Укрпромбанк не віддасть активи


Укрпромбанк не віддасть активи

Сьогодні відбудеться чергове засідання суду за позовом "Родовід Банку" до НБУ з вимогою скасувати рішення про ліквідацію Укрпромбанку і передати його активи "Родовiд Банку". Проте експерти вважають, що передача не відбудеться - в цьому не зацікавлений Нацбанк, якому інакше доведеться списати все рефінансування, видане Укрпрому.

До кінця квітня ліквідатор Укрпромбанку Костянтин Раєвський має прийняти рішення про процедуру ліквідації Укрпромбанку і про черговість розрахунків по боргах перед кредиторами. Одним з них є "Родовід Банк", в який в жовтні минулого року були переведені зобов'язання Укрпромбанку перед приватними особами на суму 6,84 млрд. грн.

Одночасно з початком виплат вкладникам Укрпромбанку "Родовiд Банк" мав здійснювати переведення активів Укрпрому на свій баланс. Проте цей процес так і не розпочався - не знайшовся оцінювач. Ліквідатори Укрпромбанку стверджують, що в "Родовід Банку" значною мірою самі винні в тому, що процедура переведення активів не була завершена вчасно. "Вже в жовтні 2009 р., коли було прийнято спільну постанову Кабміну і Нацбанку №1133, що благословило переведення вкладників в "Родовід Банк", фахівцям було зрозуміло, що передачу активів Укрпромбанку неможливо здійснити до завершення терміну тимчасової адміністрації Укрпромбанку і мораторію на задоволення вимог кредиторів", - говорить радник ліквідатора Укрпромбанку Ігор Власюк.

За його словами, планована схема передбачала попереднє проведення незалежної оцінки активів Укрпрому. Лише на вибір і позгодження в Мінфіні оцінювача в "Родовід Банку" пішло два місяці. Договір про проведення оцінки активів Укрпромбанку компанія "Делоїтт енд Туш" підписала в січні 2010 р. і почала оцінку 19 січня, за два дні до закінчення терміну тимчасової адміністрації Укрпромбанку. 21 січня НБУ прийняв рішення ліквідувати Укрпромбанк, внаслідок чого "Родовід" залишився без підживлення живими активами і в березні припинив виплати вкладникам Укрпромбанку.

Тимчасовий адміністратор "Родовід Банку" Сергій Щербина вважає, що саме НБУ перешкоджав переведенню активів з одного банку в іншій через те, що ці активи виступають забезпеченням 3,1 млрд. грн. рефінансування НБУ. Мовляв, якщо вони будуть передані в "Родовід" для забезпечення виплат по депозитах, то НБУ доведеться списати рефінансування Укрпрому. "В процесі проведення оцінки було з'ясовано, що всі якісні активи Укрпромбанку були передані в НБУ під рефінансування вже після спільного рішення Кабміну і НБУ перевести активи з Укрпрому в "Родовід", - підкреслює Сергій Щербина.

В Нацбанку з цим не згодні. За словами одного з чиновників, Сергій Щербина неправильно надає інформацію. НБУ вимагав додаткове забезпечення по рефінансуванню ще влітку, після того, як тимчасовий адміністратор Укрпромбанку, в рамках підготовки до рекапіталізації, провів зменшення статутного капіталу. Оскільки корпоративні права Укрпромбанку входять до складу забезпечення рефінансування, загальний розмір забезпечення автоматично зменшився, що зумовило вимоги НБУ надати додаткове забезпечення, яке і було передано регулятор 6 жовтня 2009 р., тоді як постанова про переведення активів у "Родовiд" вступила в дію 27 жовтня.

В НБУ чекають закінчення терміну бюлетеня Сергія Щербини, щоб затребувати звіт про використання коштів, отриманих банком за програмою рекапіталізації. "Швидше за все, після цього звіту ми звільнимо Щербину з посади, і його місце займе Ігор Францкевич", - говорить чиновник НБУ. При цьому рішення про переведення активів в "Родовід" маловірогідно - ліквідних активів Укрпромбанку не вистачає, аби забезпечити всі зобов'язання перед НБУ і "Родовід Банком". Тому регулятор зацікавлений в тому, щоб передати заставні активи Укрпрому стабільному банку, до яких "Родовiд" не належить.

"На суді ми порушимо питання: чому рекапіталізований державою "Родовiд Банк" не може впоратися без активів Укрпромбанку, якщо при загальних зобов'язаннях перед фізособами в сумі 9,4 млрд. грн. (2,55 млрд. грн. власних вкладників + 6,84 млрд. грн. вкладників Укрпромбанку) "Родовiд" отримав гроші на покриття цих зобов'язань в сумі 8,4 млрд. грн.? - заявило джерело в Нацбанку.- Тобто дефіцит склав близько 1 млрд. грн." За словами чиновника, результати перевірки НБУ в "Родовiд Банку" показують, що виплати по вкладах за 2009-2010 рр. не перевищили 4 млрд. грн., і загальні виплати по відсотках - 600 млн. грн. "Разом надходження коштів "на вкладників" склали 8,4 млрд. грн., а реальні виплати вкладникам - 4,6 млрд. грн..",- прикидає нацбанківець.

Таким чином, вважають в НБУ, передача активів Укрпромбанку стабільній установі виглядає більш прийнятною. "Основною умовою МВФ і Світового банку до влади при рекапіталізації банків був рівень витрат бюджету. Чим менше, тим краще, - говорить чиновник НБУ.- У листі тимчасового адміністратора "Родовiд Банку" в НБУ від 9 грудня 2009 р. (копія є у розпорядженні "i") сказано, що банк формує збитки навіть при передачі активів з Укрпрому. Тому сенсу передавати активи "Родовiд Банку" немає".

Один з можливих варіантів виходу з ситуації, що склалася, на думку експертів, може бути капіталізація боргів Укрпромбанку. Оскільки саме держава виділила кошти на вирішення проблеми вкладників банку, необхідно прийняти принципове рішення про те, що Укрпромбанк винен безпосередньо державі суму, витрачену на вирішення проблеми вкладників. Тобто зарахувати передачу зобов'язань Укрпромбанку іншому банку в сумі 5,6 млрд. грн. як внесок держави в капітал Укрпромбанку, з відповідною зміною в балансі останнього.

При цьому можна буде скоректувати суму боргу Укрпромбанку перед "Родовід Банком" до суми, недоотриманої "Родовід Банком" в рамках капіталізації: 6,85 млрд. грн. мінус 5,6 млрд. грн. = 1,35 млрд. грн. Ігор Власюк говорить, що це може бути вирішенням проблеми. "Баланс Укрпромбанку вирівняється, і сума його ліквідних активів стане більшою, ніж сума зобов'язань перед всіма кредиторами, включаючи "Родовiд Банк". Після цього можна буде провести реструктуризацію зобов'язань перед кредиторами і санувати банк", - сказав радник ліквідатора Укрпромбанку.

Ще один варіант - рішення про злиття цих двох банків, з передачею утвореного таким чином "сховища депозитів" під управління Фонду гарантування вкладів. "Якщо найближчим часом не буде знайдений компроміс, ми розглядатимемо такий варіант", - запевнило джерело в НБУ.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:Укрпромбанк НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua