0 800 307 555
0 800 307 555

Точка зору: Зміни до Закону про акціонерні товариства можуть виявитись згубними для ринку


Точка зору: Зміни до Закону про акціонерні товариства можуть виявитись згубними для ринку

Внесення запропонованих змін до Закону Про акціонерні товариства, які дозволять власникам більше 95% акцій АТ примусово викуповувати акції міноритариев, може спровокувати масовий відтік ліквідності з українського фондового ринку, що призведе до фактичного знищення біржової торгівлі в Україні, вважає Дмитро Тарабакін, керуючий директор ДІК Dragon Capital.

Сьогодні майже 45% ліквідності фондового ринку припадає на компанії, більше 95% акцій яких прямо або побічно зосереджено в одних руках. З 15 компаній, що входять до індексу Української біржі, до цієї категорії відносяться п'ять підприємств: Авдіївський коксохімічний завод, Алчевський меткомбінат, Азовсталь, Укрсоцбанк і Райффайзенбанк Аваль. На торги паперами цих компаній в середньому припадає близько третини ліквідності українського фондового ринку.

Зараз мажоритарні акціонери не мають механізму примусового викупу акцій у міноритаріїв, і делістинг є для публічних компаній складною, тривалою і витратною процедурою. Тим часом, у власників компаній може бути декілька приводів піти з біржі. За останній час вимоги до звітності українських емітентів і розкриття інформації посилилися, хоча вони все ще набагато м'якші, ніж на ринках сусідніх країн. Крім того, зручна можливість позбавитися від місцевих міноритаріїв може спонукати мажоритарних акціонерів крупних публічних компаній України вивести ці підприємства з лістингу, аби розмістити свої активи на більш ліквідних і престижних західних майданчиках.

Вихід з біржі емітентів такого масштабу відкине український фондовий ринок на багато років назад. Запропоновані поправки також позбавлять інвесторів можливості самостійно визначати термін інвестування, що зменшить привабливість українських активів для довгих грошей. Це, у свою чергу, уповільнить розвиток інвестиційного і страхового ринків України, а також галузі недержавних пенсійних фондів, реформою яких зараз активно займається уряд.

Крім того, буде обмежений інвестиційний вибір людей, які хочуть отримувати додатковий прибуток від своїх заощаджень. З моменту допуску приватних українських інвесторів до торгів на українській біржі пройшло трохи більше року, але трейдери-фізособи вже здійснюють більше 30% від загального обсягу торгів, і ця частка упевнено зростає. Якщо великі українські компанії перейдуть на західні майданчики, іноземні інвестори, як брокерські компанії, які їх обслуговують, з легкістю перемкнуться на нові біржі. А українські інвестори, яким заборонено торгувати паперами іноземних емітентів, залишаться ні з чим.

Між тим саме ця категорія інвесторів має для України ключове значення. "У країнах Центральної і Східної Європи фондовий ринок служить локомотивом економічного зростання, зручним і надійним способом вкладення інвестицій населення в економіку країни. Унікальність біржової торгівлі в тому, що інвестором може стати будь-яка людина, практично без обмеження із суми вкладу.

Це потенційно дає українським підприємствам доступ до колосального обсягу коштів, які на сьогоднішній день лежать "під подушкою" і не працюють ні на своїх власників, ні на економіку країни. Значна частина коштів, які зараз знаходяться поза банківською системою і оцінюються в $50-60 млрд., належить приватним особам. Аби залучити ці гроші в економіку, держава повинна прагнути розвивати український фондовий ринок, роблячи його стабільнішим і привабливішим як для емітентів, так і для інвесторів", - упевнений Д. Тарабакін.

Запровадженням запропонованої поправки до Закону Про акціонерні суспільства держава швидше отримає зворотний ефект.

Вірогідно, це нововведення запропонували, аби допомогти акціонерним компаніям закрити питання мертвих душ в реєстрах, але це дуже небезпечне вирішення проблеми, і не далеко найкраще. Якщо поріг для примусового викупу все ж буде встановлений, на найближчі декілька років він повинен скласти не менше 99% для публічних компаній. За цей час український фондовий ринок зможе поповнитися новими емітентами, стати більш ліквідним. Тоді відхід одного або декількох крупних гравців не зможе викликати на ринку таких катастрофічних потрясінь, які ми неминуче побачимо в такій ситуації зараз.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua