Регіонали візьмуться за суди по повній програмі


Регіонали візьмуться за суди по повній програмі

На найближчі роки в судовій системі має запанувати нудьга - претензії регіоналів на провідні позиції на юридичному світі не ставлять під сумнів навіть їх завзяті опоненти.

Сьогодні відбудеться перше після літніх канікул засідання Вищої ради юстиції (ВРЮ). Ця подія примітна вже тим, що члени ВРЮ вперше за історію незалежної України візьмуться за призначення і звільнення керівників судів.

Такими повноваженнями наділяє цей орган новий закон про судоустрій і про статус суддів, що набрав чинності в кінці липня. Завдяки цьому доведений до логічного кінця процес концентрації влади в судовій системі в рамках позасудового колегіального органу - ВРЮ. Нині вже загальновідомо, якими можливостями там володіє команда глави комітету Верховної Ради з правосуддя, члена ВРЮ Сергія Ківалова (Партія регіонів).

Заковика лише в тому, що через тотальне домінування регіоналів в судовому світі несподіваних або конфліктних рішень у ВРЮ вже, швидше за все, не передбачається. Зокрема, на чолі Вищого госпсуду (ВГСУ), тобто на чолі всієї системи госпсудів, стоятиме екс-голова Донецького апеляційного госпсуду Віктор Татьков, якого Ківалов бачив у цьому кріслі ще з 2008 р.

З Вищим адмінсудом (ВАСУ) і, відповідно, судовою адмінвертикаллю іще простіше: саме впливові юристи регіоналів допомогли нинішньому в.о. глави ВАСУ Олександру Пасенюку зберегти своє високе крісло в 2009 р. Навіть незважаючи на неабияку протидію з боку команди голови Верховного суду (ВСУ) Василя Онопенка, який мав серйозні можливості в судах до оголошення результатів останніх президентських виборів.

Нема про що говорити і з приводу одного з найважливіших судів у судовій адмінвертикалі - в крісло глави Окружного адмінсуду Києва замість звільненого за порушення присяги судді Олега Бачуна прийде Павло Вовк. Щоправда, Вовк і без того сьогодні керує судом в статусі в.о., а раніше він числився помічником у народного депутата Сергія Ківалова. У всіх інших впливових столичних (та й не тільки столичних) судах ситуація з керівним складом вирішуватиметься приблизно в такому ж дусі.

Хоч як це вражає, але знакові юристи Партії регіонів використовують для зміцнення своїх позицій в судах ті ж самі кадрові інструменти, на базі яких була збудована і влада їх непримиренного опонента Василя Онопенка.

До речі, саме за вживання таких важелів члени команди Сергія Ківалова невпинно критикували голову ВСУ. В будь-якому разі, ситуація сьогодні виглядає таким чином: у ВРЮ сьогодні зібрані всі повноваження, пов'язані з призначенням, обранням і звільненням суддів, а також з призначенням і звільненням голів судів та їх заступників. Отже, доля будь-якого без винятку судді в країні - в руках більшості, яка задає тон роботі ВРЮ. За минулі місяці всі без винятку судді це для себе з'ясували.

Така неформально-кулуарна влада цілком влаштовує регіоналів і, як наслідок, тепер немає необхідності здійснювати гучні показові звільнення суддів за порушення присяги. Під питанням залишаються лише Василь Онопенко і один з його соратників, глава госппалати ВСУ Валентин Барбара.

Але на старті нового політичного сезону абсолютно незрозуміло, наскільки команда Сергія Ківалова налаштована йти до кінця в цих випадках. Тим більше що миролюбні зустрічі президента Віктора Януковича і Василя Онопенка проходять досить регулярно, а сам Онопенко припинив критикувати чинну владу за перетворення в судовій системі. Навіть незважаючи на те, що саме через ці перетворення він і члени його команди фактично залишилися ні з чим у судовому світі.

Але жодна влада ще не була вічною, і, можливо, Василь Онопенко ще матиме шанс відіграти назад цю судову реформу. А для цього потрібно за будь-яку ціну утримати за собою крісло глави ВСУ. Регіонали ж після низки гучних звільнень, здійснених весною-літом цього року, теж хочуть взяти тайм-аут. Репутація недолюдків в судовій системі їм теж абсолютно ні до чого. Цілком достатньо того, що більшість впливових суддів вже навчилися бігати за ними навшпиньки.

Як би там не було, ВРЮ сьогодні покликана визначати глобальну політику в судовій системі на тривалий період, що неминуче провокує набагато вищу увагу до цього органу, ніж раніше. Але, швидше за все, мотиви більшості серйозних рішень ВРЮ будуть приховані в тіні кулуарних інтриг і про істину того, що відбувається, доведеться здогадуватися лише за непрямими ознаками.

Проте головна стратегічна магістраль очевидна - через цей орган пройдуть лише ті рішення, які викликають задоволення у ключових юристів Партії регіонів. А ті, хто такого задоволення не викликає, вже зрозуміли: вчасно написана заява про звільнення теж може бути хорошим шансом в житті, яким гріх не скористатися.

Андрій Уманець

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua