RUE хочуть втопити в грошах


RUE хочуть втопити в грошах

Втім, рішення стокгольмського арбітражу треба ще легалізувати в українських судах.

Судячи з усього, найближчим часом ми станемо свідками серіалу, де суворі дядечки з Мінтопу вестимуть складні переговори з Дмитром Фірташем про форму оплати газу - чи то грошима, чи то паливом.

Час збирати каміння

8 червня Стокгольмський арбітражний трибунал виніс вердикт про незаконність вилучення "Нафтогазом України" в січні 2009 року 11 млрд. м3 газу в RosUkrEnergo (RUE). Тим самим суд задовольнив позовні вимоги власника 50% акцій RUE - компанії Centragas AG, яка контролюється Дмитром Фірташем. З повідомлення Centragas виходить, що стокгольмський арбітраж зобов'язав НАК не лише повернути RUE "блакитне паливо", яке було експропрійоване у неї, але і сплатити неустойку (як компенсація за порушення умов контракту) у розмірі 1,1 млрд. м3. "На час вилучення вказані обсяги газу числилися за RUE, перебували в підземних сховищах України і були призначені для експорту споживачам RUE в Європі.

Рішення Стокгольмського арбітражного трибуналу підтверджує, що спірний обсяг газу був вилучений "Нафтогазом" з порушенням умов контракту з RUE про зберігання газу. Таким чином, в цілому "Нафтогаз" зобов'язаний повернути компанії 12,1 млрд. кубів газу в підземних газових сховищах України", - йдеться в повідомленні Centragas.

При середньорічних цінах, за якими НАК в поточному році імпортує "блакитне паливо" в "Газпрому" ($280/1 тис. м3), вказаний обсяг обійдеться компанії Євгена Бакуліна в $3,3 млрд. Враховуючи плачевний фінансовий стан "Нафтогазу", можна передбачити, що держкомпанії просто нічим розраховуватися з Дмитром Фірташем. Але цей факт легко спростувати. В першу чергу слід враховувати, що з початку року ставка транзиту російського газу територією України (порівняно з 2009 роком) зросла на 63% - до $2,78 за транспортування 1 тис. м3 на 100 км.

Якщо перерахувати цей тариф на запланований на 2010 рік обсяг транзиту російського палива через територію України (116,07 млрд. м3) і транспортне плече (1240 км.), виходить, що за підсумками року НАК додатково отримає $1,55 млрд. Що ж до самих обсягів газу, які "Нафтогаз" тепер повинен віддати RosUkrEnergo, то з цим в НАК теж не повинно виникнути жодних проблем, про що завчасно поклопотався глава Мінпаливенерго Юрій Бойко. Юрій Анатолійович ще в квітні домовився з главою "Газпрому" Олексієм Міллером про збільшення в 2010 році обсягів закупівлі НАК "блакитного палива" до 36,5 млрд. м3.

З юридичної точки зору ця домовленість наростила обсяги імпорту газу Україною цього року лише на 8% (або 2,7 млрд. м3), адже відповідно до додаткової угоди, підписаної в листопаді 2009 року між "Нафтогазом України" і "Газпромом", в нинішньому році наша країна повинна була купити близько 33,75 млрд. м3. Але де-факто квітнева угода Бойка - Міллера зобов'язала НАК придбати на 35% (або на 9,5 млрд. кубометрів) більше від запланованого. Цей висновок побудований на тому факті, що в згаданій листопадовій угоді між "Нафтогазом" і "Газпромом" була передбачена опція на зниження обягів закупівель газу (без застосування штрафних санкцій) на 20%, тобто з 33,75 млрд. м3 до 27.

За даними "Коментарі", саме такий обсяг газу (27 млрд. м3) НАК і планував купити в 2010 році в російської компанії. Підтвердженням цієї інформації є ратифікований Кабміном прогнозний баланс надходження і розподілу газу на поточний рік. У ньому, зокрема, йдеться про те, що для задоволення внутрішніх потреб в газі Україні в 2010 році буде потрібно 60,89 млрд. м3, з яких близько 20,67 млрд. буде забезпечено за рахунок вітчизняного видобутку, ще 13,2 млрд. м3 будуть відібрані з підземних газових сховищ, а решта 27 млрд. буде імпортовано.

Навіть якщо споживання імпортного газу не підніметься вище за мінімум в 27 млрд. м3, залишається інтригою, з яких резервів "Нафтогаз" розраховуватиметься. Поки можна лише фантазувати, чи буде компанія в рахунок погашення боргу поставляти паливо промисловим підприємствам Group DF або ризикне віддати RosUkrEnergo в безкоштовну оренду ПСГ.

НАК мені цей Фірташ

Інше питання, що зараз абсолютно незрозумілі підстави, на базі яких Стокгольмський арбітражний трибунал визнав НАК "Нафтогаз України" боржником RUE. Адже українська держкомпанія стала власником згаданих спірних 11 млрд. м3 газу після того, як досягла (у січні 2009 року) відповідної домовленості з власником 50% акцій RUE - "Газпромом". Ця угода, зокрема, передбачала, що росіяни продають нам цей обсяг газу за $1,7 млрд. (по $153,9/тыс. м3). Але оскільки на той час в НАК не було такої суми, сторони домовилися про те, що "Газпром" профінансує покупку росукренергівського газу за рахунок передоплати транзитних послуг України. А "Нафтогаз" зобов'язався використовувати ці кошти на оплату поступлених йому прав вимог "Газпрому" до RUE.

Якщо Centragas не влаштували ці умови, їй слід було подавати до суду на свого партнера з RUE - "Газпром". Як би там не було, не варто забувати, що рішення стокгольмського арбітражу носять рекомендаційний характер і без ратифікації в судовій інстанції української юрисдикції на території України до виконання не обов'язкові. У Centragas про це добре обізнані і спробують найближчим часом легалізувати це рішення в Україні.

Тому "Нафтогазу" вже зараз треба готуватися до захисту своїх прав, і Мінпаливенерго допускає оскарження стокгольмського рішення. Проте, на думку самого Дмитра Фірташа, це вже пройдений етап. Такий висновок виходить з його заяви місячної давнени. "Вже не стоїть питання - вкрали чи не вкрали газ, а стоїть питання, як конкретно повертати. У нас (в RUE і "Нафтогазу") різні позиції: ми вимагаємо відшкодування грошима, вони - газом".

Олег Кульбіда

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua