна") відносно Партії регіонів тренд "Тігіпко-Янукович" позначився дуже чітко. Їх відносини нагадують"розборки" Ющенко і Тимошенко зразка 2005 року. І зараз місцеві бізнесмени, які розраховували, що в партії Тігіпка їх не чіпатимуть, переосмислюють свою поведінку ", - говорить Романенко.

Що стосується Яценюка, то тут і аналізувати особливо нема чого, продовжив експерт. "Лідер "Фронту змін"- такий невиразний, як і його білборди. Тобто форма в даному випадку відображає сутність його кампанії, тому, думаю, її результат, швидше за все, буде посереднім".

Гірше ситуація тільки у Юлії Володимирівни: антирейтинг її депутатів "зашкалює" (у Андрія Сенченка, наприклад, він складає "мінус 66"), білборди не переведені на російську мову і не адаптовані, говорить Романенко. Результат, загалом-то, передбачуваний.

Тупик Партії регіонів

Крім конкурентів, у Джарти вистачає проблем всередині самої Партії регіонів. Так, судячи із повідомлень ЗМІ, у нього позначився явний конфлікт з однопартійцями Антоном Пригодським, який раніше курирував Крим (нібито через конфлікт з приводу гольф-клубу), а також з Ігорем Шкірею (через землю на ПБК). У Севастополі і зовсім Партія регіонів веде до міськради кандидатів від "Авліти" - компанії, яка належить Рінату Ахметову і має види на будівництво вугільного терміналу в місті. Чи треба говорити, що севастопольці такі плани сприйняли без особливого ентузіазму.

Внутрішньопартійні інтриги вилилися в затримку із висування кандидатів в мери і складанням списків: охочих було багато, а місць мало. Але треба віддати належне - в багатьох містах "регіонали" реально провели соціологічні виміри і висунули тих кандидатів, чиє співвідношення "рейтинг-антирейтинг" виявилося найбільш прийнятним (Бабенко-Агеєв у Сімферополі, Брайко-Боярчук в Ялті, Колот-Красненков в Алушті).

Під час цих кримських "вимірів" і виявилася головна проблема ПР - кадровий голод: молоді мало, дискредитовані кадри замінити, по суті, ніким.

Умовно кажучи, перед Януковичем стоїть "сталінська дилема": як забрати стару еліту, яка призвела партію до влади, але не здатна творити, і замінити її новими людьми. Якщо цього не станеться, партія влади повторить долю "помаранчевого" проекту. Спадний тренд рейтингів - вже серйозний дзвіночок "регіоналам", говорять експерти.

Ще одну проблему "Регіонів" можна позначити як запаморочення від успіхів, особливо якщо ПР набере більшість у Верховній Раді Криму і одноосібно сформує владу. У результаті може виникнути небезпечна "змичка" - незадоволеного населення та місцевих еліт, кажуть політологи.

У будь-якому випадку Крим, як "концентрований нерв" Україна, за словами Романенка, вимагає від "Регіонів" вкрай швидкої реакції. А зволікання із розв'язанням складних проблем, часто зав'язаних у гордіїв вузол, призведе до подальшого погіршення ситуації в країні, а то і колапсу. Ресурси для подальшого розвитку в рамках пострадянської моделі повністю вичерпані.

Алла Присяжнюк

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua