Дубль два


Дубль два

Як правило, другу вищу освіту пропонується отримати за найбільш затребуваними спеціальностями: фінанси, бухгалтерський облік, юриспруденція, маркетинг, управління людськими ресурсами, менеджмент та ін За оцінками Міністерства освіти і науки, щорічно кількість бажаючих отримати другу вищу зростає на 15 - 20%.

Клієнт дозрів

Другий раз беруться навчати студентів за спеціальностями, які найбільше цінуються на ринку праці: економіка, фінанси, менеджмент, маркетинг, управління, юриспруденція, іноземні мови, інформаційні технології (фахівці як з програмного, так і з апаратного забезпечення). Останнім часом збільшується інтерес до другої вищої освіти в галузі соціології, політології, психології, реклами, дизайну, індустрії туризму, екології, біотехнологій, а зростання виробництва сприяло пожвавленню на ринку інженерних спеціальностей.

Дослідження, проведене фахівцями проекту 2EDU компанії Begin Group, показало, що найчастіше люди отримують другу вищу освіту у 21-25 років (47% респондентів), рідше - у віці від 26 до 30 років (23%). Досить високий відсоток тих, хто вирішив продовжити навчання в 31-40 років (16%).

Більшість бажаючих (61%) - працевлаштовані фахівці. Студенти, що поєднують трудову діяльність і підготовку у вузі, становлять 24%, непрацюючі студенти - 9%, домогосподарки - 6%. Більшість студентів (67%) вирішили продовжити навчання з метою розвитку власної кар'єри. Очевидно, що перше вища освіта не дає достатніх знань і навичок для повноцінного професійного розвитку. Тому студенти і прагнуть заповнити прогалини в знаннях.

Серед працевлаштованих фахівців основний мотив - отримання нових знань, необхідних для професійного зростання. Цей пункт відзначили 65% працюючих респондентів.

"Переважно за другою освітою приходять люди від 25 до 45 років. Їх першої освіти часто виявляється недостатньо для успішної кар'єри, особливо якщо професія за роки реформ випала з розряду престижних або уявлення про неї змінилися, - пояснює директор департаменту вищої освіти Міносвіти Ярослав Болюбаш.

За його словами, як правило, це люди, які не пішли працювати за фахом, і, пропрацювавши в конкретній компанії якийсь час, розуміють, що для подальшого кар'єрного росту їм не вистачає ні знань, ні відповідного диплому. "При цьому ВНЗ активно розширюють програми перепідготовки, тому що конкуренція на ринку вищої освіти зростає - наслідки демографічної кризи, у зв'язку з якою ВНЗ щороку недораховуються абітурієнтів-старшокласників, змушують їх приділити пильнішу увагу платоспроможним студентам, котрі бажають отримати другий диплом", - говорить Болюбаш.

Конкуренція мотивує навчання

На думку головного економіста Американського товариства сприяння навчанню і розвитку, в 90-і рр.. ХХ ст. зростання економіки за рахунок підвищення ступеня навчання працівників склало 2,1%, за рахунок зростання населення - 0,4%, за рахунок збільшення капіталу - 0,5%.

"Друга вища - аж ніяк не мода, а необхідність, продиктована здоровим глуздом, - пояснює директор тренінг-центру "Спікер" Наталя Лозійчук .- З кожним роком ми все більше наближаємося до європейських стандартів, коли нормою для людини стає безперервне навчання . Сучасні реалії такі, що за два роки може докорінно змінитись ринок, система взаєморозрахунків, програмне забезпечення, і фахівець, якщо хоче утримати свої позиції, змушений йти за новими навичками і знаннями. Освіта в другому або третьому вузі, тренінги, семінари, участь у конференціях - все це дозволяє людям професійно розвиватися ".

Відповідно до закону "Про вищу освіту", друга вища в Україні є платною. Правда, є два винятки з правила: якщо людина не може знайти роботу за своєю освітою, і тоді її перекваліфікацією займається державна служба зайнятості, або якщо мова йде про педагогів, які мають намір підвищити свою кваліфікацію, вивчаючи українську мову, що підтримується і фінансується державою.

Вартість післядипломної освіти, як правило, дорівнює оплаті стаціонару в обраному навчальному закладі. Ціна одного року навчання коливається від $ 500 до $ 4000, залежно від ВНЗ та спеціальності. Вступних іспитів зазвичай не буває, але проводиться співбесіда або тестування. Термін навчання - від 1 до 5 років. Навчальні програми скорочені переважно за рахунок загальноосвітніх дисциплін, але в будь-якому випадку складають не менше 500 годин.

Підставою для зарахування до обраного вузу є диплом про першу вищу освіту. Вступні іспити проводять не всі вузи - це тестування або спеціальне професійне випробування, а найчастіше - співбесіда.

Частіше за навчання платять самі студенти, рідше - роботодавець. І пояснюється це не стільки скупістю роботодавця, скільки прагненням самих співробітників бути вільними від трудових зобов'язань. Як правило, після отримання другої освіти вартість такого фахівця на ринку праці зростає на 15-30%, якщо ж за навчання співробітника платила компанія, зазвичай підписується якась угода про те, скільки співробітник повинен пропрацювати на компанію, в іншому випадку він повинен повернути витрачені на нього гроші.

Як показує європейська статистика, криза завжди добре позначається на ринку освітніх послуг - поки немає можливості заробити, багато європейців витрачають час на своє навчання, до того ж це хороший спосіб вкладення грошей, які зараз не дуже хочеться довіряти банкам.

При цьому завжди вітається залучення викладачів, які мали практичний досвід. "Від тих, хто працює зі слухачами другої вищої, потрібна наявність досвіду практичної діяльності у своїй сфері, володіння сучасними методами навчання дорослих - як правило, такі слухачі набагато вимогливіші й чекають від викладача якихось практичних навичок, стандартна начитка лекцій їх не цікавить" , - зазначає Ярослав Болюбаш.

При цьому, за оцінкою рекрутингових агентств, близько 30% претендентів на керівні посади мають два і більше дипломів про вищу освіту - і ця тенденція буде продовжуватися, оскільки конкуренція на ринку праці практично не зменшилася з початку кризи.

Олеся Остафієва

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua