"Ъ": Отримані від продажу вуглецевих квот 2,3 млрд грн витратили не за призначенням


"Ъ": Отримані від продажу вуглецевих квот 2,3 млрд грн витратили не за призначенням

Генеральна прокуратура повідомила про підсумки перевірки використання в 2009 році бюджетних коштів, отриманих від продажу державної вуглецевої квоти на викиди парникових газів. В результаті перевірки було встановлено, що колишні держслужбовці Кабінету міністрів, Міністерства фінансів і Держказначейства "незаконно змінили цільове призначення коштів" спецфонду держбюджету на суму 2,3 млрд грн. Генпрокуратура порушила кримінальну справу за фактом порушень бюджетного законодавства і зловживання службовими повноваженнями (ч. 2 ст. 210 і ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу).

За словами керівника прес-служби ДПУ Юрія Бойченка, в ході перевірки прокуратура не встановила осіб, які притягуватимуться до відповідальності: "На етапі досудового слідства, яке триватиме не менше двох місяців, колишні держслужбовці профільних відомств викликатимуться на допити як свідки, поки не будуть встановлені особи, що скоїли злочини". Відповідати на питання Генпрокуратури в першу чергу будуть екс-голова Держказначейства Тетяна Слюс, колишній керівник Національного агентства екологічних інвестицій (НАЕІ) Ігор Лупальцов і колишній в.о. міністра фінансів Ігор Уманський. У випадку якщо провина чиновників буде доведена, їх чекає позбавлення волі на термін від 5 до 10 років з конфіскацією майна.

Уряд Юлії Тимошенко підписав договір про передачу 30 млн одиниць встановленої кількості (ЕУК; відповідає 1 т СО2) між НАЕІ і японською Організацією із розробки нових енергетичних і промислових технологій (NEDO) в січні 2009 року. Свою першу трансакцію Україна провела за високою ціною - 10 євро за 1 ЕУК. За ст. 17 Кіотського протоколу, отримані кошти Україна повинна була направити на реалізацію енергозберігаючих проектів в промисловому секторі, які ведуть до подальшого скорочення викидів. Вже в березні пані Тимошенко заявила про те, що Японія перевела на рахунки Держказначейства 3 млрд грн.

Першим занепокоєння з приводу відсутності цієї суми на рахівницях Держказначейства в квітні цього року висловив президент Віктор Янукович. Він уточнив, що в кінці травня до України приїде японська делегація, яка вивчатиме, на якій стадії реалізації знаходяться відібрані НАЕІ проекти з енергозбереження. Вчора прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що, за його даними, уряд Юлії Тимошенко завдав збитку державі на набагато більшу суму - 100 млрд грн. Проте міністр фінансів опозиційного уряду Андрій Сенченко (БЮТ) упевнений, що колишнім членам Кабміну боятись нічого: "Всі названі цифри вигадані".

В посольстві Японії повідомили, що вже звернулися до уряду з проханням пояснити заяви про зникнення коштів з державного рахунку. "Зараз ми чекаємо їх відповіді. А доки ми можемо констатувати один факт: японська сторона перерахувала гроші українській стороні, і Україна підтвердила їх отримання. І проблема пошуку коштів для реалізації запланованих проектів - це проблема України", - підкреслив представник посольства. За словами екс-директора департаменту розвитку екологічного ринку НАЕІ Тараса Бебешка, відсутність перерахованих коштів може негативно вплинути на участь України в посткіотських угодах: "Краще ці гроші знайти до приїзду японської сторони. І найсумніше не те, що Україна буде змушена виплатити Японії компенсацію. Проблема в тому, що ми не зможемо брати участь в посткіотському протоколі, а для наших компаній назавжди буде закритий світовий карбоновий ринок".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua