Інвестиції стримує невизначеність на ринках та фінансові проблеми


Інвестиції стримує невизначеність на ринках та фінансові проблеми

Світова фінансова криза змусила інвестиційні компанії серйозно зменшити свою інвестиційну активність. У результаті, боротьба за фінансові ресурси на міжнародному ринку капіталу серйозно загострилася. Фахівці Appleton Mayer вирішили з'ясувати у провідних інвестиційних компаній світу, у які проекти вони готові вкладати свої гроші і які сектори економіки можуть розраховувати на увагу інвесторів ...

Рік зі знаком "мінус"

Глобальна фінансово-економічна криза негативно позначилася на всіх видах інвестицій. Так, зменшення рентабельності транснаціональних компаній, викликане економічним спадом у країнах базування, призвело до відтоку капіталу з їх іноземних дочірніх структур і згортання інвестиційних програм з придбання нових активів у рамках експансії на локальних / міжнародних ринках.

Важка економічна ситуація і невизначеність на цільових ринках змусили топ-менеджмент більшості компаній зосередитися саме на питаннях поліпшення операційної ефективності, відсунувши при цьому на другий план завдання, пов'язані з розвитком бізнесу. У результаті цього найбільше постраждав ринок злиттів і поглинань (M & A), обсяг якого в 2009 році склав $ 1,97 трлн., Що на 32% менше, ніж у 2008 році (мінімальний показник, починаючи з 2004 року).

У 2009 році китайські компанії вийшли на друге місце в світі за коштами, витраченими на поглинання зарубіжних компаній ($ 45 млрд.), обійшовши за цим показником європейців. Американські компанії утримали свою першість, витративши на купівлю зарубіжних активів $ 94 млрд. При цьому обсяг транскордонних M & A в 2009 році склав близько $ 528 млрд. - мінімум з 2003 року.

Угоди M & A принесли інвестиційним банкам в 2009 році $ 18,9 млрд., що на 46% менше, ніж у 2008 році. Надходження від проведення M & A склали для банків не більше 27% загального обсягу отриманих комісій, а головним джерелом надходження комісійних стали доходи від посередницької діяльності при організації розміщення акціонерного капіталу - $ 24,9 млрд., або 36% загального обсягу доходів від посередницьких операцій.

Нездатність приватних компаній знайти ресурси для перекредитування та підтримки бізнесу, яка посилює девальвацією низки національних валют, змушує уряди витрачати все більше коштів на підтримку бізнесу. Це призвело до того, що на ринок M & A вийшов новий активний покупець - держава. Так, за попередніми розрахунками аналітичного департаменту компанії Appleton Mayer, угоди M & A за участю державного капіталу в 2009 році склали близько 12% від загального обсягу світового ринку. І це - рекордний показник за всю історію.

Значна частина угод M & A пов'язана зі спробами уряду пом'якшити наслідки важкої фінансової ситуації у великих корпораціях, банкрутство яких могло б викликати нову хвилю паніки на фінансових ринках і подальше погіршення економічної ситуації. При цьому державна підтримка сфокусована в основному на банківському секторі (наприклад, у Великобританії, держава довело частку володіння Royal Bank of Scotland до 84,9%, вклавши $ 41,8 млрд.). Серед великих транзакцій в інших галузях можна виділити участь уряду США в порятунку і General Motors страхової компанії AIG.

У 2009 році проблеми з позиковою ліквідністю призвели до того, що компанії більш охоче залучали капітал за допомогою додаткової емісії акцій, у результаті чого обсяг вторинних розміщень побив усі рекорди: загальний обсяг таких розміщень в 2009 році склав $ 689 млрд., що становить 77,5% від загального обсягу розміщення цінних паперів і є абсолютним рекордом. Обсяг проведених IPO в 2009 році склав $ 107,5 млрд., що на 11% більше, ніж у 2008 році. При цьому ринок IPO в 2009 році зміг уникнути багаторічних рекордів мінімальної активності тільки завдяки четвертого кварталу, з початку якого компанії провели IPO на загальну суму $ 32,5 млрд., що більше, ніж за три перших квартали ($ 25,7 млрд.). Враховуючи, що наприкінці 2009 року в стадії підготовки ("in the pipeline") знаходилися більше 430 IPO на загальну суму $ 73 млрд., можна сподіватися на те, що ринок продовжить відновлюватися і в 2010 році.

За підсумками розміщень, що відбулись, азіатські біржі до кінця 2009 року впевнено обійшли колишніх лідерів - LSE, NYSE і NASDAQ. У третьому і четвертому кварталах 2009 року максимальні обсяги розміщень пройшли на Шеньчженьській та Гонконгської біржах - азіатські компанії за цей період провели IPO на $ 32 млрд., що істотно перевершує загальний обсяг IPO європейських і американських компаній разом узятих ($ 20,7 млрд.).

Що стосується прямих іноземних інвестицій, то згідно з оцінкою Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD), опублікованою у щоквартальному моніторингу світових інвестиційних тенденцій, їх обсяг в 2009 році зменшився на 39% - до $ 1 трлн. При цьому скорочення інвестицій торкнулося всіх типів економік. Так, інвестиції в розвинені країни в 2009 році зменшилися на 41% (до $ 565 млрд.), в країни, що розвиваються, після шести років безперервного зростання, - на 35% (до $ 406 млрд.), а в економіки перехідного періоду - на 40% (до $ 69 млрд.).

Криза також змінила світовий інвестиційний ландшафт: у 2008 році частка перехідних і країн, що розвиваються, в загальному потоці капіталу збільшилась на 17% (43% від загального обсягу або $ 621 млрд.), а частка розвинених країн зменшилась на 38% (57% від загального обсягу або $ 962 млрд.). У 2009 році частка країн з перехідними економіками, та економік, що розвиваються, збільшилася до 46%, а частка розвинених країн зменшилася ще на 4% і склала 54% від загального обсягу залучених прямих іноземних інвестицій.

Інвестиції стримує невизначеність на цільових ринках і фінансові проблеми інвестиційних компаній

За результатами опитування "Global Capital Markets Survey", проведеного компанією Appleton Mayer в період з 10 по 24 травня 2010 року, перспективи відновлення інвестиційної активності у сфері прямого інвестування залишаються невтішними. Так, 51% керівників інвестиційних компаній відзначили погіршення ситуації на цільових ринках. При цьому 50% респондентів заявили, що в найближчі 6-12 місяців планують призупинити інвестування в нові проекти, сконцентрувавши свою увагу на поточному інвестиційному портфелі.

Серед причин, що змушують інвестиційні компанії відмовлятися від інвестування в нові проекти, 37% респондентів відзначили невизначеність на цільових ринках, відсутність вільних інвестиційних ресурсів (33%) і проблеми з фінансовою стійкістю і ліквідністю (24%).

56% компаній, які найближчим часом призупиняють інвестування в нові проекти, планують відновити свою інвестиційну діяльність не раніше, ніж через 6 місяців, а 24% - не раніше, ніж через рік.

Серед факторів, які з урахуванням поточної ситуації будуть відігравати ключову роль при прийнятті інвестиційних рішень в найближчі 6-12 місяців, респонденти виокремили: наявність проектів, здатних генерувати стабільний грошовий потік (55%); стійкі передумови відновлення економіки та ділової активності ( 54%); розмір внутрішнього ринку та динаміка його розвитку (44%); стабільність інвестиційного клімату (38%); рівень економічної свободи (35%); динаміка цін на ресурси (29%).

Світова продовольча криза, збиток від якого в масштабах світової економіки наближається до $ 1 трлн., останнім часом спровокувала підвищення інтересу інвестиційних компаній до сільського господарства і харчової промисловості. Підтверджують ці тенденції і результати опитування. Так, серед секторів економіки, в які має сенс інвестувати з урахуванням поточної ситуації, 42% респондентів відзначили харчову промисловість, а 41% - сільське господарство.

Протягом 2005-2008 років світові ціни на продовольство збільшилися в середньому на 83%. Як повідомлялося у звіті Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), на початку 2008 року світові ціни на більшість продовольчих товарів досягли найвищого значення за останні 50 років. Динаміка світового індексу цін на продовольство (Food Price Index, FPI) 5 свідчить про різкий стрибок цін на сільськогосподарську продукцію, починаючи з 2006 року. Друга хвиля зростання цін почалася в 2009 році. За станом на грудень 2009 року індекс FPI досяг максимальної річної позначки - 172.

Однією з основних причин подорожчання сільськогосподарської продукції є зростання населення планети і, як наслідок, споживання продовольства. Очікується, що кількість жителів землі з нинішніх 6,5 млрд. може збільшитися більш ніж удвічі. Крім того, з кожним роком жителі планети прагнуть до більш високої якості життя і споживають усе більше протеїну. Наприклад, якщо в 1989 році середньостатистичний китаєць з'їдав 15 кг м'яса на рік, то зараз - 51 кг. Ця тенденція безпосередньо впливає на обсяг споживання зерна, тому що виробництво одного кілограма м'яса вимагає вісім кілограмів зерна.

Ще однією причиною подорожчання є зростання обсягу виробництва біопалива. Так, переробка зернових, зокрема, кукурудзи, на біопаливо, істотно вплинула на зростання світових цін на зернові. Наприклад, у 2005 році вартість кукурудзи збільшилася більш ніж у два рази, коли в США був прийнятий закон про підвищення використання етанолу в паливі ("Енергетичний Білль", Energy Policy Act of 2005). Це потягнуло за собою зростання цін не тільки на кукурудзу, а й на цукровий очерет, соєві боби, пшеницю, оскільки зростання попиту на біопаливо змушує сільгоспвиробників скорочувати посівні площі під продовольчими культурами і перерозподіляти їх на користь паливних. Зростання цін на зерно потягнуло за собою зростання цін на м'ясо, молочні продукти, птицю, яйця. В результаті орієнтація на біопаливо зробила чималий внесок в зростання цін на продовольство, як на локальних ринках, так і в глобальному масштабі.

Важливим фактором є і щорічне зменшення площі земель, придатних для вирощування сільськогосподарських культур, в результаті природних катаклізмів та ерозії грунту, викликаної глобальними кліматичними змінами.

"Продукція сільського господарства в найближчі 3-5 років стане найкращою інвестицією", - сказав в одному зі своїх інтерв'ю Олівер Кратц, глава нью-йоркського підрозділу Deutsche Bank, керуючий активами в $ 10 млрд. ($ 3 млрд. з яких припадають на інвестиції в сільське господарство). З огляду на складну ситуацію, це справді цінна рекомендація.

Також слід відзначити інтерес інвесторів до галузей з меншою циклічністю і секторів економіки, які знаходяться у фазі динамічного зростання (телекомунікації, фармацевтика, харчова промисловість). Що ж стосується секторів економіки, найбільш чутливих до бізнес-циклів (автомобілебудування, металургія, хімічна промисловість), то в короткостроковій перспективі слід очікувати істотного зменшення інвестиційних потоків в ці сектори.

Слід зазначити, що в травні 2010 року, в порівнянні з груднем 2009 року, на 40% збільшилася кількість інвесторів, які вважають оптимальним середньострокове (до 5 років) інвестування. Вибір на користь більш "довгого" тимчасового горизонту інвестори змушені робити, оскільки на даний момент існують обмежені можливості для реалізації "швидких" (спекулятивних) проектів. Саме тому інвестиційні компанії переорієнтуються на середньострокові та довгострокові проекти, що гарантують інвестору стабільний грошовий потік.

Тим не менше, серед інвесторів, як і раніше, більш пріоритетними залишаються проекти, розраховані на короткостроковий (до 2 років) період.

20 країн, в які інвестори хочуть інвестувати в 2010 році

Щодо країн, в які, на думку опитаних інвесторів, має сенс інвестувати в 2010 році, варто відзначити зміни в першій десятці, що відбулися з моменту останнього опитування у грудні 2009 року.

Але з початку про Україну

Україна, як і в попередні роки, так і не потрапила до ТОП-30 країн світу, в які іноземні інвестори хочуть вкладати свої гроші. У травні 2010 року за Україну віддали свої голоси лише 38 із 2654 опитаних інвестиційних компаній (у грудні 2009 року таких компаній було 49).

Китай

На першому місці як і раніше Китай - в травні 2010 року за нього віддали свої голоси 57% опитаних інвестиційних компаній. Впевненість інвесторів в стабільності та ефективності китайської економіки підкріплюється офіційними статистичними даними. Так, загальний обсяг залучених іноземних інвестицій у січні-квітні 2010 року склав $ 30,8 млрд., що на 11,3% більше, ніж за аналогічний період 2009 року. У першому кварталі 2010 року ВВП Китаю збільшився на 11,9% - найбільш динамічне зростання за останні три роки. Також у січні-березні 2010 року в Китаї було зареєстровано 5459 нових підприємств за участю іноземного капіталу (на 19,9% більше, ніж за січень-березень 2009 року).

Зараз Китай намагається повторити шлях, який "азійські тигри" пройшли у 1980-і роки. Масштабні структурні зміни економіки, які зараз проводить Китай, завжди супроводжуються підвищеними темпами зростання виробництва, збільшенням обсягу інвестицій в основний капітал і збільшенням споживчого попиту. Китайській економіці потрібно ще близько 15-20 років для того, щоб стати в один ряд з провідними індустріальними країнами. Тому протягом цього періоду темпи економічного зростання будуть високими.

Твердження, що Китай вже вичерпав свій інвестиційний потенціал, - велике перебільшення. Одним з основних індикаторів ефективності інвестицій в основний капітал є граничний коефіцієнт капіталовіддачі (ICOR, Incremental Capital Output Ratio). У Китаї він стабільний уже 30 років, і порівняно з показниками Південної Кореї і Тайваню, в три рази перевищує показники США. До того ж приватне споживання в Китаї протягом 20 років зростає по 15% на рік. Таке зростання відбувається в умовах стабільного інфляційного тла, що обумовлене підвищенням продуктивності праці в середньому на 9,5% на рік. Це збільшує реальні доходи, які, у свою чергу, провокують зростання цін на нерухомість та цінні папери. Високий рівень заощаджень не дозволяє піднімати облікові ставки, тому що це призведе до зростання відсотків із депозитів і збільшить стимули заощаджувати гроші. Подібна структура економіки викликає періодичне роздування цін на окремі види активів, але відсутність іноземного спекулятивного і капіталу стабільний обсяг заощаджень (приватні заощадження становлять близько $ 1 трлн.; нерозподілений прибуток китайських компаній налічує іще стільки ж) - хороша страховка від серйозних ринкових потрясінь. Тому інвестиції в економіку Китаю продовжують залишатися досить ефективними.

Бразилія і Австралія зміцнили свої позиції, зайнявши друге і третє місце, відповідно.

Бразилія

Багата сировинна база, відсутність енергетичних проблем, близькість до США і величезні території роблять Бразилію привабливою в очах іноземних інвесторів. Сьогоднішні економічні успіхи Бразилії - це результат переходу до моделі відкритої економіки і комплексних реформ, що проводяться з початку 1990-х років і забезпечили модернізацію всієї економічної системи країни. У рамках реалізації "Плану Реал" та інших макроекономічних рішень стратегічного характеру національна економіка позбулася від такої проблеми, як неконтрольована інфляція. Зараз економіка Бразилії характеризується великим і добре розвиненим сільським господарством, гірничодобувною промисловістю, обробною промисловістю і сферою послуг. Бразильська економіка перевершує всі інші економіки країн Південної Америки і розширює свою присутність на світових ринках.

З початку світової фінансової кризи фондовий ринок Бразилії до грудня 2008 року втратив 41%. У 2008 році зростання ВВП Бразилії сповільнилося, оскільки світовий попит і ціни на сировинні товари значно впали. У 2009 році надходження прямих іноземних інвестицій в економіку Бразилії зменшилось на 49%. У 2010 році тенденція до зменшення надходження іноземних інвестицій збереглася. Так, у січні-лютому 2010 року прямі іноземні інвестиції в економіку Бразилії зменшились на 10% (в порівнянні з аналогічним періодом 2009 року). Слід зазначити, що протягом 2009 року уряд Бразилії вживав активних заходів зі стримування "гарячих" (спекулятивних) інвестицій з метою недопущення перегріву економіки, що також не могло не вплинути на інвестиційну динаміку.

Незважаючи на негативні тенденції 2008-2009 років, в 2010 році Бразилія багато в чому виграє від економічного зростання Китаю. Оскільки в 2009 році Китай став головним покупцем бразильського експорту, це створює серйозні можливості для подальшого зміцнення усталених торговельних зв'язків. Також на загальному тлі виділяється інтенсивно зростаючий внутрішній ринок, що вигідно відрізняє Бразилію від країн, що зберігають сильну залежність від зовнішніх ринків. У 2010 році динаміка зростання внутрішнього ринку може бути істотно підтримана за рахунок збільшення обсягу кредитування (у першу чергу - фізичних осіб). На 2010 рік прогнозується збільшення обсягів кредитування на рівні 15-20%. Базова ставка рефінансування буде залишатися низькою протягом більшої частини 2010 року, стимулюючи відновлення сегмента кредитування. Також у сегменті кредитування фізичних осіб намітилася тенденція до збільшення термінів погашення виданих кредитних ресурсів, що на руку кінцевому споживачеві, оскільки веде до зменшення суми щомісячних виплат. Це призведе до збільшення кількості клієнтів банків, і населення, раніше не причетне до активного споживання, зможе отримувати кредити на придбання товарів тривалого користування. До того ж, скорочення надходжень іноземних інвестицій, схоже, не зупиняє великі компанії від подальшого розвитку своїх проектів на території Бразилії. Наприклад, іспанські компанії, такі як Telefónica (телекомунікації) і Iberdrola (енергетика), виділили € 1,3 і € 5 млрд. відповідно на період 2010-2012 років для інвестицій в економіку Бразилії. А роздрібний гігант Wal-Mart інвестував в 2009 році $ 809 млн. - на 30% більше, ніж у 2008 році.

Австралія

У 2009 році економіка Австралії виявилася однією з найбільш стійких, продемонструвавши зростання на рівні на 2,7%. Таким чином, Австралія стала єдиною з розвинених економік світу, що показали позитивну динаміку в 2009 році. Австралія вдало уникнула рецесії завдяки діям уряду, який знижував облікову ставку для стимулювання споживчих витрат, і завдяки підвищеному попиту на австралійську продукцію з боку Китаю.

У 2009 році уряд Австралії надав більше $ 10 млрд. у вигляді кредитів домогосподарствам, і зарезервував ще $ 22 млрд. на будівництво доріг, залізничної інфраструктури, портів і лікарень. У 4 кварталі 2009 року економіка Австралії продемонструвала максимальні за 2 роки темпи приросту, змусивши Резервний банк Австралії підняти облікові ставки з метою запобігання "перегріву" економіки. У 2009 році витрати домогосподарств збільшилися на 0,7%, державні витрати - на 1,8%. Зростанню ВВП також сприяла активність в секторі обробної промисловості (+5,1%) і оптової торгівлі (+3,6%). За прогнозами Резервного банку Австралії, зростання ВВП прискориться від 3,25% в 2010 році до 3,75% в 2011 році і 4% в 2012 році, що перевищує середні довгострокові показники.

Інвестиційна привабливість Австралії зараз базується на одному простому факторі - стабільності. І на даний момент питання не в тому, чи виявиться економічне зростання в Австралії стійким, а швидше в тому, наскільки сильним воно буде у 2010 році.

Індія

У 1 кварталі 2010 року ВВП Індії виріс на 8,6% у річному вираженні, тоді як у 4 кварталі 2009 року зростання економіки склало 6,5%.

Обсяг промислового виробництва в січні 2010 року збільшився на 16,7%. У лютому 2010 року Індія збільшила експорт на 34,8% (максимальне підвищення, починаючи з серпня 2008 року), а збільшення обсягів імпорту склало 66,4%, ставши максимальним з вересня 2008 року.

Збільшення темпів економічного зростання в Індії підвищує ймовірність чергового підйому ключової відсоткової ставки центральним банком країни. І це може статися навіть незважаючи на боргову кризу в Європі, яка тягне за собою ризик скорочення попиту на ринку, на частку якого припадає п'ята частина експортованих Індією товарів. Так, 19 травня 2010 представники Резервного банку Індії заявили, що будуть поступово збільшувати ставки, незважаючи на те, що вони неприйнятні при нинішньому рівні інфляції, що становить 9,59% (інфляції в Індії вже досягла максимального за останні 16 місяців рівня) 10. Для порівняння: економічне зростання в Китаї в 1 кварталі 2010 року склало 11,9%, при цьому споживчі ціни підвищилися в квітні лише на 2,8%.

Сильна залежність від експорту і слабко розвинений внутрішній ринок ставлять під сумнів подальшу стабільність економічних показників Індії. Саме тому, за результатами травневого опитування, Індія опустилася на одну позицію, зайнявши при цьому четверте місце.

Індонезія

Серед країн, яким вдалося значно піднятися в рейтингу, варто окремо відзначити Індонезію, яка в травні 2010 року змогла піднятися на цілих 10 позицій.

За останні 12 років Індонезія зробила стрімкий ривок до "технологічної" економіки, скоротивши частку корисних копалин у ВВП до 10%. Глобальна криза не сильно позначилася на економіці Індонезії, оскільки основним двигуном економічного зростання в цій країні є внутрішнє споживання. Так, в 2008 році ВВП Індонезії виріс на 6,1%, а в 2009 році - на 4,3% (у 2009 році Індонезія зайняла 15 місце в світі за обсягом ВВП. Значний державний сектор не заважає збільшувати продуктивність праці. Відповідно показує себе і ринок акцій обсягом в $ 100 млрд. - докризова капіталізація повністю відновилася, зберігаючи при цьому показник P / E (price-to-earnings ratio) на рівні 8.

Стабільні економічні показники роблять економіку Індонезії привабливою з точки зору інвестицій. В даний час Індонезія націлена на активне залучення іноземних інвестицій. Тому уряд робить рішучі дії щодо вдосконалення інвестиційного клімату та зняття діючих обмежень, які перешкоджають більш активному припливу іноземного капіталу.

Туреччина

Також, серйозний рейтинговий прорив зробила Туреччина, піднявшись у травні з 25 на 19 місце. За підсумками 2009 року ВВП Туреччини зменшився на 4,7%. При цьому в 4 кварталі 2009 року економіка Туреччини зросла на 6%. Річне зниження виявилося кращим прогнозів аналітиків, які передбачали скорочення ВВП на рівні 6-7%. Таким чином, 16-а економіка світу вийшла з рецесії, котра тривала більше року. Якщо в 2010 році в Туреччині не відбудеться потрясінь, здатних серйозно зашкодити політичній і соціальній стабільності в країні, то турецька економіка цього року цілком може випередити зростання європейських економік в 2-4 рази.

Якщо уважно придивитися до Туреччини, яку багато хто вважає країною курортів і дешевих виробів зі шкіри, то стане зрозуміло, чому іноземні інвестори звернули свою увагу на економіку цієї країни. У 2009 році економіка Туреччини зайняла 16-е місце в списку країн за сумарним обсягом внутрішнього валового продукту. Таким чином, обсяг економіки Туреччини досяг $ 880 млрд. Разом з традиційними для Туреччини текстильною і харчовою промисловістю, сільським господарством, будівництвом та туризмом, активно розвиваються високотехнологічні сегменти економіки, включаючи машинобудування, фармацевтику, хімічну промисловість, комунікації та сферу послуг. Туреччина займає 18% європейського ринку побутової техніки (47% європейського ринку телевізорів). Туреччина четверта в світі за обсягами випуску в кораблебудуванні. При цьому ВВП Туреччини останні 10 років зростає в середньому на 7,8% на рік.

Будучи світською мусульманською країною з населенням в 70 млн.осіб, Туреччина активно збільшує трудові ресурси й ініціює реалізацію масштабної програми розвитку національної інфраструктури. У 2009 році, вперше з моменту початку глобальної економічної кризи, відбулося підвищення коефіцієнта використання виробничих потужностей в обробній промисловості на 6%. Це хороша ознака відновлення життєво важливих галузей турецької промисловості. Завдяки значній лібералізації економіки і приватизації, розпочатій урядом прем'єр-міністра Реджепа Тайіпа Ердогана під впливом рекомендацій з боку Європейського Союзу, реалізація бізнес-проектів у Туреччині є досить вигідним капіталовкладенням. Тому підвищення рейтингу Туреччини цілком виправдане.

Великобританія

Серед падінь цьогорічного рейтингу особливо виділяється Великобританія, яка втратила за останні 6 місяців 8 позицій, і змістилась із 10 на 18 місце. ВВП Великобританії в 2009 році зменшився на 4,9%, а безробіття збільшився до 7,6%. У 2009 році іноземні інвестиції в економіку Великобританії зменшились на 93% - з $ 96,9 млрд. у 2008 році до $ 7 млрд. в 2009 році. Співвідношення державного боргу до ВВП в 2009 році збільшилася до 68% (у 2008 році - 52%), а співвідношення сумарного зовнішнього боргу до ВВП склало 320,4%. До початку світової кризи Великобританія була однією з найбільш благополучних розвинених країн із обсягу державних боргів (державний борг становив менше 45% від ВВП). Однак економічний спад і загроза краху банківської системи змусили уряд різко збільшити запозичення. При всіх проблемах, головна з яких - високий зовнішній борг, у Великобританії є одна дуже істотна перевага - незалежність від євро. Хоча це зовсім не та перевага, на яке можна серйозно розраховувати.

Економіка Великобританії стала центральною темою передвиборчої кампанії у всіх політичних сил. Позиція нинішнього прем'єр-міністра Девіда Кемерона, який обіцяв у разі приходу до влади прийняти протягом 50 днів екстрений бюджет, зменшити і перерозподілити неефективні бюджетні витрати (заощадивши таким чином £ 6 млрд.), здалася виборцям найбільш перспективною. "Державний борг країни досяг безпрецедентних масштабів, що явно свідчить про те, що ми взяли неправильний курс. Необхідно вдихнути нове життя в приватний сектор і перейти на економіку, побудовану на заощадженнях й інвестиціях, а не боргах і запозиченнях", - сказав в одному з своїх виступів прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон. Чи вдасться реалізувати ці плани - покаже час. А поки нестабільна економічна ситуація навряд чи додає впевненості іноземним інвесторам, тому багато інвестиційних компаній зараз обирають вичікувальну позицію і не поспішають інвестувати в економіку Великобританії.

Прогнози на майбутнє

Відповідаючи на питання "Як ви вважаєте, в якому році відбудеться відновлення глобальної економіки" 53% респондентів назвали 2011 рік, а 26% - 2012 рік. При цьому лише 4% опитаних інвестиційних компаній вважають, що відновлення світової економіки відбудеться в 2010 році, хоча в грудні 2009 року так вважали 24% респондентів.

Як і в грудні 2009 року, переважна більшість опитаних інвестиційних компаній вважають, що країни Азії вийдуть з нинішньої фінансово-економічної кризи першими - так вважають 91% респондентів. Не зменшилася кількість інвесторів, які вірять в успіх скоординованої європейської антикризової політики - 86% респондентів вважають, що саме європейським країнам вдасться швидше за всіх впоратися з кризою.

У порівнянні з груднем 2009 року на 20% менше голосів отримала Північна Америка. Так, у швидкий успіх антикризових заходів країн Північної Америки (і, насамперед, США) вірять лише 60% інвесторів. Аналогічно шанси країн СНД оцінили тільки 2% респондентів.

Минулий 2009 видався непростим з точки зору стабільності світової економіки. Тим не менш, в 2009 році світова фінансова система, завдяки підтримці з боку державних регулюючих органів, почала відновлюватися, поступово і досить впевнено демонструючи ознаки короткострокового економічного зростання. Але чи надовго світова фінансова стабільність знайде спокій в новому десятилітті? Адже на даний момент існує серйозна загроза початку нового витка кризових явищ, які можуть виникнути на тлі мільярдних вливань бюджетних коштів у світову економіку і різкого збільшення державного боргу низки країн.

Вже 2 роки фінансові негаразди стрясають глобальні ринки, примушуючи багатьох інвесторів скорочувати і "заморожувати" свою інвестиційну діяльність в очікуванні кращих часів. Тим не менше, доти, доки економічні прогнози і реальні показники будуть залишатися багатообіцяючими, "локомотиви" світової економіки - Китай, Бразилія, Індія - можуть спокійно насолоджуватися високою активністю інвесторів. Тим часом, країни із сформованими ринками найближчим часом повинні докласти максимум зусиль для того, щоб бути в змозі впоратися як із зовнішніми, так і внутрішніми викликами та загрозами. Саме від результативних дій у цьому напрямку буде залежати якість і обсяг залучених інвестиційних ресурсів.

Опитування "Global Capital Markets Survey" компанії Appleton Mayer

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua