Литвицький: Україна набагато краще готова до повторення світової кризи, ніж два роки тому — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Литвицький: Україна набагато краще готова до повторення світової кризи, ніж два роки тому

Казна та Політика
499
Можливе погіршення економічної ситуації в світі торкнеться і України, проте країна значно менше постраждає від нього, чим два роки тому, оскільки сьогодні набагато краще готова до подібних криз, вважає керівник групи радників глави Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький.
"Не треба лаштувати ілюзії, як в 2008 році, що нас врятує декаплінг (теорія про малу залежність країн, що розвиваються, від розвинених). Уникнути негативного впливу ми не зможемо, але сьогодні ми озброєні додатковими п'ятьма валами захисту", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" в середу.
Литвицький відзначив, що, по-перше, зроблено правильні, хоча і непопулярні бюджетні кроки: скорочується його дефіцит, оптимізуються витрати.
По-друге, він вказав на наявність працюючої програми співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ). "Сьогодні у нас є фінансування з боку МВФ, тоді як в 2008 році однієї з причин різкої реакції валютного ринку була невизначеність по роботі з Фондом", - пояснив радник глави НБУ. Він додав, що наявність програми фінансування МВФ вже сьогодні дозволяє Україні вирівнювати платіжний баланс, що погіршився в середині літа.
Третім "валом оборони" від можливої кризи Литвицький назвав нормалізацію торговельно-економічних відносин з Росією. "Наприклад, сьогодні нам більш-менш зрозумілі перспективи четвертого кварталу", - пояснив він важливість цього чинника.
Литвицький також відзначив велике значення для посилення стійкості української економіки і фінансової системи нормалізацію ситуації довкола Національного банку. Він нагадав, що виступи уряду проти НБУ в 2008 році породили дуже небезпечні чекання ринкових гравців. "Тому дуже правильними були кроки по прийняттю влітку цього року закону, який нормалізував ситуацію довкола НБУ. І сьогодні ніхто не тикає, не тисне на Нацбанк", - підкреслив співрозмовник агентства.
По-п'яте, він звернув увагу на рішення уряду відмовитися від введення повної заборони на експорт зернових. "Це дуже важливо, оскільки означає, що влада бере уроки з минулого. Такі економічно правильні рішення заспокоюють ринки", - сказав Литвицький.
Керівник групи радників глави НБУ також відзначив, що підсумки червня-липня дають підстави говорити, що Україні вдалося уникнути серйозного сповільнення відновлення економіки.
"Зниження в сільському господарстві і транспорті було перекрите поліпшенням торгівлі і різким сповільненням спаду в будівництві, тоді як в промисловості уповільнення виявилося невеликим. Це означає, що бюджетна мета - зростання економіки на 3,7% в 2010 році - залишається в зоні досяжності", - заявив експерт.
За його оцінками, сповільнення зростання економіки з початку цього року до 5-6% з 6,3% після першого кварталу набагато менше, ніж торік (з 20,3% до 17,8%), тому пояснювати зростання лише ефектом низької бази 2009 років було б неправильним.
Він особливо виділив серйозне поліпшення ситуації в будівництві, яке свідчить про зростання інвестицій і пожвавлення внутрішнього попиту, а також зменшує інфляційний тиск. Литвицький підкреслив, що інвестиційне пожвавлення, що почалося, зафіксував у другому кварталі і Держкомстат, за даними якого інвестиції в основний капітал за підсумками півріччя зменшилися на 7,4%, тоді як за підсумками першого кварталу падіння досягало 18,3%.
На його думку, після унікальної чотиримісячної дефляції в країни зберігаються хороші перспективи і в плані інфляції. "Є максимальні шанси мати інфляцію нижчу, ніж в 2009 році, і все ще шанси мати однозначну інфляцію, особливо базову", - вважає Литвицький.
Он додав, що підсумки збору зернових спростували найгірші варіанти прогнозів, що дає підстави для цінової стабільності продовольчого сегменту споживчого кошика, яка компенсує давно необхідні зміни тарифів.
Експерт також відзначив, що курс гривні залишається стабільним з деякою схильністю до малого зміцнення, бо платіжний баланс не дає підстав для великого зміцнення.
"Я оптимістично дивлюся на ситуацію: поки сценарій розвивається в очікуваному напрямі", - сказав Литвицький.
Він підкреслив, що істотний вклад в пожвавлення економічної активності і зростання внутрішнього споживання вніс також Національний банк, який прийняв останнім часом рішення про зниження базових процентних ставок.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас