Фірташу вже віддали стратегічні ГЗК


Фірташу вже віддали стратегічні ГЗК

Окрім контролю над газорозподільчими системами України (основними міськ- і облгазами), крім 12,1 млрд. кубометрів газу, які НАК "Нафтогаз України", зважаючи на все, муситиме повернути співвласнику "РосУкрЕнерго" Дмитру Фірташу, останньому вже встигли "задарма" віддати два стратегічно цікаві і прибуткові підприємства - Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат (ГЗК, Житомирська область) і Вільногірський гірничо-металургійний комбінат (ГМК, Дніпропетровська область). Віддали в оренду ще в 2004 році, а от орендну плату Фонд державного майна не може одержати дотепер... Втім, віддали співвласнику РУЕ не тільки два названі комбінати, а й практично всю хімічну промисловість. Тож користується пан Фірташ з партнерами прибутковими держкомплексами і горя не знає. Не знає, тому що немає, здавалося б, проблем зі збутом продукції названих підприємств, та й зі сплатою державі за їхню оренду - просто Фірташ вирішив за оренду не платити. Та й усе. І навіть найсправедливіше українське правосуддя в цьому випадку було на боці орендаря, а не держави…

Ця історія вже майже бур’яном заросла. Вірніше, заросла б, якби влітку 2010-го голова правління ЗАТ "Кримський титан" О.Нечаєв не відповів на черговий лист-вимогу Фонду держмайна України (докладніше текст цього листа див. на сайті "ДТ"). ФДМ вимагав від ЗАТ "Кримський титан" сплатити нарешті державі орендну плату за Вільногірський гірничо-металургійний та Іршанський гірничо-збагачувальний комбінати.

Суть відповіді нинішнього глави підприємства міститься в останньому абзаці його листа:

"Враховуючи, що майно цілісних майнових комплексів Іршанського ГЗК і Вільногірського ГМК було передано ЗАТ "Кримський титан" на підставі ст. 58 Закону України "Про виконавче провадження" на зберігання на виконання ухвал господарського суду м. Києва від 02.11.2009 р. у справах №42/583, №42/582 відповідними підрозділами органів державної виконавчої служби, у товариства на сьогоднішній день відсутні правові підстави для сплати орендної плати за користування вказаним майном".

Поясню, чому два рішення госпсуду Києва дають такі необмежені права ЗАТ "Кримський титан".

Існують два рішення вищезгаданого суду. Як правильно їх назвав пан Нечаєв - №42/583 і №42/582 від 02.11.2009 р., відповідно до яких, за його версією, "накладено арешт на майно цілісних майнових комплексів Іршанського ГЗК і Вільногірського ГМК та заборонено ЗАТ "Кримський титан" та будь-яким іншим особам вчиняти дії щодо розпорядження майном зазначених комбінатів, у тому числі продавати, перепродавати або відчужувати їх в інший спосіб".

Тож тривалий час Іршанським і Вільногірським підприємствами користувався ЗАТ "Кримський титан". Хто курирує це ЗАТ і "стриже" з нього прибуток - не знає тільки лінивий. Це Дмитро Фірташ, він же - власник відомої не тільки в Україні компанії OstChem.

Започаткував збирання під одне фірташівське крило всієї хімічної промисловості України навіть не указ тодішнього президента України Леоніда Кучми №765/2004 від 7 липня 2004 року. Спочатку Іршанський ГЗК і Вільногірський ГМК були передані в управління створеній ДАК "Укрполіметали". І вже тільки потім в оренду (на п’ять років) ЗАТ "Кримський титан". До слова, держвідомства тоді навіть намагалися скасувати названий президентський указ через його неконституційність. Але не вийшло. Як не виходить тепер у керівництва ФДМ розірвати договори оренди із ЗАТ "Кримський титан".

Ще на початку 2005-го президент В.Ющенко і держсекретар О.Зінченко одержали лист і доповідні записки про, м’яко кажучи, жалюгідний стан Іршанського ГЗК і Вільногірського ГМК. У них прямо було зазначено, зокрема, про Вільногірський ГМК:

"Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат (ВГМК) заснований на найбільшому родовищі титано-цирконових руд Європи.

Промислова розробка цього родовища інтенсивно здійснюється вже 50 років, а розвідані запаси мінеральної сировини за досягнутого видобутку гарантовані ще на 60 років.

З огляду на це в України є унікальна можливість упровадження замкнутих технологій виробництва металевого титану, цирконію і гафнію... які використовуються у високотехнологічних галузях промисловості...

Розроблені ще 1995 року державні програми "Титан України" і програма виробництва "ТВЕЛ" (ядерна енергетика) не реалізовані.

На базі Вільногірського ГМК побудовано і здано в експлуатацію в 2003 році єдиний в Україні "Завод цирконових вогнетривів", який працює на сировині (цирконовий концентрат) комбінату, що забезпечує всі скловарні заводи України спеціальним вогнетривом для їхнього будівництва та експлуатації.

Комбінат забезпечує сировиною титанову, електродну, вогнетривку і керамічну галузі промисловості України, країн СНД і понад 60% продукції відправляється на експорт у країни далекого зарубіжжя.

ВГМК є містоутворюючим підприємством, де працює близько 6 тисяч чоловік. Щорічні витрати комбінату на утримання соціальної сфери становлять близько 10 млн. грн.

Це підприємство всі роки було одним із найбільш прибуткових, з високим рівнем рентабельності.

Та після передачі ВГМК в управління ДАК "Укрполіметали", а потім - в оренду відповідно до указу президента України від 7 липня 2004 року №765/2004 ЗАТ "Кримський титан" у 2004 році фінансово-господарські показники комбінату різко погіршилися. З прибуткового підприємства комбінат перетворився на збитковий. Так, за 2004 рік фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування відповідно до бухгалтерського обліку становить мінус 3,7 млн. грн. проти 34,4 млн. грн. у 2003 році, рентабельність товарної продукції зменшилася з 22,1% до 14,2%, обсяги відрахувань до бюджету зменшилися з 32,5 млн. грн. до 21,9 млн. грн. На комбінаті практично припинено роботи з технічного переозброєння і модернізації підприємства.

Вільногірський ГМК є одним із найбільших монополістів і найважливіших промислових конгломератів держави. Тому щоб уникнути і запобігти процедурі незаконної приватизації Вільногірський ГМК слід вивести із статусу філії та оренди нещодавно створеної структури ЗАТ "Кримський титан" з поверненням йому статусу самостійної юридичної особи та внесенням до реєстру державних підприємств, що входять до списку об’єктів стратегічної важливості".

Такі листи небайдужі до долі галузі фахівці писали у всі інстанції ще кілька років тому.

Усі ці роки прибуток ЗАТ "Кримський титан" одержує, а державі від цього ніякого доходу. Схема проста і давно обкатана.

Як стверджують експерти, 50-150 дол. на тонні експортованої сировини орендарі ГЗК "заощадили", щоб до скарбниці не платити, а прибуток свій за кордоном одержували - зі своєї кишені у свою ж.

Далі - більше...

Наприкінці 2004 року, після свого створення, "Кримський титан" одразу ж отримав в оренду технологічний комплекс з видобутку ільменітової руди і виробництва двоокису титану на базі державної акціонерної компанії "Титан". Президент Л.Кучма ще тільки підписав указ про це, а потенційні "інвестори" вже тут як тут.

Так чи інакше, а наприкінці 2004-го "Кримський титан" орендував на п’ять років Іршанський і Вільногірський комбінати, на той час - державні. Орендар перерахував до скарбниці всього 67 млн. грн. - за обігові кошти. А от за обладнання - жодної копійки. Хоча зобов’язувався платити за оренду щороку 21 млн. грн. Та ба. Вже навесні 2005 року Генеральна прокуратура оскаржила законність передачі Іршанського ГЗК і Вільногірського ГМК в оренду.

Відтоді і триває судовий позов між орендарем - ЗАТ "Кримський титан" і орендодавцем - Фондом державного майна України. Хоча екс-голова ФДМ Валентина Семенюк поділяла думку про те, що два вищезгадані комбінати були незаконно передані в оренду ЗАТ "Титан України".

А далі було, як було. Історія ще не завершилася...

Дуже важливим є і той факт, що хімічна промисловість споживає досить багато газу. Тож, як ви самі розумієте, пану Фірташу дуже доречними будуть 12,1 млрд. кубометрів газу, які НАК "Нафтогаз України" має повернути компанії "РосУкрЕнерго". Як відомо, практично 50% РУЕ володіє також Дмитро Фірташ…

Нині керівниками всіх підприємств титанової галузі України є представники компанії Дмитра Фірташа - OstChem Holding (див. рис.). Основна частина кадрових перестановок відбулася у серпні-вересні цього року. Приміром, призначений генеральним директором ДАХК "Титан України" О.Нечаєв з 2007 року був головою правління ЗАТ "Кримський титан". Його наступник на цій посаді - О.Шитманюк до призначення на посаду був фінансовим директором ЗАТ "Кримський титан". В.о. голови правління ПАТ ДАК "Титан" призначено колишнього заступника начальника юридичного управління ЗАТ "Кримський титан" О.Гербутова. ВАТ "Сумихімпром", яке входить до складу ДАХК "Титан України", очолив І.Лазакович, колишній член правління ЗАТ "Кримський титан". Плановане до включення до складу ДАХК "Титан України" казенне підприємство "Запорізький титаномагнієвий комбінат" також очолив представник OstChem Holding.

Таким чином, питання збереження контролю над діяльністю цілісних майнових комплексів державних підприємств Іршанський ГЗК і Вільногірський ГМК для OstChem Holding можна вважати вирішеним.

У разі розірвання орендних договорів (термін яких закінчився у вересні 2009 року, але право пролонгації яких ще на два роки відстоює компанія OstChem у суді) майно цих комбінатів буде включено до складу холдингу ДАХК "Титан України".

Що стосується несплати ЗАТ "Кримський титан" орендної плати за користування цілісними майновими комплексами Іршанського ГЗК і Вільногірського ГМК, то можна не сумніватися в тому, що це назавжди втрачені для держбюджету гроші. Холдингом Фірташа OstChem буде виставлено до компенсації витрати на нібито здійснене поліпшення орендованих майнових комплексів. Адже після ремонту вони переходять уже на баланс OstChem. І таким чином держмайно плавно розчиняється... Зважаючи на сьогоднішню розстановку сил і цілковиту відсутність контролю з боку держорганів, у кращому випадку можна розраховувати на те, що державі вистачить боргу з орендної плати (його ще треба одержати) для взаємозаліку з OstChem.

Ганна Люта

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
  Дивись також
  Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
  грн
  Замовити кредит онлайн
  В Контексті Finance.ua