"Ъ": Банки в березні збільшили депозити юросіб на 9 млрд грн.


"Ъ": Банки в березні збільшили депозити юросіб на 9 млрд грн.

В березні українські підприємства розмістили на банківських рахунках рекордну з початку економічної кризи суму - 9 млрд грн., повідомили в п'ятницю в Нацбанку. Валютні ресурси юридичних осіб зросли мало - на 235 млн грн. (+0,6%), тоді як на гривневі рахунки надійшло 8,8 млрд грн. (+12,6%). Це повністю компенсувало відтік 7 млрд грн. з рахунків компаній на початку року, викликаний частково початком ліквідації Укрпромбанку. У зв'язку з цим НБУ перестав враховувати в портфелі депозитів кошти компаній на 1,2 млрд грн. З врахуванням 8,3 млрд грн. вкладів населення загальний приріст депозитів банків за I квартал року склав 10,3 млрд грн.

Банкіри запевняють, що приплив коштів підприємств не пов'язаний зі збільшенням витрат держави. "ПДВ не повертався, бюджет не здійснював платежі, можливо, це було повернення валютної виручки. Нацбанк в березні викупив багато валюти", - говорить заступник голови правління банку "Фінанси і Кредит" Сергій Борисов. Дійсно, НБУ викупив на міжбанку майже $1,5 млрд. Після продажу валюти НАК "Нафтогаз України" для оплати імпортного газу позитивне сальдо валютних операцій НБУ склало $953,7 млн, що еквівалентно 7,56 млрд грн.

Швидке повернення валюти експерти пояснюють побоюваннями підприємств з приводу істотного зміцнення гривні завдяки стабілізації політичної і економічної ситуації в країні. "До виборів всі зберігали кошти в іноземній валюті, тепер же очікується зміцнення гривні. Тому вигідно зберігати кошти в національній валюті, аби не втратити на курсі, - вважає перший заступник голови правління Промінвестбанку В'ячеслав Юткін.- Кошти збільшують експортно-орієнтовані підприємства: металургійні, вугільні, харчової промисловості, енергогенеруючі".

В першій декаді квітня, за даними Нацбанку, домінування пропозиції валюти на міжбанку зберігалося, що дозволило йому з 1 по 9 квітня викупити $510,8 млн. У поточному місяці слід чекати подальшого припливу коштів компаній. "Поки депозити будуть у рівновазі. Їх активізація може початися в травні, влітку буде вирівнювання, а у вересні - пік припливу коштів", - прогнозує Юткін.

Поява гривневих ресурсів дозволить банкам активніше кредитувати економіку і знижувати ставки по кредитах - з початку року вони вже зменшилися на 2,8% - до 16,8%. "Поки ми не відчуваємо появи довгострокових вкладів. Компанії продовжують розміщувати короткі депозити або кошти до запитання. Зміна ситуації залежатиме від стабілізації економіки", - говорить заступник голови правління "Райффайзен Банк Аваль" Віктор Горбачов.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua