Тимошенко здалась


Тимошенко здалась

На місцевих виборах-2010 Україна в кращому разі повернеться у славні часи Леоніда Кучми. У гіршому - втручання державної машини у виборчий процес буде ще більш вагомим.

На додаток до вже призабутих у багатьох регіонах країни проявів мінресурсу влада на нинішніх місцевих виборах готова згадати будь-які виборчі напрацювання минулих часів

Це і зняття з реєстрації неугідних кандидатів за день до голосування, і активне використання силовиків для "утихомирення" особливо активних, та інші "витівки", що мали в епоху Кучми певний успіх. З'явилися і ноу-хау - створення клонів цілих осередків, наприклад партії "Батьківщина", або спроба взагалі не допустити до виборів окремі місцеві організації. Але реакція опозиції на плани влади, м'яко кажучи, уповільнена. Вона, звичайно, не сидить склавши руки і вибудовує захисні редути, однак робить це половинчасто, мляво і навіть якось приречено.

"Протерміноване" виключення Губського

Виключення із парламентської фракції БЮТ Богдана Губського, Івана Деньковича та Арнольда Радовця - крок, безумовно, розрахований на демонстрацію справжнього очищення лав "Батьківщини". Але зробити це треба було як мінімум на півроку раніше, а не чекати кампанії з виборів до органів місцевого самоврядування, що стартує, до речі, вже відсьогодні. Саме в березні було завдано удару по одній з головних електоральних вотчин Юлії Тимошенко - Київській області. Влада столичного регіону примудрилася створити свою більшість в облраді, незважаючи на те, що всі ці роки тамтешня фракція БЮТ сама складала більше половини депутатів облради. Але "бютівську" фракцію розкололи, а колишній спікер облради Володимир Майбоженко подав у відставку сам. Багаторічним куратором Київської області був як раз Губський, на якого орієнтувалася левова частка депутатів обласної фракції. Тепер близький до Губського Майбоженко оскаржує своє зняття з партійної посади (він був головою облосередку, але тепер виключений з "Батьківщини") у суді і навіть отримав від влади дублікат печатки головного обласного "батьківщінівця".

Другим не просто сигналом, а відвертим трубним гласом для Тимошенко була весняна втеча з БЮТ до коаліції трьох (як мінімум) близьких до Губського нардепів. Одночасно вони, будучи вихідцями з Черкащини, частково знекровили черкаську клітинку, але до київського варіанту там поки не дійшло - в Черкасах були сильні й інші "бютівські" групи, а не тільки Губського. До речі, минулого тижня одну із заявлених перебіжчиками з БЮТ депутатських груп очолив "багнет Губського" Ігор Савченко - не інакше, як Богдан Володимирович передчував глобальну прочуханку і запасся запасним аеродромом. Адже Тимошенко, виключивши Губського, по суті, знецінила його активи в торгах з коаліціантами: викритий шпигун - не рівня шпигунові чинному, нехай він і знаходиться під підозрою. Тепер Губський сподівається поторгуватися з владою наявністю однієї з груп "тушок". За ним ніхто з фракції БЮТ вже не побіжить. Хіба що, можливо, його давні бізнес-партнери Павло Костенко та Сергій Осика, але вони ще не раз замисляться, чи варто це робити.

Що стосується Деньковича та Радовця, то вони давно вже "тушканчики", Денькович вже не перший місяць плете личаки рідній "Батьківщині" на Львівщині за сценарієм з Київської області, а Радовець як один з головних партійних орговиків (нині - колишніх) знає всі слабкі місця всіх партійних осередків. І цими знаннями, мабуть, вже не перший місяць користуються вороги Тимошенко. Але чому Деньковича та Радовця покарали тільки зараз? І чому не вигнали з фракції БЮТ інших "тушок", зокрема, екс-керівників партосередків Харківщини і Луганщини Олександра Фельдмана і Віталія Курила, адже ці області - теж гарячі точки "Батьківщини"? Інакше ніж половинчастою і запізнілою цю прочуханку не назвеш. Варто було б діяти раніше і з "антирейдерськими" змінами до партійного статуту, який "Батьківщина" прийняла на своєму з'їзді, що відбувся на цьому тижні. Мін'юст вочевидь може затягнути з реєстрацією статутних правок аж до 31 жовтня, і, отже, не допустити до реєстрації окремі партосередки або пустити на вибори їх клони. Тимошенко не дарма поскаржилася на цьому тижні на передвиборні обмеження влади дипломатам провідних західних демократій. Судячи з усього, остання надія, як завжди, на Європу, що вона таки надоумить офіційний Київ не переходити межі.

Виборчкомівська Дубина

Ось у чому закордон нам не допоможе, так це в принципі формування виборчкомів - від ЦВК і до рівня районних ТВК комісії будуть підконтрольні владі. А, як відомо, важливо не тільки те, як проголосують, а й хто підрахує. Фальсифікацій багато і різних було в усі роки незалежності України, але тепер подібне явище буде можливе тільки з дозволу влади - опозиційні учасники виборів, навіть якщо захочуть, не зможуть сфальсифікувати їх результати. У Центрвиборчкомі ще до президентських виборів команда Віктора Януковича зуміла переломити ситуацію на свою користь, тепер же Партія регіонів ще більш зміцнила свої позиції в цьому органі.

Голова ЦВК Володимир Шаповал уже не соромиться працювати за заданою траєкторією ПР. Його заступник Андрій Магера, судячи з останніх його дій, втратив симпатії до опозиції, які зберігав всі роки своєї роботи в ЦВК, і наслідує приклад Шаповала. Це можна пояснити тим, що Магера до призначення в ЦВК був помічником нардепа Давида Жванії і ніколи не рвав зв'язків зі своїм колишнім шефом. А після того, як Жванія став лідером "нашоукраїнських" "тушок", можливо, політичні вектори змінив і Магера. Втім, опозиція тепер може розраховувати в Центрвиборчкомі тільки на трьох з п'ятнадцяти - на заступника голови ЦВК Жанну Усенко-Чорну, що відзначилися раніше в боях за інтереси Тимошенко, на близького до Юлії Володимирівні Ігоря Жиденка (свого часу працював юристом ЄЕСУ та фірми "Беютага" ), а також на Юлію Швець (дочка колишнього адвоката Тимошенко, а нині нардепа від БЮТ Віктора Швеця). Тобто все, що відбувається в ЦВК, опозиція знати буде, але вплинути на роботу комісії не зможе.

Схожа ситуація складеться і в тервиборчкомах. З 18 членів в будь-якій ТВК опозиція зможе розраховувати максимум на половину - на "бютівську" трійку і на трьох за квотою НУ - НС. Якщо, звичайно, не підметушаться "тушки" і низка проплачених владою партій (цих партій, нагадаємо, цілих дев'ять). А те, що метушня спостерігається небувала, підтверджують перші сформовані склади ТВК. Тобто повсюдно виборчкоми будуть сформовані так, щоб більшість у них відійшла можновладцям, як це і було сплановано новим законом про місцеві вибори.

Вибори не промоніторить ніхто

Вперше за останні роки нікому буде проводити докладний моніторинг виборчого процесу. Наприклад, є показовою в цьому плані ситуація з Комітетом виборців України, який, за даними "Коментарів:", зараз банально не має коштів для звичної справи. Фактично на моніторингу виборів заощадила і влада, і опозиція, але останній моніторити процес буде, напевно, важливіше. Не надала гранти і нібито заклопотана долею демократії в Україні Європа.

Безумовно, "Батьківщина" та інші традиційно направлять своїх активістів як спостерігачів за голосуванням, де-не-де їм вдасться зафіксувати фальсифікації, а подекуди їх навіть зупинити. Але системно ніхто відати цим напрямком не буде, хіба що локально якийсь багатий опозиціонер самостійно "підгоне" для цього спеціально навчених людей, наприклад місцеву організацію того ж КВУ або інших містечкових представників "третього сектору". Але навіть звести дані з місць в одну цілісну картину в країні не зможе вже ніхто. А тим більш оперативно запропонувати, як з виявленими проблемами боротися.

Олег Поліщук

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua